سرویس ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 18 دی 1397  ::  14:20   

اردوغان در جلسه هفتگی نمایندگان آک پارتی:

حمله به شرق فرات به زودی آغاز خواهد شد

سرویس ترکیه - رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نطق هفتگی خود در جلسه فراکسیون حزب عدالت و توسعه در پارلمان اعلام کرد کشورش شرط آمریکایی ها برای حمایت از کردهای سوریه را نپذیرفته و به زودی عملیات نابودی گروه های تروریستی در سوریه آغاز خواهد شد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه ینی شفق، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نطق هفتگی خود در جلسه فراکسیون حزب عدالت و توسعه در اظهاراتی با محوریت موضوع سوریه و تحولات اخیر پیرامون این موضوع عنوان کرد: در خصوص قانون اساسی جدید سوریه و برگزاری انتخابات آزاد بر همان مواضع ابتدایی خود هستیم. بزرگترین مسئولیت انسانی این بحران را ما بر عهده گرفته ایم. در سوریه مؤثرترین مبارزه با گروه های تروریستی را ترکیه انجام داده است. اظهارات جان بولتون [مشاور امنیت ملی ایالات متحده] در اسرائیل برای ما غیرقابل قبول و غیرقابل هضم است. این ها نمی دانند شهروندان کرد چه کسانی هستند و تروریست های YPG/PKK چه کسانی هستند. هیچ گاه گروه های تروریستی مانند PKK و PYD نمی توانند نماینده برادران کرد من باشند. اگر آمریکا اینان را به عنوان برادران کرد ما تلقی می کند دچار اشتباه بسیار بزرگی شده است. اعضای این گروه های تروریستی چه از درون شهروندان کرد باشند، چه از شهروندان عرب و چه ترک، ما هر آنچه را لازم باشد انجام خواهیم داد. یاگر این ها تروریست باشند پذیرفتن چنین حرفی که "این ها کرد هستند با آنان کاری نداشته باشید" امکان ندارد. در این خصوص جان بولتون اشتباه کرده است. هر کسی که چنین تفکری دارد دچار اشتباه بزرگی شده است.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: مرجع ما در خصوص تحولات اخیر در سوریه تصمیم و اراده دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج از سوریه است. ما در چارچوب توافقاتی که با رئیس جمهور محترم [ایالات متحده] داشتیم، آمادگی های خود را برای انجام یک حرکت نظامی در ابعاد بسیار بزرگی به عمل آورده ایم. به زودی حرکت خود را برای نابودی گروه های تروریستی در خاک سوریه آغاز خواهیم کرد. در خصوص اقدامات خود علیه گروه هایی مانند PYD و YPG مصمم هستیم. اگر در این راه گروه های تروریستی دیگری تلاش کنند تا مانع این هدف بشوند نابود کردن آنان نیز وبال گردن ما است.

اردوغان خاطرنشان کرد: با کسانی که علی رغم آگاهی از حساسیت های ما باز هم به حمایت از تروریست ها پرداخته اند سخنی داریم. ترکیه همواره کشوری بوده که به قول هایی که داده عمل کرده است و از متفق های خود نیز انتظار چنین رفتاری را دارد. کسانی که برای نجات جان خود به کشور ما آمده بودند از آنان در خصوص دین و مشربشان نپرسیدیم و نمی پرسیم. اکنون 200 هزار کردی را که از کوبانی به ترکیه آمده اند چه کسی در کشور خود جا داده است؟ اروپا آنان را قبول کرده است؟ شما با نادیده گرفتن این واقعیت تأکید می کنید که ترکیه کردها را نکشد. کدام کردی به غیر از تروریست ها مرده است؟ در گذشته نیز همین کار را کردیم و در آینده نیز خواهیم کرد. گفته بودم که گلویشان را خواهیم گرفت. ترکیه در هیچ کجا برای نابود کردن انسان های معصوم اقدام نمی کند. تنها استثنای ما گروه های تروریستی و تروریست ها هستند. همان گونه که از درون عرب ها هم گروه های تروریستی برمی آیند از درون کردها هم این گروه ها بر می خیزند. این که ترکیه در سوریه کردها را هدف قرار می دهد دروغ و تهمتی پست و بی شرمانه است.

 

کد خبرنگار: 30102

 

بیشتر بخوانید:

دولت باغچلی: خروج آمریکا از سوریه بازی است/ ترکیه باید وارد شرق فرات شود

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#آمریکا