سرویس کرمانشاه
انتشار:  چهارشنبه 14 آذر 1397  ::  22:11   

کنگره ملی قلب و ورزش در کرمانشاه برگزار می شود

سرویس کرمانشاه - رئیس مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) اعلام کرد: کنگره ملی قلب و ورزش 22 تا 24 آذرماه در بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار کردپرس، دکتر علی سروش به عنوان دبیرعلمی کنگره قلب و ورزش گفت: محورهای این کنگره علوم بالینی و پایه پزشکی، قلب وعروق، پزشکی ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، طب فیزیکی و توانبخشی، علوم دارویی و تغذیه، سلامت و اصلاح سبک زندگی، پرستاری و مامایی و پیراپزشکی است.

وی با اشاره به اینکه امروزه بیماری های قلبی به عنوان شایع ترین علل مرگ و میر انسان در جهان شناخته می شوند گفت: بر اساس آمارها سالانه بیش از ۱۷.۵ میلیون نفر در دنیا در اثر بیماری‌های قلبی عروقی جان خود را از دست می‌دهند .

رئیس مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع)  اظهار کرد: با نگاهی به لیست 10 عامل برتر مرگ و میرهای جهان مشخص می گردد که 7 عامل از آنها به نوعی با سبک زندگی فرد مرتبط است.

دکتر سروش افزود: درکشور ما روزانه حدود 300 نفر بر اثر عوارض قلبی فوت می‌کنند و این در حالی است که اکثر بیماری های قلبی و عروقی با اصلاح سبک زندگی و یا کنترل عوامل خطر رفتاری مانند استعمال دخانیات، رژیم غذایی ناسالم و افزایش وزن و چاقی و همچنین انجام فعالیت جسمانی مناسب قابل پیشگیری هستند.

وی عنوان کرد: مطالعات زیادی نشان داده اند که شایعترین ریسک فاکتور برای بیماری های قلبی عدم تحرک فیزیکی است و منابع معتبر زیادی تاکید دارند که فعالیت فیزیکی منظم و متوسط حداقل 30 دقیقه در تمام روزهای هفته می تواند از خیلی بیماری ها از جمله بیماری های عروق کرونر قلبی ممانعت به عمل آورد.

دکتر سروش ضرورت تشکیل این کنگره را توجه به اصلاح سبک زندگی و نیز اصلاح فاکتورهای خطرقابل کنترل بیماری های مزمن غیر قابل انتقال به ویژه بیماری های قلبی و عروقی دانست و ادامه داد: این کنگره با هدف زمینه سازی انجام مطالعات جامع در این زمینه، برگزاری نشست های کارشناسی صاحب نظران در حوزه های مختلف تخصصی، برگزار می شود.

وی افزود: اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با همکاری سایر موسسات علمی و آموزشی در سطح کشور در راستای ایجاد تسهیلات لازم و فراهم نمودن بسترهای مناسب در خصوص اصلاح سبک زندگی و در نهایت ارتقای فرهنگ سلامت جامعه اقدام به برگزاری این کنگره ملی نموده و امیدواریم با توکل به خداوند بزرگ و همراهی و همکاری دانشگاهیان و صاحبان خرد و اندیشه، برنامه را به صورت سالیانه در سطح ملی و فراملی تا رسیدن به اهداف مربوطه ادامه دهیم.

علاقمندان می توانند جهت ثبت نام درکنگره به سامانه آموزش مداوم و جهت ارسال مقالات تا ساعت 24 روز چهارشنبه چهاردهم آذرماه به وبسایت مجتمع بیمارستانی امام رضا(ع) به آدرس WWW.IRHK.IR مراجعه کنند.