سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 22 آذر  ::  10:22   

اختصاصی کردپرس:

تکرار تاریخ؛ از عفرین تا شرق فرات!/ محمد شریفی کرجان

سرویس ترکیه - با نگاه به اظهارات اخیر در ترکیه، تحرکات نظامی و تماس های دیپلماسی که در چند هفته اخیر صورت گرفته است؛ احتمال یک حرکت نظامی توسط نیروهای مسلح ترکیه در شرق فرات را بالا برده است.

مسئله حضور نیروهای مدافع خلق YPG تحت عنوان ارتش دموکراتیک سوریه در مناطق شرق فرات همواره بعد از عملیات ترکیه در عفرین مورد توجه مقامات ترکیه بوده و تهدیدات زیادی تا کنون از سوی مقامات ترکی علیه این بخش از سرزمین های سوریه و نیروهای کرد YPG که کنترل این مناطق را در دست دارند؛ صورت گرفته است. در واقع رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در هر فرصتی از انجام یک عملیات نظامی و پاکسازی نیروهای کرد از شرق فرات سخن گفته است ولی با نگاه به اظهارات اخیر در ترکیه، تحرکات نظامی و تماس های دیپلماسی که در چند هفته اخیر صورت گرفته است؛ احتمال یک حرکت نظامی توسط نیروهای مسلح ترکیه در شرق فرات را بالا برده است.

دو هفته پیش خبری در رسانه های ترکیه منتشر شد که بازتاب چندانی نداشت و تنها از سفر هاکان فیدان، رئیس تشکیلات اطلاعات ملی ترکیه به آمریکا و دیدار با برخی سناتورها و همتایان آمریکایی خود خبری مخابره شد. دیداری که از جزئیات آن به هیچ عنوان خبری منتشر نشده و بعد از این دیدار موج تهدیدات مقامات ترکی علیه شرق فرات و سخن گفتن از آغاز یک عملیات نظامی دیگر در سرزمین های سوریه شدت گرفته و به طور بسیار جدی تری پیگیری می شود.

 بعد از بازگشت هاکان فیدان، از آمریکا، فواد اوکتای، معاون رئیس جمهور ترکیه با حضور در مجلس ترکیه در صحن علنی رسیدگی به لایحه بودجه 2019 میلادی ترکیه در اظهاراتی عنوان کرد: آمادگی ها برای انجام یک عملیات نظامی در شرق فرات به اتمام رسیده است. در کمتر از چند ساعت از این اظهارات بود که شبانه کاروان بزرگی از نیروهای کماندوهای ارتش ترکیه به همراه خودروهای زرهی که از قرارگاه های مختلف نیروهای مسلح ترکیه در سطح کشور جمع شده بود به سمت مرزهای ترکیه اعزام شده و فردای آن روز رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی از آغاز یک عملیات نظامی در شرق فرات تا چند روز دیگر خبر داد. اظهار نظرات به اینجا ختم نشده و خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه نیز طی سخنرانی در مراسم بزرگداشت بوسنی هرزگوین در آنکارا اظهارات اخیر آمریکا مبنی بر تداوم آموزش های نظامی به نیروهای محلی در شمال سوریه را غیر قابل قبول توصیف کرده و تاکید کرده است به هیچ عنوان اجازه تشکیل کریدور ترور در شرق فرات و مرزهای جنوبی ترکیه را نخواهند داد.

چیزی که در این میان جالب به نظر می رسد تکرار حوادثی است که پیش از عملیات عفرین توسط ارتش ترکیه رخ داده بود. قبل از 20 ژانویه 2018 که نیروهای مسلح ترکیه عملیات شاخه زیتون را آغاز کنند اظهاراتی از سوی مقامات آمریکایی صورت گرفته بود که اکنون تقریبا در آستانه سالگرد عملیات عفرین بار دیگر شاهد تکرار همان اظهارنظرات از سوی مقامات آمریکایی هستیم. پیش از آن که ترکیه لشکرکشی خود را به عفرین آغاز کند وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) طرحی را معرفی کرد که در واقع جرقه عملیات های عفرین توسط ارتش ترکیه را زد. پنتاگون با طرح ایجاد نیروهای امنیت مرزی این بهانه را به دست ترکیه داده بود که با دستاویز قرار دادن تهدید امنیت ملی در صورت تشکیل یک نیروی امنیت مرزی در مرزهای جنوبی ترکیه بتواند مشروعیت لازم برای انجام یک عملیات نظامی را به دست آورد. تمام اتفاقاتی که بعد از 1 سال اکنون در حال رخ دادن گویا تکرار تاریخ است. اظهارات اخیر رئیس ستاد فرماندهی نیروهای مسلح آمریکا مبنی بر تداوم آموزش به نیروهای محلی در شمال سوریه، سخنان فرستاده ویژه دونالد ترامپ به سوریه در خصوص ضرورت های تشکیل نیروهای امنیت داخلی در سوریه و تاکید برت مک گورک نماینده ویژه آمریکا در مبارزه با گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) مبنی بر حضور نیروهای آمریکایی در سوریه تا زمان تشکیل نیروهای امنیت داخلی تمام یادآورد اظهار نظراتی است که پیش از 20 ژانویه 2018 و آغاز عملیات شاخه زیتون از سوی مقامات آمریکا با عنوان تشکیل نیروهای امنیت مرزی صورت گرفته بود.

یکی دیگر از وضعیت های مشابهی که در این روند وجود دارد این است که بار دیگر ترکیه در آستانه یک انتخابات حساس قرار گرفته است. 31 مارس 2018 میلادی انتخابات محلی در ترکیه برگزار خواهد شد. انتخاباتی که به نوعی می تواند روند نزولی حزب عدالت و توسعه را در عرصه سیاسی ترکیه به صورت رسمی به نمایش بگذارد. سنت چند سال اخیر حکومت ترکیه گویا یک بار دیگر در حال تکرار است. عملیات های نظامی که با عنوان مبارزه با ترور در داخل ترکیه تبلیغ می شود به یک جز لاینفک روند پیش از انتخابات در ترکیه تبدیل شده است و اکنون در کمتر از 4 ماه مانده به این انتخابات یک بار دیگر تهدیدات به صورت جدی مبنی بر آغاز یک عملیات نظامی دیگر در سوریه از سوی مقامات این کشور مطرح می شود.

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه/محمد شریفی کرجان