سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  پنج‌شنبه 15 آذر 1397  ::  08:47   

افتتاح نمایشگاه محصولات الگوی نوین طرح توسعه‌ی مشاغل خانگی در جهاددانشگاهی ایلام

سرویس ایلام -  با حضور معاون اقتصادی استانداری ایلام نمایشگاه محصولات الگوی نوین طرح توسعه‌ی مشاغل خانگی در جهاد دانشگاهی استان افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، دکتر ایوب درویشی در این آیین گشایش گفت: برگزاری چنین نمایشگاهی یادآور اتصال مراکز آموزش عالی به کسب و کار و در نتیجه اهمیت محصولات دانش‌بنیان است.

وی افزود: این نمایشگاه فرصتی مناسب برای هم‌اندیشی و پیدا کردن بهترین راه‌حل‌ها برای حل مسئله بیکاری و اشتغال‌آفرینی است.

او ضمن تأکید بر اینکه بیکاری مشکل اساسی جامعه‌ی امروز است، عنوان کرد: از قضا تحصیل‌کردگان بیشترین آمار بیکاری را به خود اختصاص داده‌اند.

معاون استانداری ایلام افزود: فعالیت برای ایجاد اشتغال وظیفه‌ی تمام بخش‌ها اعم از دولتی و خصوصی است و همه باید در این زمینه برای خود وظیفه تعریف کنند.

درویشی با طرح این سؤال که چرا با وجود فعالیت‌های مهم دولت در زمینه اشتغال‌آفرینی و تخصیص تسهیلات، بعضا این تعهدات به نتیجه‌ی دلخواه نمی‌رسد، تصریح کرد: بسیاری از این مشکلات به نوع نگاه مردم ما به وام و کسب و کار برمی‌گردد.

وی گفت: امروز امکان استخدام همه‌ی داوطلبان کار اداری در بدنه دولت وجود ندارد و در چنین شرایطی باید مزیت‌های استان را در زمینه‌های مختلف شناسایی کرد که یکی از این بخش‌های کسب و کارهای کوچک و مشاغل خانگی است.

معاون استانداری ایلام با بیان اینکه اتصال کسب و کار به مراکز علمی و دانشگاهی رسالت بزرگی است که توسط جهاددانشگاهی در حال انجام است، ادامه داد: باید آمایش نیروی انسانی در استان صورت گیرد به این مفهوم که باید در چند سال آینده چه نیروهایی و برای کدام بخش‌ها باید تربیت شوند.

درویشی گفت: می‌توان شغل‌های سنتی را شناسایی و با پیوند دادن آنها با دانش و حرکت به سمت دانش‌بنیانی به خلق ثروت‌های بزرگ دست زد و همه‌ی جوانان تحصیل کرده را به کار مشغول کرد.

وی بر شناسایی نقاط ضعف و سرعت دادن به کسب‌و کارهای نوین با برگزاری استارتاپ‌ها تاکید و تصریح کرد: امیدواریم این نمایشگاه و این جلسه پاسخ به سوالات و مشکلات محیط کسب و کار باشد و چرخه تولید را بازنگری و به تکمیل زنجیره‌ها بینجامد.

معاون اقتصادی استانداری ایلام فکر کردن به چرخه و اتصال محصولات به حلقه‌های پیرامونی را نیاز امروز محیط کسب و کار عنوان کرد و گفت: در استان 123 میلیارد در فاز اول در قالب ایجاد مشاغل روستایی توزیع شده است و لازمه‌ی به ثمر نشستن آنها تغییر نگاه به وام و تسهیلات است.

درویشی گفت: باید مزیت‌های جدید را شناسایی و به بازارهای جهانی متصل شویم که این مهم در گرو استفاده از فرصت‌های جدید مانند فضای مجازی است چون بسیار هستند تولیدکنندگانی که خوب تولید می‌کنند اما در عرضه مشکل دارند و این فضا می‌تواند تا حدودی این مشکلات را رفع کند.

وی با بیان این که در فاز دوم طرح اشتغال به دنبال ایجاد واحدهای بزرگ هستیم، تاکید کرد: آمادگی تام و تمام داریم تا فضای کسب و کار رونق گیرد و با تمام امکانات به سمت اشتغال اجتماع‌محور حرکت کنیم.

به گزارش کردپرس، در این نمایشگاه غرفه‌هایی مانند کارگاه گلیم نقش برجسته، پوشاک، عروسک دست بافت، تکثیر و پرورش زالو، تولید عسل طبیعی و کسب‌وکارهای نوپدید مانند ویراستاری، ترجمه و انیمیشن محصولات خود را پیش روی بازدیدکنندگان گذاشته‌اند.