سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 21 آذر 1397  ::  10:18   

تقدیر نیچروان بارزانی از نقش آمریکا در نزدیک کردن بغداد و اربیل

سرویس عراق و اقلیم کردستان – نخست وزیر اقلیم کردستان از نقشی که‌ به‌ گفته‌ وی آمریکا در نزدیک کردن اربیل و بغداد ایفا کرده‌ است، تقدیر نمود.

به‌ گزارش کردپرس، ریک پِری، وزیر انرژی آمریکا پس از دیدار از بغداد و گفتگو با مقامات دولت مرکزی عراق در اربیل با نیچروان بارزانی دیدار و گفتگو کرد.

بر اساس گزاش سایت هیئت وزیران اقلیم کردستان، روابط اربیل – واشینگتن و حل و فصل اختلافات و مشکلات میان اربیل و بغداد محورهای اصلی گفتگوها میان وزیر انرژی آمریکا و نخست وزیر اقلیم کردستان بود.

بر اساس این گزارش، هیئت آمریکایی بر تداوم پشتیبانی از تثبیت ثبات در عراق و اقلیم کردستان به‌ عنوان بخشی از این کشور و مذاکرات اربیل – بغداد و حل و فصل اختلافات میان طرفین تاکید کرده‌ است.

نیچروان بارزانی در این دیدار ضمن تشکر از دیدار هیئت آمریکایی از اقلیم کردستان، اعلام کرد این دیدار از نظر ما ارسال پیام پشتیبانی آمریکا از مردم و دولت اقلیم کردستان می باشد، همان گونه‌ که‌ در نبرد با داعش ائتلاف جهانی پشتیبان و همکار اقلیم کردستان بودند و تداوم این همپیمانی و همکاری نزد ما از اهمیت بالایی برخوردار است.

نخست وزیر اقلیم کردستان همچنین از تلاش ها و اقدامات آمریکا برای به‌ هم نزدیک کردن اربیل و بغداد و حصول تفاهم میان آن ها تقدیر کرد.

بارزانی در همین رابطه‌ آمادگی کامل اقلیم کردستان برای حل و فصل تمامی مشکلات با دولت عراق را اعلام و ابراز امیدواری کرد که‌ آمریکا در این موضوع به‌ ویژه‌ در مسئله صادرات نفت کرکوک نقش آفرینی کند.

نخست وزیر اقلیم کردستان تاکید کرد که‌ اربیل در ارتباط با صادرت نفت کرکوک همه‌ نوع همکاریی با بغداد داشته‌ است، به‌ نحوی که‌ صادرات و درآمدهای حاصل از آن  برای تمامی عراق هزینه‌ گردد.

ریک پِری، وزیر انرژی آمریکا قبل از این دیدار با مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان دیدار و در نشست خبری مشترک از توافقات انجام شده، بر سر  همکاری در زمینه های انرژی و  اقتصاد، خبر داد.

وزیر انرژی آمریکا، که قبل از اربیل به بغداد سفر کرده بود، گفت درباره تحریم ایران با مقام‌های بخش انرژی عراق گفت‌وگو کرده ‌است.

پری روز سه‌شنبه اعلام کرد که در حاشیه نشست اتاق بازرگانی آمریکا در بغداد با ثامر غضبان، وزیر نفت عراق دیدار کرده و عزم جدی آمریکا برای تحریم صنعت نفت ایران و نیز انتقال نفت این کشور را به او گوشزد کرده است.

وزیر انرژی آمریکا در دیدار با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر جدید عراق نیز تاکید کرد که این کشور خود را به بازسازی ساختار آسیب دیده صنعت نفت عراق در جریان نبرد با داعش متعهد می‌داند.