سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 22 آذر  ::  12:18   

علی العلاق، رئیس بانک مرکزی عراق:

به زودی درباره معافیت بیشتر عراق از تحریم‌های علیه ایران تصمیم‌گیری می‌شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس بانک مرکزی عراق از تصمیم گیری در رابطه با درخوست کشورش از آمریکا برای برخورداری از معافیت بیشتر از تحریم های علیه ایران ظرف چند روز آینده خبر داد.

به گزارش کردپرس، علی محسن العلاق، رئیس بانک مرکزی عراق در مصاحبه با روزنامه فرا منطقه ای العربی الجدید چاپ لندن که در شماره امروز (پنج شنبه) آن منتشر شده، ضمن اعلام وجود تفاهم با آمریکا در رابطه با معافیت کشورش از تحریم های واشنگتن علیه تهران، پیش بینی کرد که ظرف چند روز آینده در این زمینه تصمیم گیری شود.

العلاق در پاسخ به پرسشی در رابطه با چگونگی تعامل بانک مرکزی عراق با گسترش تحریم های آمریکا علیه ایران به ویژه این که برخی قراردادهای مربوط به گاز و برق میان بغداد و تهران نیازمند پرداخت هزینه با دلار است، اظهار داشت: بانک مرکزی عراق دیگر دارای یک حالت سازگاری با تحریم ها است جایی که معامله با ایران با دلار از سال 2012 تاکنون متوقف است؛ از نظر عملی نمی توان چنین نقل و انتقالات مالی را انجام داد چرا که پرداخت با ارز دلار از سیستم مالی آمریکا عبور می کند و متوقف خواهد شد، به همین دلیل نیز عراق به پرداخت با ارزهای دیگر روی می آورد.

رئیس بانک مرکزی عراق همچنین تصریح کرد: با گسترش دامنه تحریم ها و ملاحظات برخی کشورها، گزینه های پیش رو حتی برای پرداخت پول با ارزهای دیگر غیر از دلار نیز محدود شده در حالی که برخی مسائل ضروری از جمله گاز و برق، عراق را با ایران مرتبط می سازند.

العلاق در این باره افزود: هم اکنون در چارچوب تلاش برای ساماندهی این مسئله و یا دستیابی به برخی معافیت ها، یک تفاهم با طرف آمریکایی وجود دارد و گفت و گوها نیز به خوبی پیشرفت داشته، این امکان وجود دارد که در آینده نزدیک و به احتمال زیاد ظرف چند روز آینده در رابطه با این مسئله تصمیم گیری شود.