سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 22 آذر  ::  13:17   

اعلام پشتیبانی نیچروان بارزانی از فعالیت های حقوق بشری نادیا مراد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نادیا برنده نوبل صلح در سال ۲۰۱۸ در اربیل با نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان دیدار و گفتگو کرد.
 

به‌ گزارش کردپرس، نادیا مراد، سفیر حسن نیت سازمان ملل پس از آن که‌ دیروز (چهارشنبه‌ ) در بغداد با برهم صالح، رئیس جمهور و بشیر حداد نایب رئیس پارلمان عراق دیدار کرد، عازم اقلیم کردستان شد و امروز با نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان دیدار کرد.

در این دیدار، وضعیت کردهای ایزدی پس از پایان جنگ با داعش و مسائل و مشکلات آن ها به‌ ویژه‌ ایزدی های اسیر دست داعش که‌ هنوز خبری از آن ها در دست نیست و همچنین آوارگان ایزدی و وضعیت شنگال به‌ عنوان سکونتگاه‌ آن ها در عراق گفتگو شد.

 به‌ گزارش رسانه‌ های حزب دمکرات در این دیدار، نیچروان بارزانی ضمن تبریک دریافت نوبل صلح در سال ۲۰۱۸ به‌ نادیا مراد، پشتیبانی خود را از تمامی فعالیت های وی در راستای صلح و خدمت به‌ قربانیان ایزدی، رساندان صدای آن ها به‌ جامعه‌ جهانی و تلاش ها برای دادگاهی و مجازات تروریست های داعش و اعتراف جهانی به‌ نسل کشی ایزدی ها اعلام کرد.

نادیا مراد، سفیر حسن نیت سازمان ملل در این دیدار ضن اشاره‌ به‌ رنج های خود و دیگر قربانیان ایزدی دست داعش، گزارشی از تلاش ها در راستای کمک به‌ ایزدی ها و دیگر قربانیان دست ترور به‌ نخست وزیر اقلیم کردستان ارائه‌ داد.

برنده نوبل صلح از بارزانی درخواست کرد اقلیم کردستان در بازسازیی شنگال و بازگرداندن آوارگان به‌ مناطقشان و تامین امنیت و خدمات رسانی به‌ آن ها نقش خود را ایفا کند.

در این دیدار، نادیا مراد کتاب خود با عنوان "آخرین دختر" که‌ به‌ زبان انگلیسی چاپ شده‌ است را به‌ عنوان هدیه‌ تقدیم نخست وزیر اقلیم کردستان کرد.

نادیا مراد، سفیر حسن نیت سازمان ملل است. وی پیش از این در سال ۲۰۱۶ جایزه حقوق بشری واسلاو هاول از شورای اروپا را به‌دست آورد و به همراه لامیا حاجی‌بشر، دختر کرد ایزدی دیگر از عراق به‌طور مشترک جایزه حقوق بشری ساخاروف را از پارلمان اروپا دریافت کرده است.

وی بعد از آنکه به مناسبت دریافت نوبل صلح در استکهلم سخنرانی کرد، عازم بغداد شد و صبح چهارشنبه با برهم صالح، رئیس جمهوری عراق دیدار و گفتگو کرد.

نادیا مراد از اواسط تابستان سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) زمانی که ۲۱ سال سن داشت به‌مدت سه ماه به عنوان برده جنسی گروه داعش در اسارت این گروه بود.

 مراد در بخشی از سخنرانی خود به مناسبت دریافت نوبل صلح گفت: «تنها جایزه در جهان که می‌تواند کرامت انسانی ما را به ما بازگرداند، مجازات جانیان و برقراری عدالت است.»

نادیا پیش از این در سخنانی در سازمان ملل از اتحایه اروپا خواسته بود قوانین پناهندگی برای زنان ایزدی را آسان‌تر کنند.