سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  جمعه 16 آذر 1397  ::  10:45   

یکی از اولیاء دختران شین آباد در گفتگو با کردپرس:

تعهدات وزارت بهداشت در درمان دختران شین آباد عملی نشده است

سرویس آذربایجان غربی _ یکی از اولیا دختران شین آباد گفت: وزارت بهداشت کشور پس از گذشت 6 سال از حادثه شین آباد به بسیاری از وعده های خود در خصوص درمان این دانش آموزان عمل نکرده است.

جلال مرادی، پدر سیما مرادی، یکی از دانش اموزان شین آبادی که 15 آذرماه سال 1391 در آتش سوزی مدرسه دچار حادثه شدند در خصوص آخرین وضعیت این دختران  و روند ادامه درمان آنها به خبرنگار کردپرس گفت: با توجه به وضعیت موجود این دانش اموزان روند درمانی آنها شاید چندین سال دیگر بطول بیانجامد که نیازمند حمایت بیشتر مسئولان و تیم پزشکی مجرب می باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: بنا به اظهار تیم پزشکی، روند درمان این دختران حداقل تا 15 سال دیگر باید ادامه داشته باشد اما متأسفانه بعلت کمبود امکانات پزشکی و عدم رغبت ادامه کار توسط پزشکان، درمان این دختران در این مدت هرگز به اتمام نخواهد رسید.

 وی ادامه داد: تیم جراحی این دختران اکنون بعلت کمبود امکانات و عدم حمایت های مالی از آنها دیگر خودشان را زیاد درگیر جراحی و انجام عمل های لازم بر روی آنها نمی کند و در صورت لزوم هم این اقدامات را توسط رزدینت های خود انجام می دهند در حالیکه عمل های جراحی و زیبایی این دانش آموزان باید توسط بهترین پزشکان صورت گیرد ولی متأسفانه بارها مشاهده شده است که خلاف این موضوع رخ می دهد.

مرادی در ادامه سخنان خوا اظهار داشت: در آخرین مراجعه بنده به تهران جهت انجام عمل جراحی بر روی صورت دخترم بعلت عدم پرداخت هزینه ها توسط دولت این عمل انجام نشد در حالیکه براساس توافقات صورت گرفته قرار بر این بود که کلیه هزینه ها توسط وزارت بهداشت تأمین شود ولی این روند اکنون متوقف شده است و این باعث ایجاد مشکلات بسیار زیادی برای درمان این دختران شده است.

 پدر سیما مرادی اضافه کرد: تمامی مشکلات و دردهای خود را در آخرین دیداری که با شخص وزیر بهداشت و درمان کشور در اسفندماه سال 96 داشتیم، مطرح کردیم که ایشان قول مساعد دادند نسبت به رفع تمامی مشکلات اقدام کنند ولی پس از گذشت حدود 9 ماه نه تنها هیچ وعده ای عملی نشده است بلکه وضعیت رسیدگی به درمان این دختران بسیار بدتر شده است.  

وی در خصوص تصمیم گیری اعزام به خارج ازکشور این دانش آموزان هم گفت: با توجه به وعده های وزیر کشور مبنی بر تلاش برای اعزام به خارج این دختران ، این وعده هم عملی نشد و تیم جراحی تصمیم بر معالجه این دختران در داخل کشور گرفت لذا انتظار می رود لااقل در داخل کشور از بهترین پزشکان و متخصصان و امکانات به روز دنیا جهت مداوا استفاده شود.

مرادی در پاسخ به این سؤال که مسئولین استانی و شهرستانی در خصوص پاسخ به درخواست های شما در سالهای اخیر هیچ اقدامی انجام داده اند یا خیر؟ گفت: متأسفانه مسئولین استانی هم کمترین توجهی به درخواست های ما نکرده اند از جمله چندین بار خواستار دیدار با رئیس جمهور شده ایم که استاندار آذربایجان غربی وعده دادند نسبت به انجام این ملاقات اقدام کند، ولی عملی نشد.

وی در خاتمه سخنان خود ضمن اشاره به ادامه پرداخت مستمری این دانش آموزان توسط دولت ، گفت ، پس از گذشت 6 سال از آن حادثه تلخ اکنون این دختران به سن جوانی رسیده اند و برای خود آروزهای برباد رفته ای در سر داشتند، لذا انتظار داریم که مسئولان ذیربط در قبال آرزوهای از دست رفته آنها ، لااقل آینده شغلی و ادامه روند درمانی آنها را تضمین کنند و نسبت به فراهم ساختن امکانات پزشکی مجهز جهت ادامه درمان آنها اقدام کنند.

در 15 آذرماه سال 1391 براثر آتش سوزی در مدرسه دختران شین آباد پیرانشهر متأسفانه دانش آموزان کلاس چهارم این مدرسه دچار آتش سوزی شدند که در نتیجه آن دو نفر از دانش آموزان جان خود را از دست دادند و 28 نفر نیز با درجات مختلف دچار سوختگی شدند که با گذشت بیش از 6 سال هنوز روند درمان آنها ادامه دارد.