سرویس کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 20 آذر 1397  ::  17:06   

مسکن مهر ارغوان زاگرس سنندج در گیر تنازعات متولیان/ 144 خانوار آواره از این اداره به آن اداره

سرویس کردستان- داستان تکمیل مسکن مهر 144 واحدی ارغوان زاگرس سنندج با وجود بیش از 85 درصد پیشرفت فیزیکی به کلاف سردرگمی تبدیل شده که نتیجه آن آوارگی و ضرر و زیان 144 خانوار است.

به گزارش کرد پرس، این پروژه که متولی آن تعاونی رزمندگان اسلام وابسته به ارتش است، در صورتی که به درستی اجرا می شد می توانست یکی از پروژه های نمونه مسکن مهر از نظر طراحی و مقاوم سازی و ... باشد اما ظاهرا اختلافات بین مدیران سابق و فعلی تعاونی و مشکلات متعدد دست به دست هم داده تا این سرمایه ملی با وجود پیشرفت فیزیکی نزدیک 90 درصدی در مرز استهلاک قرار بگیرد.

بر اساس اعلام مسئولان کشور از جمله شخص رییس جمهور، پرونده مسکن مهر باید با سرعت بسته شود، اما این موضوع در مورد این پروژه بر عکس در حال انجام است.

مسکن مهر 144 واحدی ارغوان زاگرس ، یکی از پروژه هایی است که به گفته اعضای  آن حدود 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و چند سال است که تعطیل شده است. ماشاالله میرزایی یکی از اعضای این مسکن نسبت به این روند بسیار معترض است و در گفت و گو با کردپرس می گوید: پروژه تعاونی مسکن مهر رزمندگان اسلام از سال 88 شروع به کار کرده و قرار بر این بوده است که سال 92 تحویل داده شود اما این پروژه با وجود 90 درصد پیشرفت فیزیکی از سال 93 تعطیل شده است.

هیچ نهادی مسئولیت تکمیل پروژه را بر عهده نمی گیرد

او از مراجعات مکرر خود به نهادهای مرتبط می گوید و تصریح می کند که هیچ نهادی مسئولیت آن را بر عهده نمی گیرد. میرزایی همچنین درباره شرایط و وضعیت اعضای این مسکن می گوید که بسیاری از آنان برای تامین هزینه مسکن خود مجبور به فروش حتی فرش زیرپای خود شده اند به این امید که سرپناهی داشته باشند و از آوارگی و زندگی مستاجری نجات پیدا کنند. او می افزاید: آورده  بسیاری از اعضای این مسکن مهر حدود 75 میلیون تومان بوده و در سال 92 پرداخت شده است حال آنکه اگر این مقدار پول در همان سال سرمایه گذاری می شد شاید حالا در این وضعیت اقتصادی مبلغ کلانی می شد. میرزایی با اشاره به اینکه مبلغ آورده ها به علت گرانی مصالح افزایش پیدا کرد، یادآوری می کند: اگرچه تامین 75 میلیون تومان پول برای برخی از اعضا که به نان شب محتاج هستند، سخت بوده و نتوانستند از عهده هزینه های آن برآیند اما با این وجود هم باز حاضر هستند این پول را تامین کنند و صاحب سرپناه شوند.

او یادآوری می کند: در سال 93 که هیئت مدیره و مسئولان مرتبط با پروژه تغییر پیدا می کنند به علت تخلفات بسیاری که در گذشته صورت گرفته بود و منابع مالی پروژه به هدر رفته بود، نتوانستند به این کار ادامه دهند و پروژه تعطیل شد.  

میرزایی با بیان اینکه سازمان های متولی خود را کنار کشیدند و برای ادامه پروژه باز هم هزینه های اضافی می خواهند به ما تحمیل کنند، اضافه می کند: این در حالی است که اگر در موعد مقرر تکمیل می شد نیازی به این هزینه های اضافی نبود و با همان پول پرداخت شده در گذشته می توانستند آن را تکمیل کنند. او تاکید می کند: در این تاخیر ما مقصر نیستیم و نمی توانیم دیگر از عهده پرداخت هزینه های اضافی دیگر برآییم.

تاخیر در واگذاری مسکن؛ تحمیل فشار اقتصادی

توفیق شفیعی هم که یکی دیگر از اعضای این تعاونی مسکن بسیار از وضعیت پیش آمده شاکی است در این باره می گوید: ما در سال 88 به امید اینکه سرپناهی دائمی پیدا کنیم در این پروژه سرمایه گذاری کردیم اما حالا پس از حدود 9 سال ما نه تنها سرپناهی پیدا نکردیم بلکه به علت تغییر اوضاع اقتصادی کشور، فشارهای اقتصادی بسیاری به ما وارد شده و مجبوریم تمام حقوق ناچیز خود را برای اجاره خانه صرف کنیم.

او ادامه می دهد: مسکن ما تنها امتیازات آب و برق و گاز و آسانسور نیاز دارد و به صورت کامل تکمیل شده است اما چندین سال است که ما را بلاتکلیف گذاشته و تعطیل شده است. او درخواست می کند که تنها یک سازمان مسئولیت آن را بر عهده بگیرد و این پروژه را هرچه سریعتر برای ما تکمیل کند.

گزارش / زیبا هوشمند