سرویس جهان
انتشار:  سه‌شنبه 18 دی 1397  ::  12:20   

متهم شدن اقلیم کردستان به شکنجه کودکان بازداشت شده

سرویس جهان- دیده بان حقوق بشر اقلیم کردستان را متهم کرد کودکان بازداشت شده متهم به همکاری با داعش را شکنجه کرده است.

 

به گزارش کردپرس، دیده بان حقوق بشر سوریه که در گزارش های متعدد اقلیم کردستان را به بدرفتاری به زندانیان بازداشت شده متهم به عضویت یا همکاری با داعش متهم کرده است، در تازه ترین گزارش خود گفته است نیروهای امنیتی اقلیم کردستان کودکان مظنون به همکاری یا وابستگی به داعش را شکنجه می کنند تا به ارتباط خود و یا همکاری با داعش اعتراف کنند.

بر اساس گزارش دیده بان حقوق بشر، کودکان پسری که نیروهای امنیتی اقلیم کردستان موسوم به آسایش آنها را بازداشت کرده اند، با روش های مختلف از جمله ایجاد موقعیت استرس زا، کتک زدن و استفاده از شوک الکتریکی مورد شکنجه قرار گرفته اند. آنها گفته اند به وکیل دسترسی ندارند.

جو بکر، مشاور حقوق کودکان این سازمان گفته است نزدیک به دو سال است که اقلیم کردستان قول داده مسئله شکنجه کودکان را برسی کند اما این موضوع هنوز ادامه دارد. مقامات اقلیم کردستان باید به شکنجه کودکان بازداشت شده پایان داده و افراد مسئول این اقدامات را بازخواست کنند.

با این حال، دیده بان حقوق بشر توانسته است با زندانیان، مسئولان بازداشت گاه ها و خانواده های آنها مصاحبه کند. این سازمان با 20 پسر بازداشت شده در بازداشتگاه اربیل مصاحبه کرده است. سه تن از این کودکان مضنون به همکاری با داعش اخیرا از کانون اصلاح زنان و کودکان اربیل آزاد شده اند. این کانون یکی از سه بازداشت گاه کودکان در اقلیم کردستان عراق است.

به گفته مسئولان این کانون، 63 کودک در این کمپ نگاهداری می شوند و 43 تن از آنها به اتهام همکاری با داعش محاکمه و محکوم شده اند. 23 نفر از این افراد گفته اند نیروهای آسایش بیش از یک بار آنها را با کابل های پلاستیکی و غیره کتک زده اند. برخی از این کودکان تایید کرده اند که با داعش همکاری کرده و در کمپ های این گروه تروریستی آموزش های نظامی و مذهبی دریافت کرده اند.

مقامات دیده بان حقوق بشر از مسئولان اقلیم کردستان خواسته اند با توجه به این که این کودکان توسط داعش در موقعیت های اضطراب قرار گرفته و مورد سوء استفاده قرار گرفته اند زمینه های محاکمه عادلانه و شرابط مناسب را برای آنها فراهم کنند و از جمله زمینه دسترسی آنها به وکیل را ایجاد کنند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#اقلیم کردستان
#دیده بان حقوق بشر
#داعش
#کودکان