سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 14 آذر 1397  ::  13:07   

احتمال نامزدی قباد طالبانی برای معاونت ریاست اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان – اتحادیه‌ میهنی برای کسب استحقاق خود در دولت آینده‌ اقلیم کردستان، نامزدهایی را تعیین کرده‌ است.

به‌ گزارش کردپرس، شبکه‌ تلویزیونی روداو، نزدیک به‌ حزب دمکرات کردستان (پارتی) در گزارشی به‌ گزینه‌ های مد نظر حزب اتحادیه‌ میهنی برای حضور در حاکمیت جدید اقلیم کردستان اشاره‌ کرد.

بنا به‌ این گزارش، اتحادیه‌ میهنی قصد دارد قباد طالبانی از رهبران حزب و سرلیست حزب در انتخابات پارلمانی کردستان که در میان منتخبین پارلمان‌ بیشترین میزان آرا را کسب کرده‌ است، برای تصدی معاونت ریاست اقلیم کردستان نامزد کند.

نامزدی احتمالی قباد طالبانی برای تصدی معاونت ریاست اقلیم کردستان در حالی است که‌ شورای رهبری حزب دمکرات کردستان در آخرین نشست خود، نیچروان بارزانی معاون رهبر حزب را برای تصدی ریاست اقلیم کردستان نامزد کرده‌ است.

ریاست اقلیم کردستان از زمان تاسیس آن یعنی سال 2005 در اختیار حزب دمکرات بود و مسعود بارزانی رهبر این حزب، تا سال 2017 بر این مسند تکیه‌ زد و کوسرت رسول علی از اتحادیه‌ میهنی کردستان معاون رئیس اقلیم کردستان بود.

پارلمان چهارم اقلیم کردستان در روزهای پایانی این دوره،‌ منصب ریاست اقلیم کردستان را تعلیق نمود و تصمیم گیری درباره‌ این منصب را به‌ پارلمان پنجم واگذار نمود.

نیچروان بارزانی و قباد طالبانی در دولت کنونی اقلیم کردستان مناصب نخست وزیری و معاونت نخست وزیر را در اختیار دارند.

حزب دمکرات کردستان همچنین برای تصدی منصب نخست وزیری اقلیم کردستان مسرور بارزانی عضو دفتر سیاسی حزب را تعیین کرده‌ است.

مسرور بارزانی که‌ نامزد پارتی برای تشکیل دولت اقلیم کردستان می باشد، ریاست نهاد اطلاعات و امنیت اقلیم کردستان را در کارنامه‌ دارد.

در ادامه‌ گزارش، در خصوص مناصبی که‌ اتحادیه‌ میهنی کردستان در دولت آینده‌ اقلیم کردستان قصد تصدی آن ها را دارد، آمده ‌است: اتحادیه‌ میهنی تصدی منصب معاونت نخست وزیری و ریاست پارلمان کردستان را مد نظر دارد.

بر این اساس، برای تصدی معاونت نخست وزیری اقلیم کردستان اگر این منصب در دولت آینده‌ یک معاونت داشت، یکیتی حاکم قادر و اگر به‌ دو معاونت افزایش یافت درباز کوسرت رسول از رهبران حزب را به‌ عنوان نامزد مطرح کرده‌ است.

اتحادیه‌ میهنی که‌ منصب ریاست پارلمان کردستان را استحقاق خود می داند، بیگرد طالبانی و ریواز فایق دو نماینده‌ زن فراکسیون این حزب در پارلمان را به‌ عنوان نامزد تصدی این منصب تعیین کرده‌ است.

اتحادیه‌ میهنی کردستان در میان وزارتخانه‌ های دولت نیز قصد تصدی وزارتخانه‌ های پیشمرگ و دارایی را دارد.

هنوز اتحادیه‌ میهنی کردستان موضع رسمی خود درباره‌ این موضوع را اعلام نکرده‌ است، اما احتمالا طی چند روز آینده‌ در این باره‌ تصمیم گیری خواهد کرد.