انتشار:  چهارشنبه 19 دی 1397  ::  08:23   

گزارش کردپرس؛

ساخت‌وساز و دیوارکشی در تنگه‌ی رازیانه و به چالش کشیدن هویت گردشگری این منطقه

سرویس ایلام  - ساخت و ساز و تصرف عرصه های طبیعی و یا حصارکشی در دامنه های کوهها و منابع ملی و طبیعی مدتی است که در استان ایلام شدت گرفته است و هر از گاهی شاهد چنین متصرفاتی در طبیعت این استان هستیم.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، اگرچه که در سالهای اخیر مسئولان قضایی در استان ایلام مبارزه علیه این پدیده را شدت بخشیده اند و بخشی از متصرفات را نیز از دست متعرضان به این مکانها آزاد کرده اند اما چنین پدیده ای در استان ایلام هنوز ادامه داشته و به نظر می رسد مبارزه با این پدیده نیازمند عزمی جدی تر است.

منطقه گردشگری و زیبای تنگه رازیانه در حوزه شهرستان بدره استان ایلام و در حدفاصل ایلام- بدره یکی از مناطق مهم گردشگری در این استان بوده که در سال 1388 نیز در فهرست آثار ملی و طبیعی کشورمان به ثبت رسیده و سالیانه پذیرای گردشگران زیادی از داخل و خارج از این استان است.

دیوارکشی در حریم تنگه گردشگری رازیانه

در  سالهای اخیر در بخشی از کناره های این تنگه زیبا قبرستانی البته با تعداد بسیار معدودی قبر شکل گرفته که در سالهای اخیر ساخت این قبرستان در محل این منطقه گردشگری همواره مورد بحث و چالش مسئولان استان بوده و بارها غیرقانونی بودن ساخت این قبرستان در دل این منطقه گردشگری توسط مسئولان گوشزد شده است.

با این حال علی رغم چنین هشدارهایی نه تنها روند ساخت این قبرستان در تنگه رازیانه متوقف نشد بلکه اخیراً روند توسعه این قبرستان کوچک نیز آغاز شده و بخشی از زمینهای اطراف این قبرستان در تنگه رازیانه حصارکشی شده و دیواری بسیار بزرگ در کنار تنگه رازیانه شکل گرفته است.

اینکه زمینهایی که در کنار تنگه رازیانه دیوارکشی شده متعلق به چه کسانی است و آیا اینکه این زمین ها دارای مالک قانونی هستند یا خیر، مورد بحث این گزارش نیست اما موضوع اصلی این است که چنین سازه ای و ساخت یک دیوار بزرگ در کنار این منطقه گردشگری زیبا قطعاً با هویت یک منطقه گردشگری سازو گار نبوده و هویت یک منطقه گردشگری را زیر سوال خواهد برد.

قبرستان تنگه رازیانه، پروژه ای که قرار بود سه سال پیش متوقف شود

قبرستان ساخته شده در محل تنگه رازیانه حتی قبل از اینکه اخیراً بخشی از زمینهای اطراف این قبرستان و تنگه دیوارکشی شود در سالهای گذشته نیز مورد بحث مسئولان استانی بوده است.

شاپور پولادی، معاون وقت امور عمرانی استانداری ایلام در تاریخ چهارم بهمن ماه سال 94 در کارگروه میراث فرهنگی و گردشگری استان ایلام با اشاره به تبدیل بخشی از منطقه گردشگری تنگه رازیانه به قبرستان و محل دفن اموات تأکید کرد: دفن اموات در حریم تنگه رازیانه به عنوان یکی از آثار شاخص گردشگری این استان باید هر چه سریعتر متوقف شود.

وی با بیان اینکه تنگه رازیانه یکی از آثار شاخص گردشگری استان است، اظهارداشت: دفن اموات در این منطقه علاوه بر اینکه یکی از آثار گردشگری استان را دچار چالش می کند، نوعی ساخت و ساز در حریم راه نیز محسوب می شود که ممنوع است.

بی تفاوتی مسئولان و بی اعتنایی به مصوبات کارگروه گردشگری استان ایلام

پولادی با اشاره به اینکه به استناد قانون، هر گونه ساخت و ساز در حریم راه ها ممنوع است و ایجاد قبرستان در این منطقه مانع از اجرای طرح های راهسازی و توسعه راه می شود، افزود: باید کمیته ای متشکل از راه و شهرسازی، میراث فرهنگی و با عضویت بخشداران سیوان و بدره تشکیل و از طریق مراجع قضایی از دفن اموات در این منطقه جلوگیری شود.

معاون وقت عمرانی استاندار ایلام با انتقاد از عدم معرفی و بهره برداری مناسب از جذابیت ها و قابلیت های گردشگری استان، خاطرنشان ساخت: اگر این ظرفیت ها متعلق به استان دیگری بود، بسیار بیشتر و بهتر مورد استفاده قرار می گرفت.

با اینکه حدود سه سال از نشست کارگروه میراث فرهنگی و گردشگری استان با موضوع توقف دفن اموات در حاشیه منطقه گردشگری تنگه رازیانه می گذرد اما متاسفانه نه تنها دفن اموات در این منطقه متوقف نشده است بلکه اخیرا هم شاهد متصرفات بیشتر در این نقطه گردشگری و ساخت و ساز به شکل دیوار در این منطقه هستیم که این موضوع بی تفاوتی مسئولان استانی را هم در پی داشته است.

به گزارش کردپرس، تنگه ی زیبای رازیانه که در ۵۰ کیلومتری جاده ایلام-بدره واقع است یکی از مهمترین نقاط گردشگری در استان ایلام بوده که در سال 1388 مقدار ۷۵ هکتار از حریم این تنگه به عنوان اثر طبیعی- ملی معرفی و در همان سال این اثر در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار گرفت.