انتشار:  سه‌شنبه 18 دی 1397  ::  23:31   

ابراهیم کالین:

باید سرنوشت پایگاه های آمریکا در سوریه و سلاح های آمریکایی معلوم شود

سرویس ترکیه - ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در پی دیدار با جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت در این دیدار درباره تعیین سرنوشت پایگاه های نظامی آمریکا در سوریه و سلاح هایی که برای نیروهای کرد ارسال شده است، با همتای آمریکایی خود مفصلاً گفتگو کرده است.

به گزارش کردپرس به نقل از تلویزیون NTV، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در پی دیدار با جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در یک مصاحبه مطبوعاتی عنوان کرد: با هیئت آمریکایی دیدار گسترده ای داشتیم. در این خصوص که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه به چه صورتی خواهد بود و به چه شکلی پیش خواهد رفت صحبت های مفصلی صورت گرفت. ما از تصمیم جناب ترامپ مبنی بر خروج از سوریه استقبال می کنیم اما باید روشن شود که این روند به چه صورتی خواهد بود و در پی آن چه تأثیراتی خواهد داشت، به خصوص این که سلاح ها به ویژه سلاح های سنگینی که به آنجا برده شده است چه سرنوشتی خواهند داشت و سرنوشت پایگاه ها و مراکز نظامی که در آنجا توسط آمریکایی ها ساخته شده است به چه شکل خواهد بود. در این جلسه در خصوص این مسائل بحث های مفصلی صورت گرفت.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: ما با متفق آمریکایی خود در تلاش هستیم تا این روند را در یک هماهنگی کامل پشت سر بگذاریم و برای اتمام هر چه سالم تر این روند تلاش می کنیم. در خصوص تمامیت ارضی سوریه رفتار ترکیه کاملا آشکار و واضح است. تمام سرزمین های ترکیه به خصوص مرزهای ترکیه باید از گروه های تروریستی پاکسازی شود. با این کار نه تنها امنیت مرزهای ما تأمین خواهد شد بلکه امنیت تمام اقوام سوریه اعم از کردها، اعراب، مسلمانان، مسیحیان و ایزدی ها نیز تأمین خواهد شد.

کالین خاطرنشان کرد: در روند خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نباید به گروه های تروریستی به خصوص گروه هایی مانند PYD/YPG فرصت دوباره داده شود. در این روند با متفق آمریکایی خود در هماهنگی کامل خواهیم بود. این روند در خصوص تمامیت ارضی سوریه و مناطق عاری از ترور در این کشور بسیار مهم است. ترکیه تا کنون در تمام عملیات های خود به منظور پایان دادن به ظلم و استبداد گروه های تروریستی علیه کردها اقدام کرده است. حضور ما در آنجا و برنامه ها و اهدافمان به منظور حفظ جان و مال شهروندان کرد است.

سخنگوی اردوغان در خصوص رد درخواست دیدار بولتون با رجب طیب اردوغان نیز گفت: رئیس جمهور ترکیه به طور قطع دیدار با جان بولتون را تأیید نکرده بود. چنین درخواستی از سوی هیئت آمریکایی صورت گرفته بود ولی ما از ابتدا این درخواست را در چارچوب برنامه های ریاست جمهوری تأیید نهایی نکرده بودیم. همان گونه که رئیس جمهورمان نیز اعلام کرد همتای بولتون مشخص بوده و دیدار کردیم. بنابراین به دیدار با وی نیازی ندیده و نمی توان این را به عنوان یک واکنش ارزیابی کرد. در کنار این باید اعلام کرد که اظهارات بولتون در اسرائیل میان افکار عمومی در ترکیه واکنش هایی در پی داشته است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا
#سوریه