سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 13 آذر 1397  ::  12:48   

اتحادیه‌ میهنی: تلاشهایی برای حذف ما از دولت جدید عراق در جریان است

سرویس عراق و اقلیم کردستان – فراکسیون اتحادیه‌ میهنی کردستان در مجلس عراق نسبت به‌ آن چه‌ تلاش برای حذف این حزب در دولت جدید خواند، هشدار داد.
ب

ه‌ گزارش کردپرس، مجلس نمایندگان عراق در نشست امروز خود (سه‌شنبه‌ 13 آذر) به‌ هشت وزیر پیشنهادی برای تکمیل کابینه‌ دولت جدید این کشور رای خواهد داد.

در این میان، فراکسیون اتحادیه‌ میهنی کردستان (یکیتی) در مجلس نمایدگان عراق موضع خود در قبال اعلام نامزدهای تصدی هشت وزارت باقی مانده‌ برای تکمیل کابینه‌ را اعلام و اشاره‌ کرد که‌ تلاش هایی برای حذف این حزب از دولت جدید در جریان است.

در بیانیه‌ فراکسیون اتحادیه‌ میهنی کردستان آمده‌ است: بر خواست خود برای مشارکت در تکمیل هر چه‌ سریعتر دولت جدید عراق تاکید داریم، اما بر اساس اطلاعاتی که‌ به‌ دست ما رسیده‌ است، تلاش هایی برای دور ساختن اتحادیه‌ میهنی از حضور در دولت جدید در جریان است.

در این بیانیه‌ تصریح شده‌ است: بر اساس استحقاق انتخاباتی و شمار کرسی های پارلمانی، حضور در دولت را حق خود می دانیم و این سهم بیش از تصدی منصب وزارت دادگستری است.

فراکسیون اتحادیه‌ میهنی کردستان در مجلس نمایندگان عراق در این بیانیه‌ از عادل عبدالمهدی نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت جدید درخواست کرده‌ است بر اساس قانون اساسی، به‌ وظایف نخست وزیری خود عمل کرده‌ و بنا به‌ نتایج انتخاباتی، سهم این حزب در دولت جدید را ادا کند.

اتحادیه‌ میهنی کردستان خواستار تصدی وزارت دادگستری عراق بر اساس سهم خود از دولت جدید می باشد، اما در لیست نامزدهای معرفی شده‌ به‌ پارلمان نام نامزد اتحادیه‌ میهنی دیده نمی شود.

در تشکیل دولت جدید عراق اتحادیه‌ میهنی توانست علیرغم مخالفت حزب دمکرات کردستان منصب ریاست جمهوری را در دست بگیرد و دکتر برهم صالح نامزد این حزب را راهی کاخ سلام کند.

هم اکنون دو وزارتخانه‌ دولت عراق در دست حزب دمکرات کردستان می باشد و بر این اساس فواد حسین بر منصب وزارت دارایی تکیه‌ زده‌ و بنگین ریکانی نیز وزارت عمران و مسکن را در اختیار دارد.

حزب دمکرات کردستان تلاش دارد دو وزارتخانه‌ دیگر در دولت را کسب کند.