انتشار:  پنج‌شنبه 20 دی 1397  ::  13:47   

وزیر امور خارجه ترکیه:

عملیات ترکیه علیه YPG وابسته به خروج نیروهای آمریکایی نیست

سرویس ترکیه - مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در یک برنامه زنده تلویزیونی از عزم کشورش برای حمله به شرق فرات خبر داد و گفت عملیات ترکیه علیه YPG وابسته به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نیست.

به گزارش کردپرس، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با حضور در برنامه زنده تلویزیونی از شبکه NTV ترکیه به تحولات اخیر در منطقه با محوریت عملیات احتمالی ارتش ترکیه در سوریه و روند خروج نیروهای نظامی آمریکا از از این کشور پرداخت و عنوان کرد: در 4 ژوئن 2018 با آمریکا توافقنامه منبج را امضا کردیم؛ توافقنامه ای که قرار بود تا 90 روز عملیاتی شود. اگر توافقنامه منبج با موفقیت به اجرا در می آمد هیچ کدام از این تحولات رخ نمی داد. نه تنها خروج نیروهای YPG از منطقه عملی نشد، بلکه این نیروها در طول این دوره همواره از سوی نیروهای آمریکایی مورد حمایت قرار گرفتند. بعد از آن که ما اعلام کردیم دست به حرکت نظامی در شرق فرات خواهیم زد، آمریکا خروج نیروهای خود را از سوریه اعلام کرد. واحدهای امنیتی آمریکا در حال فریب ترامپ هستند. می گویند ترکیه کردها را قتل عام نکند؛ این ادبیات بسیار اشتباهی است. ما علیه YPG عملیات عفرین را نیز آغاز کرده بودیم، چرا آمریکا در آن تاریخ این موضوع را نادیده گرفت و اکنون از چنین ادبیاتی استفاده می کند. آمریکا برگشتن از حرفای خود را یاد گرفته است. حرکت نظامی ترکیه علیه YPG وابسته به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نیست. زمانی که اصلا چنین تصمیمی مطرح نشده بود رئیس جمهور ترکیه از ورود به شرق فرات سخن گفت. ما خیلی وقت است که از آمریکا می خواهیم تا به روابط خود با YPG پایان دهد. قولی که ترامپ داده است برای ما مهم است. اظهارات افرادی مانند بولتون و دیگران نشان می دهد که آنان مخالف خروج نیروهای آمریکایی از سوریه هستند ولی برای ما چیزی که اهمیت دارد قول ترامپ است.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: سخن گفتن از YPG به معنی سخن گفتن از کردهای سوریه نیست، همان گونه که PKK به معنی کردهای ترکیه نیست. هر کس این را به خوبی می داند و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه کنونی آمریکا که زمانی رئیس سازمان سیا بود، باید این موضوع را بهتر از هر کس دیگری بداند. در ترکیه صدها هزار کرد وجود دارد که YPG آنها را تبعید کرده است. مشکل ما این است که یک گروه تروریستی وجود دارد و آمریکا از این گروه تروریستی حمایت می کند.

وزیر امور خارجه ترکیه در خصوص سرنوشت سلاح های آمریکایی در سوریه نیز گفت: بخشی از این سلاح ها فروخته شده است و بخش دیگری علیه ترکیه مورد استفاده قرار گرفته است. بخشی به قندیل فرستاده شده است. باز پس گیری تمامی این سلاح ها به هیچ عنوان تحقق پیدا نخواهد کرد ولی باز آمریکا در این خصوص قول داده است. در خصوص پایگاه های آمریکایی در سوریه نیز اعداد و ارقام مختلفی اعلام می شود ولی آن چه که ما می دانیم تمامی این ها پایگاه های نظامی نیستند. آمریکا اگر از سوریه خارج شود این مکان ها را تخلیه خواهد کرد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#آمریکا
#کردها