سرویس ایران
آخرین خبرهای ایران
انتشار:  سه‌شنبه 13 آذر 1397  ::  08:25   

گزارشگر راديو ايران در گفت و گو با کُردپرس؛

رسانه ها زلزله زدگان‌ کرمانشاه را فراموش کرده اند/عملکرد صدا و سیما در پوشش خبری حادثه زلزله کرمانشاه مثبت بود

سرویس ایران-كارشناس ارشد مطالعات فرهنگى و رسانه ، نقش رسانه های سراسری را در پیگیری مطالبات مردم‌ زلزله زده کرمانشاه ضعیف توصیف کرد.

«علی رشیدی»گزارشگر رادیو ایران که در ایام‌ زلزله سال گذشته کرمانشاه برای پوشش وقایع مناطق حادثه دیده حضور داشت ، در گفت و گو با کُردپرس در رابطه با نقش رسانه ها در پوشش اخبار بلایای طبیعی،اظهار کرد: هميشه رسانه ها در تهيج افكار عمومى نقش بسيار مهمى را به عهده دارند. تفاوتى نمى كند كه انتخابات باشد يا زلزله، مهم آن است كه در كانون توجه و دستور كار رسانه قرار گيرد. 

وی ادامه داد:با آنكه فضاى مجازى در سال هاى اخير باعث رونق تبادل اطلاعات شده است ولى نمى توان نقش رسانه ملى را در اطلاع رسانى  ناديده گرفت.
 
كارشناس ارشد مطالعات فرهنگى و رسانه با اشاره به عملکرد صدا و سیما در پوشش اخبار زلزله کرمانشاه، گفت:پوشش زلزله كرمانشاه يكى از نقاط مثبت عملكرد صدا و سيما در چند سال اخير بود. ارسال گزارشات لحظه به لحظه پاى بسيارى از مسئولين و سلبريتى ها را به منطقه باز كرد كه با قول هاى گوناگون و همدردى همراه بود. 
وی تصریح کرد:ارسال كمكهاى مردمى تا اندازه اى زياد بود كه صف هاى چند كيلومترى براى تحويلشان كشيده شد. درست است كه اين امر نشان از پوشش همه جانبه فاجعه اى بود كه بر سر هموطنانمان در استان كرمانشاه آوار شده بود، ولى متاسفانه بعد از مدت زمانى كوتاه بسيارى از قول ها عملياتى نشد. 
 
رشیدی با بیان‌ این مطلب که رسانه ها با مرور زمان پیگیری مسائل مربوط به زلزله کرمانشاه را در اولویت خود قرار نمی دهند،توضیح داد: فرونشينى پرداخت رسانه ها مردم مناطق زلزله زده را به فراموشى سپرد و موضوعات سياسى و اقتصادى چنان در صدر اخبار قرار گرفت كه موضوع زلزله از دستور كار خارج شد. 
وی افزود:شور بختانه حساسيت ها تا به جايى پايين آمد كه زلزله هاى بعدى منطقه نيز چندان مورد توجه قرار نگرفت و ديگر كسى براى پيگيرى قول هاى داده شده اقدامى نكرد. در اين ميان فصل زمستان در پيش رو از يك سو و فشار اقتصادى از سوى ديگر مردم بى پناه منطقه را در محاصره خود قرار داده است. درست است كه كشور ما هر لحظه آبستن وقايع مختلفى است ولى نقش پيگيرى مطالبات مردم يكى از موضوعاتى است كه دارد به فراموشى سپرده مى شود.
گزارشگر رادیو ایران با انتقاد از ضعف رسانه ها در توجه به مسئله حیاتی همچون زلزله کرمانشاه، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخى رسانه ها يا در قامت روابط عمومى نهاد ها و ارگانها ظاهر مى شوند و يا وسيله اى براى تخريب رقباى سياسى خود گشته اند. غافل از آنكه ركن چهارم دموكراسى در هر كشورى رسانه هاى آن كشور هستند و مطالبه حقوق مردم ابتدايى ترين وظيفه آنهاست.