سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  پنج‌شنبه 15 آذر 1397  ::  19:01   

نماینده استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی؛

دو مرحله دیگر رهاسازی آب به دریاچه ارومیه ادامه دارد

سرویس آذربایجان غربی- نماینده استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی گفت: مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه آب در حال انجام بوده و مرحله دوم و سوم نیز بهمن امسال و فروردین 98 انجام می‌شود.

به گزارش کردپرس، فرهاد سرخوش در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اینکه مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه ارومیه، از سدهای زولا، مهاباد و شهرچای در نظر گرفته شده و رهاسازی از سد مهاباد پایان یافته است، اظهار کرد: در مرحله دوم، حجم آب رهاسازی شده توسط شورای حفاظت مشخص شده و سپس رهاسازی در بهمن ماه انجام می‌شود.

وی افزود: از 92 میلیون مترمکعب که در مرحله نخست رهاسازی قرار است انجام شود، 65 میلیون مترمکعب انجام شده و اگر بارش‌ها به همین صورت پیش رود و طبیعی باشد در فروردین سال آینده به احتمال فراوان مرحله سوم رهاسازی صورت گیرد.

نماینده استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی گفت: هر سد برای خود مصرف منابع آب شرب و کشاورزی داشته و پس از اینکه این حقابه حفظ شد، مازاد آن به حقابه زیست‌محیطی اختصاص داده می‌شود و نزولات جوی نیز هر قدر بیشتر باشد حقابه زیست‌محیطی افزایش می‌یابد.

سرخوش با اشاره به اینکه هم‌اکنون تراز دریاچه ارومیه 1270.35 است، اظهار کرد: این تراز نسبت به سال گذشته هشت سانتی‌متر افزایش داشته و اینک دریاچه ارومیه یک هزار و 819 کیلومتر مربع وسعت دارد و حجم آن یک میلیارد و 120 میلیون متر مکعب است.

وی به همکاری سازمان ملل و دولت ژاپن در زمینه کشاورزی پایدار در استان اشاره کرد و گفت: دولت ژاپن سالانه یک میلیون دلار کمک انسان‌دوستانه برای کشاورزی پایدار در منطقه انجام می‌دهد.