انتشار:  پنج‌شنبه 29 آذر 1397  ::  08:24   

«حکایت‌های زیبا برای بچه‌های دانا» اثر «مرتضی حاتمی» منتشر شد

سرویس ایلام  - «مرتضی حاتمی»، نویسنده و روزنامه نگار ادبی از انتشار و توزیع تازه ترین کتابش با نام «حکایت‌های زیبا برای بچه‌های دانا» توسط نشر آذین گستر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، مرتضی حاتمی در گفت و گو با کردپرس گفت: در راستای معرفی ادبیات کلاسیک به نوجوانان، به تازگی مجموعه ای بازنویسی از ادبیات کلاسیک در ۱۳۰ صفحه برای مخاطبان نوجوان در انتشارات آذین گستر منتشر کرده ام.

او گفت: این کتاب با حکایت های بازنویسی شده از ادبیات کلاسیک (مرزبان نامه، قابوس نامه، گلستان سعدی، مثنوی مولوی، بوستان سعدی، جوامع الحکایات محمد عوفی، اسرارالتوحید و...) همراه است و با توجه به گروه سنی نوجوان به‌گزینی و بازنویسی کرده ام.

نویسنده ی مجموعه داستان نوجوان «بیمارستانی در باغچه» ادامه داد: بازآفرینی و بازنویسی فقط مختص کودکان نیست، برای نوجوانان و حتی بزرگسالان هم از جذابیت و التذاذ ادبی خاصی برخوردار است و می توان مفاهیم تربیتی و آموزشی و اخلاقی و... را به جامعه‌ی هدف انتقال داد.

وی ادامه گفت: در این کتاب تنوع محتوایی و حکایت های مختلف موجب می شود تا خواننده‌ی نوجوان احساس خستگی نکند و از خواندن حکایت هایی با موضوعات تازه و متنوع، با شخصیت های مختلف و حوادث گوناگون لذت ببرد.

حاتمی افزود: معرفی ادبیات کلاسیک به عنوان سرمایه و گنجینه‌ای ملی به مخاطبان کودک و نوجوان، وظیفه‌ بزرگی است چرا که ادبیات کلاسیک لبریز از پیام‌های اخلاقی و انسانی ارزشمند است که مناسب‌سازی آن‌ها در قالب‌های بازنویسی و بازآفرینی برای مخاطبان کودک و نوجوان می‌تواند تاثیرات مثبت و موثر تربیتی بر آنان بگذارد.

نویسنده رمان نوجوان «فرار... فرار...» ادامه داد: نباید گنجینه‌ی ادبیات کلاسیک، که از پیشینیان ما به یادگار مانده، با بازآفرینی‌ها و بازنویسی‌های کم مایه و ضعیف، کم ارزش کرد چون این سرمایه‌های فرهنگی، بخش مهمی از هویت فرهنگ و تاریخ سرزمین کهن ما است و یکی از راه‌های معرفی کتاب و آثار این  نوع از ادبیات به مخاطبان کودک و نوجوان، بازنویسی و بازآفرینی با رعایت اصول و معیارهای مصوب این قالب‌ها برای این مخاطبان است.

حاتمی تصریح کرد: همه باید در فرهنگ‌سازی و بالا بردن سطح و سرانه‌ی مطالعه در میان کودکان و نوجوانان تلاش کنیم که انجام این کار مهم و پرفضیلت نیازمند مشارکت، همکاری و همراهی ادارات و نهادهای دولتی و بخش‌های خصوصی است.

نویسنده‌ی رمان نوجوان «راز کوچه باغ هفت توت» افزود: انتشارات آذین گستر به مدیریت رحیم کرباسی که خود از نویسندگان ادبیات کودک است، این کتاب را در ۱۳۰ صفحه و در قطع وزیری برای گروه های سنی (ج) و (د) منتشر و توزیع کرده است.