سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  دوشنبه 19 آذر  ::  14:00   

یک سال پس از اعلام پیروزی بر داعش/

142 حمله‌ داعش طی یک ماه‌ در منطقه‌ گرمیان عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان – افزایش تحرکات و حملات داعش به‌ ویژه‌ در شمال عراق موجب نگرانی ساکنان و مقامات منطقه‌ شده‌ است.

به‌ گزارش کردپرس، مسئول نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان در محور گرمیان در شمال عراق در سالگرد اعلام پیروزی بر داعش در این کشور، از افزایش چشمگیر تحرکات این گروه‌ در این منطقه‌ خبر داد.

سنگاوی اعلام کرد که‌ عناصر مسلح داعش روزانه‌ حملاتی علیه‌ نیروهای عراقی در مناطق مختلف به‌ ویژه‌ منطقه‌ گرمیان انجام می دهند و میان طرفین درگیری های شدید روی می دهد.

وی افزود: طی نزدیک به‌ یک ماه،‌ داعش اقدام به‌ 142 عملیات و حمله‌ تروریستی کرده‌ است.

این مقام نیروی پیشمرگ اقلیم کردستان وابسته‌ به‌ اتحادیه‌ میهنی، خاطرنشان ساخت: هم اکنون عناصر داعش، افراد مسلحی نیستند که‌ به‌ سادگی برای دولت قابل شناسایی باشند و حتی بسیاری از آن ها در نیروهای نظامی عراقی نفوذ کرده‌ اند و از سوی دیگر در برخی از مناطق مورد مناقشه‌ نیز عناصر داعش کردها را تهدید می کنند.

سنگاوی، نیروهای عراقی را متهم کرد که‌ توان کنترل مناطق گرمیان و دیگر مناطق مورد مناقشه‌ را ندارند و گفت: تاهنگامی که‌ منطقه‌ تحت کنترل نیروهای پیشمرگ بود، داعش توان تحرک نداشت.

این مقام نظامی کرد، نیروهای عراقی مستقر در مناطق مورد مناشه‌ را متهم به‌ نقض حقوق ساکنان کرد و گفت: اگر شخصی بخواهد در خصوص تحرکات داعش با نیروهای عراقی همکاری کند، به‌ سادگی این همکاری فاش می شود و شخص مورد نظر کشته‌ خواهد شد و به‌ همین دلیل آن گونه‌ که‌ قبلا مردم با نیروهای پیشمرگ همکاری می کردند، حاضر به‌ همکاری با نیروهای عراقی نیستند و این نیز زمینه‌ را برای گسترش فعالیت های داعش فراهم کرده‌ است.

محمود سنگاوی در ارتباط با همکاری میان نیروهای پیشمرگ و نیروهای عراقی، اشاره‌ کرد: هیچ نوعی همکاری میان طرفین وجود ندارد، دلیل این امر نیز این بود که‌ نیروهای عراقی قصد داشتند نیروهای پیشمرگ را فقط در میدان نبرد به‌ کار گیرند و به‌ جز این، حاضر به‌ دادن هیچ اختیاری به‌ این نیرو نبودند و ما هم بدین نحو حاضر به‌ همکاری با آن ها نشدیم.

این عضو دفتر سیاسی اتحادیه‌ میهنی کردستان در پایان گفت: سال 2009 با حضور آمریکایی ها میان نیروهای پیشمرگ و نیروهای ارتش عراق توافقنامه‌ ای به‌ امضا رسید، اگر بار دیگر این توافقنامه‌ فعال گردد و اساس همکاری قرار گیرد ما حاضر به‌ هر نوع همکاری و هماهنگی ای با نیروهای عراقی برای حفاظت و دفاع از منطقه‌ در مقابل گروه‌ های تروریستی  و هر نوع تهدیدی به‌ ویژه‌ در منطقه‌ خانقین که‌ 31 روستای آن به‌ دلیل تهدیدات داعش خالی از سکنه‌ شده‌ است، هستیم.

اداره‌ گرمیان شامل شهرهای کلار، کفری و بخش هایی از شهرستان خانقین می باشد که‌ جزو مناطق مشمول ماده‌ 140 قانون اساسی عراق موسوم به‌ مناطق مورد مناقشه‌ است.