سرویس کرمانشاه
انتشار:  سه‌شنبه 18 دی 1397  ::  20:54   

همایش معرفی توانمندی هاو فرصت های سرمایه گذاری کرمانشاه برگزار شد

سرویس کرمانشاه- مسئولان و نمایندگان مردم استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، در هتل اسپیناس تهران جمع شدند تا با حضور سرمایه گذاران و تنی چند از مسئولان ارشد کشوری، ظرفیت ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری کرمانشاه را در قالب همایشی معرفی و تشریح کنند.

به گزارش خبرنگار کردپرس به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی کرمانشاه، رئیس اتاق کرمانشاه و دبیر همایش معرفی توانمندی ها و فرصت های سرمایه گذاری استان به معرفی مزیت‌های کرمانشاه در بخش‌های مختلف پرداخت و گفت: کرمانشاه با وجود زیرساخت های مختلف و پتانسیل‌های طبیعی، استانی جذاب برای سرمایه‌گذاری است.

کیوان کاشفی از وجود چهار هزار اثر تاریخی، ظرفیت‌های کشاورزی، صنعتی و معدنی استان یاد کرد و ادامه داد: این مزیت‌های سرمایه‌گذاری در کرمانشاه را سودآور خواهد کرد.

رئیس مجمع نمایندگان: کرمانشاه می تواند قطب صنعتی غرب کشور باشد

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه از این استان به عنوان سکوی پرش سرمایه‌گذاران یاد کرد و گفت: کرمانشاه ظرفیت تبدیل شدن به قطب صنعتی غرب کشور را دارد.

حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا با بیان اینکه کرمانشاه آمادگی میزبانی از سرمایه‌گذاران را دارد، افزود: تلاش می‌کنیم سرمایه‌گذاران با خیال راحت و امنیت خاطر به کرمانشاه بیایند و قدمی برای اشتغال استان بردارند.

وی ادامه داد: مجمع نمایندگان استان تلاش می‌کند خلاءهای قانونی سد راه سرمایه‌گذاری را مرتفع کند و سایر مسئولان استان نیز در خدمت سرمایه‌گذاران خواهند بود.

نماینده سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانک ها نیز همکاری خوبی در زمینه پرداخت تسهیلات اشتغالزایی دارند، از بانک ها خواست روند پرداخت این تسهیلات را تسریع کنند.

حسینی کیا افزود: با مجموعه این اقدامات و ظرفیت‌هایی که در استان وجود دارد، کرمانشاه می‌تواند سکوی پرشی برای سرمایه‌گذاران باشد.

وی از ظرفیت‌های کرمانشاه در بخش‌های مختلف هم یاد کرد و ادامه داد: کرمانشاه با داشتن بیش از هزار واحد صنعتی می‌تواند قطب صنعتی غرب کشور خصوصا در زمینه قطعات خودرو و صنایع پایین دستی پتروشیمی باشد.

به گفته این نماینده مجلس، سدها، حوزه کشاورزی، معادن، صنایع تبدیلی، دامپروری، تجارت مرزی و .... همه از مزیت‌های کرمانشاه برای سرمایه گذاری است.

وی در پایان اظهار کرد: کرمانشاه از دیرباز میزبان شایسته زوار عتبات عالیات بوده و در زمان جنگ نیز با تقدیم هزارن شهید امنیت مردم ایران را تامین کرد و حالا نوبت همه است که دست کرمانشاه را بگیرند.

استاندار: کرمانشاه بهشت سرمایه گذاران است

استاندار کرمانشاه نیز گفت: کرمانشاه بهشت واقعی برای سرمایه‌گذاران است و همه شرایط را در استان برای حمایت از آنها فراهم می‌کنیم.

هوشنگ بازوند از کرمانشاه به عنوان بهشت سرمایه‌گذاران یاد کرد و افزود: اگرچه هر استانی در کشور داشته‌ها و مزیت‌هایی دارد اما این ظرفیت‌ها در کرمانشاه دو چندان است.

وی از سهم ۷.۸ درصدی کرمانشاه از آبهای سطحی کشور، وجود بیش از دو هزار کیلومتر رودخانه و آبراهه، ۱۶ سد که ۹ مورد آن به بهره‌برداری رسیده و ... به عنوان بخشی از این ظرفیت‌ها یاد کرد.

استاندار کرمانشاه از سامانه عظیم گرمسیری که با اعتبار هشت هزار میلیارد تومان در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد و ۱۵هزار هکتار از اراضی مناطق گرمسیری را مستعد کشاورزی می کند هم نام برد و عنوان کرد: این طرح یکی از بزرگترین پروژه های بعد از انقلاب است.

بازوند با اشاره به وجود سه مرز رسمی و پنج بازارچه مرزی در استان، گفت: ماهانه بیش از ۲۸ هزار کامیون در این مرزها تردد دارند و در سال جاری رشد ۵۴ درصدی صادرات استان را شاهد بودیم که در شرایط کنونی تحریم ها یک مزیت است.

به گفته وی، بیش از هزار واحد صنعتی، سه پتروشیمی و امکان توسعه صنایع پایین دستی آن، بیش از هزار هکتار اراضی صنعتی آماده واگذاری، شهرک های صنعتی با معافیتهای مالیاتی و ... از دیگر مزیت های کرمانشاه است.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: استان کرمانشاه راه آهن، بیش از ۱۲۰ پرواز هفتگی و زیرساخت‌های خوب دیگری نیز در حوزه حمل و نقل دارد.

بازوند از مزیت‌های گردشگری کرمانشاه هم یاد کرد و ادامه داد: پتانسیل‌های گردشگری اورامانات هریک به منزله یک چاه نفت است.

وی تاکید کرد: کرمانشاه در زمینه توریسم سلامت هم برای سرمایه‌گذاری بسیار جذاب است.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه کرمانشاه می‌تواند مرکز ارائه خدمات به غرب کشور باشد، افزود: استان ما حتی می‌تواند عراق را هم پوشش دهد.

بازوند با اشاره به اینکه حمایت‌های خوبی از سرمایه‌گذاران در استان خواهد شد، یادآوری کرد: ۱۰۴ میلیارد تومان کمک فنی و اعتباری برای کاهش سود تسهیلات بانکی سرمایه‌گذاران داریم و برای مناطق مرزی نیز مشوق های بیشتری در نظر داریم.

بازوند یکی از دغدغه‌های همیشگی سرمایه‌گذاران را تسهیلات بانکی اعلام کرد و گفت: تلاش می‌کنیم با همکاری بانک‌ها سرمایه‌گذاران کمترین دغدغه را در این بخش داشته باشند.

وی از هلدینگ های بانکی نیز خواست برای سرمایه‌گذاری در کرمانشاه پای کار بیایند.

بازوند در پایان از حمایت مسئولان کشور، فعالان بخش خصوصی، بانک‌ها و ... نیز در جریان زلزله کرمانشاه قدردانی کرد.

وزیر نفت: توسعه پنج استان غربی کشور در هم تنیده است

بیژن نامدار زنگنه با بیان اینکه کرمانشاه از دیرباز استان پنجم و مرکز غرب کشور بوده، افزود: برای توسعه کرمانشاه باید این استان را در قالب سند آمایش غرب کشور دید.

وی افزود: توسعه آینده پنج استان غرب کشور باید در یک مجموعه دید شود، زیرا قابلیت‌های این مناطق تکمیل کننده یکدیگر است.

وی اظهار کرد: افراد تاثیرگذار این چند استان در زمینه های مختلف، باید چند ماه یکبار با هم جلسات هم اندیشی برگزار کنند.

وزیر نفت با اشاره به نقش محوری کرمانشاه در غرب کشور، تاکید کرد: کرمانشاه نه تنها با مرکز استان های همجوار دو تا سه ساعت فاصله دارد، بلکه فاصله آن بابغداد نیز چهار ساعت است.

وی یکی از مزیت‌های غرب کشور را حوزه نفت و پتروشیمی اعلام کرد و یادآور شد: امکان فرآوری محصولات نفتی و پتروشیمی در غرب کشور وجود دارد و می‌توان این محصولات را با مرکزیت کرمانشاه به عراق صادر کرد، زیرا عراق تا ۱۰ سال دیگر هم تولیدات پتروشیمی نخواهد داشت.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: در حوزه نفت و صنایع پایین دستی آن نیز هر حمایتی که لازم باشد از این استان ها و خصوصاً کرمانشاه انجام خواهیم داد.

وی یکی دیگر ازمواردی که باید برای توسعه این مناطق به آن توجه کرد را نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده دانست که از پول و زیرساخت هم مهمتر است و عنوان کرد : نیازمند یک حرکت متمرکز برای حرفه آموزی در کرمانشاه هستیم.

وی افزود: باید آموزش نیروی انسانی خصوصاً در زمینه مشاغل خدماتی مانند راهنمایان گردشگری، هتلداران و ... صورت گیرد.

زنگنه در ادامه از مزیت‌های کرمانشاه در حوزه گردشگری، صنایع، آب و خاک و ... هم یاد کرد و افزود: کرمانشاه اگرچه چندان نفت خیز نیست، اما در حوزه پتروشیمی و پالایشگاه‌ها ظرفیت زیادی دارد.

وزیر نفت با اشاره به پالایشگاه بزرگی که قرار است در کرمانشاه ساخته شود، عنوان کرد: این پروژه درگیر مشکلاتی است که امیدواریم زودتر حل شود.

زنگنه از سه پتروشیمی فعال کرمانشاه هم یاد کرد و ادامه داد : پتروشیمی چهارم استان نیز درگیر برخی مشکلات خارجی است که اگر حل شود فرصت خوبی برای کرمانشاه است.

به گفته وزیر نفت کرمانشاه ظرفیت‌ احداث ده‌ ها واحد پایین دستی پتروشیمی را دارد.