سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 13 آذر 1397  ::  19:50   

شهردار ارومیه؛

خزانه شهر ارومیه راه اندازی می شود/ درخواست از نمایندگان برای کمک به شهرداری ها در تصویب بودجه98

سرویس آذربایجان غربی- شهردار ارومیه گفت: کمک های پایین دولت در قالب مستقل به شهرداری ارومیه ناشی از بی مهری های حاکم  در بودجه ریزی کشور است.

 به گزارش کردپرس، محمد حضرت پور شهردار ارومیه اظهار داشت: درآمدهای شهرداری ها در قالب درآمدهای حاصله از کمک های دولتی از قبل مانند ارزش افزوده مالیاتی، سوخت و جرایم راهنمایی و رانندگی و گمرک، درآمدهای حاصله از قبل پرداخت عوارض نوسازی، پسماند، کسب و پیشه و خودرو و درآمدهای حاصله از پروانه ساخت و کمیسیون ماده 100 است.

وی با اشاره به کمک های دولت به شهرداری، افزود:  کمک های دولت عمدتا از طریق مراجع قانونی حاصل  و در قالب برخی درآمدها به شهرداری  تحصیل می شود.

شهردار ارومیه با بیان اینکه درامدهای حاصل از عوارض با مشارکت شهروندان تحقق می یابد، عنوان کرد: این نوع درآمدها مشارکتی  باعث رونق اقتصادی شهر شده که شهروندان بیش از گذشته در جهت عمران و آبادانی  شهر مشارکت پر رنگ داشته باشند.

حضرت پوردرآمدهای حاصله از پروانه ساخت و کمیسیون ماده 100را مقطعی عنوان کرد و گفت: این نوع در آمدها با  گذر زمان و با تثبیت نرخ رشد جمیت به عنوان درآمد پایدار برای  شهرداری تحقق نمی یابد و با رکود مسکن این نوع درآمدها  تعطیل می شود.

وی با بیان اینکه بخش دیگردرآمدها، درآمدهای حاصل از قبل ایجاد ارزش افزوده در قالب املاک است، بیان کرد: شهرداری ارومیه به این مهم در قالب پروژه های سرمایه گذاری به صورت پروژه های  مسکونی و تجاری  نگاه ویژه دارد.

شهردار ارومیه تصریح کرد: یکی دیگر از منابع تحقق درآمد توسعه حمل و نقل عمومی،  ریلی و هوایی است، که در این خصوص با توسعه حمل و نقل عمومی و همچنین حمل و نقلی ریلی با ایجاد تراموای شهری ورود کرده اما خرید هواپیما بدلیل افزایش ارز تحقق نیافت.

حضرت پور گفت: شهرداری ارومیه مانند سایر شهرداری های کشور به دنبال کسب درآمدهای پایدار از طریق بسترها قانونی و سرمایه گذاری و اجاره مستغلات است.

وی در خصوص کمک های دولتی به شهرداری ارومیه اظهار داشت: کمک های دولت بصورت مستقل و غیر مستقل بوده که کمک ها در قالب مستقل به صورت مشارکت در تسریع  پروژه ها قابل ملاحظه نیست.

حضرت پور با بیان اینکه کمک های پایین دولت در قالب مستقل به شهرداری ارومیه ناشی از بی مهری های حاکم  در بودجه ریزی کشور است،  گفت:  در بودجه ریزی کشور بسترهایی  پیاده ریزی شده است که مسئولان استان آذربایجان غربی خارج از ان بستر نمی توانند حرکت کنند اما نمایندگان مردم استان در مجلس به سهولت می توانند در زمان تصویب بودجه کمک  شایانی به شهرداری ها کنند.

وی از نمایندگان درخواست کرد در زمان تصویب بودجه 98، بسترهایی برای کمک به شهرداری که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنند،  ایجاد کنند .

حضرت پور با اشاره  به کمک های دولت بصورت غیر مستقیم، بیان کرد: کمک های دولت از قبل عوارض و سایر کمک ها به شهرداری چندان مطلوب نیست اگرچه کمک های معنوی دولت و همراهی در کمیسیون مختلف چون ماده 100 قابل ستودنی و جای تقدیر دارد .

شهردار ارومیه با اشاره به درآمد ها شهرداری از طریق ارزش افزوده، عنوان کرد: سهم تفکیک های مسکونی  بالای 4 میلیون متر مربع است و اینها سرمایه ای بزرگ برای شهر است و شهرداری با ایجاد خزانه شهر  سعی در ثبت آنها دارد .

وی با اشاره به راه اندازی خزانه شهر با هدف ثبت ارزش افزوده دارایی ها و ایجاد شفافیت در بین مردم، تاکید کرد: در خزانه شهر ارزش افزوده تمام داریی شهر بصورت منقول و غیر منقول  بصورت کارشناسی  در قالب آمار  ثبت و پلاک زده می شود.