سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  جمعه 16 آذر 1397  ::  15:20   

رئیس میراث فرهنگی قروه خبر داد:

شناسایی آسیاب قدیمی روستایی در شهرستان قروه

سرویس کردستان- رئیس میراث فرهنگی قروه از شناسایی آسیاب قدیمی در روستای «صندوق آباد» از توابع شهرستان خبر داد و این مهم را دارای ویژگی خاصی برای ایجاد محل بوم گردی دانست.  

به گزارش خبرنگار کردپرس، رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان قروه از شناسایی از شناسایی  آسیاب قدیمی در روستای «صندوق آباد» از توابع شهرستان قروه خبر داد.

محمد مرادی در گفت و گو با خبرنگار کردپرس اظهار داشت: این آسیاب به صورت نسل به نسل حفظ شده و اکنون در اختیار یکی از اهالی روستا به نام «سعادت آئینی» قرار دارد که از نسل های اجدادی اش به او رسیده و همچنان از آن محافظت شده است.

به گفته وی بیشتر وسایل موجود در این آسیاب قدیمی بوده و همچنان با ویژگی سنتی خود باقی مانده و قرار بر این است پس از بررسی های کارشناسی و اخذ مجوزات لازم این منطقه به موزه روستایی به صورت ویژه تبدیل شود.

مرادی با تأکید بر اینکه هرگونه اقدام در این زمینه منوط به اخذ مجوز است از روند آغاز مراحل ابتدایی بررسی های کارشناسی خبر داد و گفت: آسیاب موجود در روستای صندوق آباد بی نظیر بوده و با تبدیل آن به موزه روستایی می توان گفت نمونه آن در استان وجود ندارد.

بنابه اظهارات وی با وجود چنین آسیابی در این روستا می توان هم از نظر بوم گردی و هم گردشگری فعال بوده و کار کرد.