سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  دوشنبه 12 آذر 1397  ::  14:32   

آسیب های زلزله در نشست مسئولان استان با اعضای کمیسیون مجلس مطرح شد،

1500 ميليارد تومان خسارت به زیرساخت های استان کرمانشاه

سرویس کرمانشاه - استاندار کرمانشاه گفت: دو زلزله بزرگ 7.3 ریشتری آبان سال گذشته و 6.4 ریشتری آذر امسال در مجموع بیش از 1500 ميليارد تومان به زیرساخت های استان خسارت وارد کرده است.

به گزارش خبرنگار کردپرس، هوشنگ بازوند در نشست مشترک شورای برنامه ‌ریزی و شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کرمانشاه كه با حضور اعضای کمیسیون عمران مجلس در سالن جلسات تدبير استانداري برگزار شد، افزود: از خسارت ۱۲۴۱ میلیارد تومانی زلزله سال گذشته به زیرساخت ها، ۷۰۰ میلیارد تومان ابلاغ شده و ۴۸ درصد این رقم تخصیص داده شده است.

وی تصريح كرد: درخواست داريم كه ردیف مستقلي در بودجه سال آینده برای بازسازی زیر ساخت های آسیب دیده استان در نظر گرفته شود. دراین زلزله متاسفانه شاهد نابود شدن طرح ‌های هادی روستایی و آسیب جدی به معابر شهری بودیم که برای جبران این مشکلات انتظار می رود در بودجه سال آینده ردیف مستقلی لحاظ شود.

بازوند گفت: همچنین درخواست اختصاص ۱۰۰ هزار تن قیر رایگان برای بازسازی راه های روستایی و معابر شهری آسیب دیده و همچنین 30 هزار تن آهن با قیمت سابق براي بازسازي مناطق زلزله زده به استان را داريم تا کارها سریعتر دنبال شود.

استاندار کرمانشاه با اشاره به روند بازسازی واحد های مسکونی شهری و روستایی مناطق زلزله‌زده اظهار کرد: طبق برنامه باید تا سه ماهه سال آینده بازسازی واحد‌های روستایی به اتمام برسد که تلاش می کنیم این کار زودتر و تا پایان امسال به نتیجه برسد و بازسازی واحد‌های شهری هم سال آینده به اتمام می‌رسد.

استاندار کرمانشاه در خصوص گرانی مصالح ساختماني گفت: در سفر اخیر آقای جهانگیری خواستار تخصیص مبلغی بین 3 تا 5 میلیون تومان کمک بلاعوض مجدد به افراد زلزله زده شدیم که امیدواریم در دولت تصویب شود.

بازوند با اشاره به به زلزله ۶.۴ ریشتری (4 آذر) گفت: این زلزله خوشبختانه تلفات جانی نداشت و تنها حدود 730 نفر دچار جراحت شدند که به سرعت به مراکز درمانی انتقال یافتند. پیش بینی می شود این زلزله حدود ۶۰۰ واحد تخریبی و ۳۵۰۰ واحد تعمیری بر جای گذاشته باشد که امیدواریم زودتر مصوبه ای برای جبران خسارات این زلزله به تصویب برسد.

وي بيان کرد: از سال گذشته تاکنون حدود 6 هزار و 40 پس لرزه در استان کرمانشاه رخ داده است. از این تعداد 720 مورد  برای مردم قابل احساس بوده و باعث ترس و نگرانی آن ها شده است و این امر شوک سنگینی به آنها وارد کرده و انتظار داریم وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی برای بازتوانی روحی و روانی مردم منطقه کارها و پيگيري هاي خود را انجام دهند.

استاندار کرمانشاه به سامانه گرمسیری اشاره کرد و گفت: تاکنون حدود 8 هزار میلیارد تومان در این طرح بزرگ و مهم هزینه شده و برای تکمیل آن به حدود 2700 میلیارد تومان دیگر نیاز است.

 بازوند همچنين با بيان اينكه وضعیت زیرساخت های بازارچه های مرزی استان مطلوب نيست گفت: این بازارچه ها در شرایط تحریم می توانند بسیار به اقتصاد کشور کمک کنند که اميدواريم وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه اعتبار مناسبی برای توسعه زیرساخت های بازاراچه های استان در نظر بگیرند.