سرویس جهان
انتشار:  سه‌شنبه 18 دی 1397  ::  22:48   

مشاور امنیت ملی آمریکا:

آمریکا مخالف بدرفتاری ترکیه با کردهای سوریه است

سرویس جهان – مشاور ارشد دونالد ترامپ به مقامات ترکیه گفته است آمریکا با هر گونه بدرفتاری ترکیه با متحدان کرد آمریکا در سوریه مخالف است.

 

به گزارش کردپرس به نقل از رویترز، جان بولتن، مشاور امنیت ملی آمریکا به همتای ترک خود طی سفر امروزش به ترکیه گفته است آمریکا مخالف هر گونه بدرفتاری ترکیه با متحدان کرد واشنگتن در سوریه است.

یک مقام آمریکایی که به همراه جان بولتن به ترکیه رفته بود، به خبرنگاران گفته است بولتن نپذیرفتن خود توسط رجب طیب اردوغان را بی توجهی نمی داند زیرا برنامه دیدار وی با اردوغان تایید نشده بود.

جان بولتن دو روز پیش شرط خروج نیروهای آمریکا از سوریه را منوط به حفظ جان نیروهای کرد سوریه بویژه از سوی ترکیه دانسته بود.

ترکیه از چند ماه قبل با استقرار نیرو و تجهیزات در مرزهای ترکیه با سوریه و نیز آموزش و تجهیز شورشیان ارتش آزاد سوریه، خود را برای انجام عملیات نظامی گسترده در شمال شرق سوریه علیه نیروهای کرد سوریه آماده کرده است. اردوغان خبر از آمادگی ارتش کشورش برای حمله به کردها داده است.

ترکیه سال گذشته و در 18 ژانویه 2018 عملیات گسترده ای با کمک نیروهای شورشی تندرو علیه نیروهای کرد سوریه در منطقه عمدتا کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه انجام داد و بعد از دو ماه این منطقه را تصرف کرد.

خروج زودهنگام نیروهای آمریکا به دستور دونالد ترامپ، رییس جمهور این کشور با اعتراض شدید کردهای سوریه و مقامات عالی آمریکا روبه رو شده است. برخی مقامات وزارت خارجه و دفاع آمریکا در پی این تصمیم استعفا کرده و مقامات کرد سوریه نیز مشغول مذاکره با روسیه و دولت مرکزی سوریه هستند تا بعد از آنچه خنجر زدن آمریکا به کردها از پشت توصیف شده، مانع حمله دوباره ترکیه به شمال سوریه شوند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#جان بولتن
#رجب طیب اردوغان