انتشار:  چهارشنبه 19 دی 1397  ::  08:41   

کُردپرس گزارش می دهد؛

گردشگری حلقه مفقوده اقتصاد ایران

سرویس ایران-با توجه به خروج سالانه ۱۵ میلیون گردشکر ایرانی از کشور جای برنامه ریزی برای ورود همین تعداد گردشگر خارجی به کشور خالی است.

به گزارش کُردپرس، 27 میلیارد دلار رقم ارز خروجی ناشی از کالای قاچاق در کشور است که این این رقم بازار ارز کشور را دچار اخلال کرده است،غافل از اینکه گردشگران ایرانی در خارج از کشور مجموعا 45 میلیارد دلار ارز از کشورخارج می‌کنند.
 در حال حاضر عنوان می‌شود که 27 میلیارد دلار قاچاق بازار ارز کشور را دچار اخلال کرده است. غافل از اینکه هر ساله 15 میلیون گردشگر ایرانی از کشور خارج می‌شوند که اگر به طور متوسط هر کدام سه هزار دلار در کشور مقصد هزینه کنند، مجموعا 45 میلیارد دلار از کشور خارج می‌شود که رقم بسیار سنگین‌تری از رقم ارز کالای قاچاق است.
در کشور ما گردشگری معکوس صورت می‌گیرد و دلارهای بسیاری از کشور خارج و در کشورهای مقصد به ویژه کشورهای همسایه خرج می‌شود.
طرح مجلس برای تشکیل وزارت گردشگری
سلمان خدادی نماینده ملکان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به در دستور کار قرار گرفتن طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دستور کار مجلس گفت: طرح که در کمیسیون ویژه طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزارتخانه چکش‌کاری شد در جهت رونق گردشگری کشور است و قطعا به صنعت گردشگری کشور کمک می‌کند.
وی با بیان این که در بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای همسایه رکن اول  اقتصاد به شمار می‌آید ولی در کشور ما نسبت به این پدیده غفلت صورت می‌گیرد، افزود: درآمد گردشگری در برخی از این کشورهای همسایه از درآمد نفتی ما بیشتر است و این مسئله با وجود ظرفیت‌‌های بالای گردشگری کشور جای تأسف دارد.
وی ادامه داد: قطعا طرح ارائه شده همه مسائل و مشکلات حوزه گردشگری را حل نخواهد کرد ولی قطعا جنبه نظارتی مجلس بر این حوزه را ارتقا می‌دهد و همین نظارت پذیری مجلس پاسخگویی نهاد و دستگاه مربوطه و افزایش راندمان سیستم را به دنبال خواهد داشت.
خدادادی با تأکید بر اینکه با تصویب طرح مذکور سازمان میراث فرهنگی از حیات خلوت بودن دولت خارج و به نهادی نظارت‌پذیر تبدیل می‌شود، افزود: سابق بر این در دولت‌های مختلف افراد غیر متخصص که در رأی اعتمادها بعنوان وزیر از مجلس رأی منفی کسب می‌کردند همواره به ریاست این سازمان مهم منصوب می‌شدند و این سازمان به نوعی حیات خلوت دولت‌ها به شمار می‌آمد که با تصویب طرح مذکور این شائبه به طور کلی از بین خواهد رفت.