انتشار:  پنج‌شنبه 20 دی 1397  ::  10:10   

روسیه امید مشترک ترکیه و کُردهای سوریه

سرویس جهان- به نوشته واشنگتن پست، بعد از سفر مقامات کرد سوریه به مسکو برای ایجاد ارتباط با دمشق، اکنون مقامات ترکیه می گویند رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه نیز می خواهد با سفر به روسیه، معضل بوجود آمده بعد از اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه توسط دونالد ترامپ را با کمک ولادیمیر پوتین حل کند.

 

به گزارش کردپرس، اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نه تنها از مشکلات در سوریه کم نکرده است بلکه هم باعث ایجاد تنگنا برای کردهای سوریه و هم تشدید تنش میان آنکارا و واشنگتن شده است.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقامات ترکیه نوشت: اکنون این کشور نیز مانند کردهای سوریه روسیه را برای حل مشکل جدید سوریه که ترامپ بانی آن است، انتخاب کرده است.

مقامات ترکیه روز چهارشنبه به این روزنامه گفته اند رجب طیب اردوغان در نظر دارد این ماه به مسکو سفر کند و در باره مسائل سوریه با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه گفتگو کند.

کردها قبل از اردوغان با مقامات روسی ددیار کرده و آن طور که خود می گویند نظر مثبت مسکو را برای ایجاد ارتباط و وساطت پیرامون توافق میان کردها و دمشق به دست آورده اند.

در همین حال، گزارش هایی درباره حضور نیروهای پلیس روسیه در اطراف منطقه مورد مناقشه منبج منتشر شده است. این نیروها در کنار نیروهای دولتی سوریه در خط مورد منازعه میان نیروهای ترکیه و شورشیان مورد حمایت آن با نیروهای کرد سوریه حضور یافته اند.

روسیه در جریان حمله ترکیه به منطقه کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه، درخواست کمک کردها را نادیده گرفت و به ترکیه اجازه داد از بمباران هوایی علیه کردها استفاده کند. این کشور همچنین نیروهای حافظ صلح را در جریان حمله ترکیه از عفرین بیرون برد.

مقامات کرملین سفر اردوغان به مسکو را تایید کرده اند اما از بیان تاریخ دقیق خودداری کرده اند.

صالح مسلم، رهبر سابق حزب کردی حاکم اتحاد دموکراتیک یا PYD و یکی از مقامات ارشد کرد در شمال سوریه گفته است کردها به روسیه پیشنهاد داده اند در ازای کنترل مرزهای مناطق خودگردان کردی در شمال سوریه با ترکیه از سوی نیروهای دمشق، کردها بتوانند درجه ای از خودمختاری داشته باشند. هدف از استقرار نیروهای دولتی در مرز سوریه با ترکیه جلوگیری از حمله احتمالی ترکیه است.

اما آن طور که صالح مسلم  بر خلاف دیگر رهبران کرد به واشنگتن پست گفته است، کردها زیاد به روسیه امید ندارند زیرا به گفته وی، هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

از سوی دیگر آمریکا از نزدیک شدن کردها به روسیه و دولت سوریه راضی نیست. با این حال، پیام های متناقض ترامپ و مقامات واشنگتن به کردها باعث شده که کردها دیگر زیاد به آمریکا اعتماد نداشته باشند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در کنار تلاش برای به دست آوردن رضایت روسیه، گفته است ترکیه به دنبال تعامل با ایران در این زمینه است زیرا وی روز چهارشنبه تاکید کرده بود که «دوست داشته باشید یا نه، ایران یک بازیگر در سوریه است و ترکیه لازم است با بازیگران کنونی در سوریه تعامل سازنده داشته باشد.»

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#روسیه
#بشار اسد
#رجب طیب اردوغان
#ولادیمیر پوتین