انتشار:  پنج‌شنبه 20 دی 1397  ::  20:34   

آذربایجان غربی و گوانگجو چین خواهرخوانده می شوند

سرویس آذربایجان غربی- سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانگجو چین گفت: ایجاد طرح خواهرخواندگی بین گوانگجو یا یکی از استان های جنوبی چین با استان آذربایجان غربی در دستور کار قرار دارد.

به گزارش کردپرس، به نقل از استانداری آذربایجان غربی، خلیل شیرغلامی چهارشنبه شب در نشست مشترک با تجار، فناوران، تولیدکنندگان و فعالین اقتصادی آذربایجان غربی افزود: در چهارچوب این طرح می توانیم توسعه مبادلات هیات های تجاری و اجرای طرح های مشترک در حوزه های مختلف فرهنگی، گردشگری، تجاری و اقتصادی را شاهد باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کشور چین و بخش اقتصادی این کشور به دنبال بخش کارگاه لجستیکی هستند و در این راستا دنبال کشورها و مناطقی هستند که دارای موقعیت خاصی جغرافیایی هستند.

شیرغلامی ادامه داد: منطقه آزاد ماکو ظرفیت ویژه ای برای توسعه اقتصادی و گسترش ارتباطات بین المللی دارد و ما هم دنبال این هستیم تا از این ظرفیت در راستای توسعه روابط آذربایجان غربی با استان های مختلف چین استفاده کنیم.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانگجو چین بیان کرد: اگر ارتباط مناسبی بین منطقه آزاد ماکو و منطقه آزاد گوانگ دونگ چین برقرار شود می توان از ظرفیت های آن برای توسعه استان آذربایجان غربی استفاده بهینه کرد.

شیرغلامی همچنین گفت: ایران از نظر بخش خشکبار نیز بسیار غنی است و ما در تلاش هستیم صادرات خشکبار کشور بویژه آذربایجان غربی را به چین را تسهیل کنیم.

وی ادامه داد: چین در سه شاخص تامین سرمایه، تامین بازار و استفاده از فناوری بسیار برجسته عمل کرده است و باید بخش خصوص کشورمان از این ظرفیت برای جذب سرمایه و توسعه بازار خود در چین استفاده کند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانگجو چین بیان کرد: دفتر نوآوری جمهوری اسلامی ایران نیز در چین ایجاد شده است تا بتوان فناوری های داخلی را به آن کشور منتقل و تجاری سازی کرد.

وی اضافه کرد: با تجاری سازی فناوری می توان این بخش را به بازارهای مختلف متصل کرد و این عامل ظرفیت بزرگی برای توسعه فناوری های داخلی است.

در این مراسم استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت های استان در بخش های مختلف، گفت: تولید انواع محصولات کشاورزی، وجود معادن متعدد و متنوع، برخورداری از صنایع تبدیلی، وجود منطقه آزاد ماکو و چندین منطقه ویژه اقتصادی و فعالیت چندین شرکت دانش بنیان منحصر به فرد در استان از جمله ظرفیت های برجسته آذربایجان غربی است که می تواند سرمایه گذاران خارجی از جمله چینی ها را برای فعالیت در این استان تشویق کند.

شهریاری همچنین بر لزوم استفاده از ظرفیت های نمایشگاهی در جهت معرفی و فروش محصولات تولیدی استان تاکید کرد و گفت: آمادگی داریم نمایشگاه تخصصی از تولیدات و محصولات آذربایجان غربی را در استان گوانگجو چین برگزار کنیم.