سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 22 آذر  ::  09:50   

واشنگتن ایگزامینر:

آمریکا چه واکنشی به حمله ترکیه به کردها نشان دهد؟

سرویس جهان- رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه روز چهارشنبه این هفته در سخنانی قول داد به زودی عملیاتی نظامی در شرق رود فرات انجام دهد. این اظهارات هشداری به نیروهای آمریکا مستقر در سوریه است.

 

به گزارش کردپرس: رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه روز چهارشنبه گذشته در سخنانی قول داد به زودی عملیاتی نظامی در شرق رود فرات در جهت بیرون راندن نیروهای کرد سوریه که آنها را متحد پ.ک.ک می داند، انجام دهد. این اظهارات هشداری به نیروهای آمریکا مستقر در سوریه نیز محسوب می شود.

اردوغان تاکید کرد که « هدف ما به هیچ وجه نیروهای آمریکا نیست» اما نمی توان به وی اعتماد کرد. علاوه بر آن، نیروهای آمریکا همراه نزدیک نیروهای کردی هستند که ترکیه آن را هدف قرار می دهد. نیروهای کرد سوریه که به نوعی شبه نظامیانی مارکسیست هستند، در کنار نیروهای آمریکا ابزاری برای عقب راندن داعش بوده اند. اردوغان و ترکیه از نیروهای یگان های مدافع خلق سوریه به دلیل ارتباط آنها با پ.ک.ک که ترکیه آنها را تروریست می داند متنفر هستند. آمریکا قول داده است نیروهای کرد سوریه را از توسعه قلمرو در طول مرز ترکیه باز دارد اما تا حالا این کار را نکرده است. این مسئله باعث شده که به وضعیت فعلی برسیم.

نقشه من که در ذیل این مطلب مشاهده می شود، کاملا وضعیت مناطق تحت کنترل آمریکا و نیروهای کرد را در مثلث آبی در منبج تا قسمت چپ یا شرق خط آبی در طول رود فرات نشان می دهد. ستاره های قرمز موقعیت نیروهای ترکیه را در برابر  مناطق تحت کنترل نیروهای کرد نشان می دهد و خطوط بنفش نمایانگر موقعیت نیروهای روسی- سوری است که در تلاش برای عقب راندن آمریکا در مواضع آن در رود فرات هستند.

خوب، آمریکا در برابر تهدید اردوغان چه کاری باید انجام دهد؟ آمریکا می تواند چند کار انجام دهد. اول، دولت ترامپ باید روشن سازد که هر گونه حمله ترکیه به نیروهای کرد سوریه باعث بدتر شدن روابط آمریکا با ترکیه می شود. آمریکا در مواضع خود با نیروهای کرد سوریه و متحد خود ترکیه در مخمصه افتاده است اما نمی تواند نظاره گر باشد و هجوم نیروهای ترکیه را به مناطق تحت کنترل نیروهای کرد تماشا کند. علا.وه بر آن، همکاری نزدیک میان نیروهای کرد و آمریکا در مناطقی که ترکیه نسبت به آن نگرانی دارد به این معنی است که هر گونه عملیات نظامی ترکیه پرسنل آمریکا را به شدت به خطر خواهد انداخت. به همین دلیل هم اردوغان با بیان این که هر گونه تلفات آمریکا در حمله ای که اتفاق خواهد افتاد، تصادفی است می خواهد خود را از مسئولیت آن برهاند.

اما آمریکا نباید به ترکیه اجازه دهد با این بهانه مسئولیت را از خود سلب کند. باید اردوغان را آگاه کرد که به شدت از نیروهای آمریکا دفاع خواهد شد و هر گونه تلفات نیروهای آمریکا منجر به اعمال تحریم های شدید علیه این کشور خواهد شد. همچنین آمریکا باید محکم در اینجا بایستد زیرا مطمئنا، اردوغان تحت تاثیر ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه قرار گرفته است. همان طور که در بالا اشاره شد، روسیه می خواهد آمریکا از سوریه بیرون برود و همچنین قصد دارد حمایت ترکیه را در تهاجم به ادلب به دست آورد. به همین دلایل، پوتین دوست دارد کشته شدن سربازان آمریکایی را به دست همتایان ترکیه ای آنها ببیند.

در همان حال، آمریکا باید درک کند که ترکها در مورد موقعیت نیروهای کرد سوریه حرف دارند. از نظر ترکیه، آمریکا به دشمنی تروریست در سوریه کمک می کند که تهدیدی برای یکپارچگی خاک این کشور است. ایالات متحده در عوض باید برای نیروهای کرد سوریه روشن سازد که آنها باید ظرف چند ماه مناطقی را که ترکیه درباره آن نگرانی دارد ترک کنند. آمریکا برای جبران، باید حمایت های مالی سخاوتمندانه و زیرساختی از کردها به عمل آورد و قول دهد منافع کردها را در حوزه خارج از محدوده مورد نگرانی ترکیه تامین کند.

با این حال، در نهایت اولویت ضروری و مهم متوقف کردن و یا محدود کردن تهاجم اردوغان است. این تهاجم، منافع و پرسنل این کشور را تهدید می کند و فقط به نفع بشار اسد و ولادیمیر پوتین خواهد بود.

منبع: واشنگتن ایگزامینر

نویسنده: تام روگان

ترجمه: خبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

کد خبرنگار: 40101