سرویس عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 20 دی 1397  ::  23:49   

دیدار زنگنه با رئیس‌جمهور عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رئیس جمهوری عراق در دیدار وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، تأکید کرد که گسترش روابط تهران - بغداد به نفع ثبات و امنیت در کل منطقه است.

به گزارش کردپرس به نقل از ایرنا، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب در بغداد در محل کاخ  سلام  (صلح) ریاست جمهوری، با برهم صالح رئیس جمهوری دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار همچنین در خصوص راه های گسترش روابط دو کشور در زمینه های مختلف به‌ویژه نفت و انرژی گفتگو شد.

زنگنه نیز در این دیدار از سطح و کیفیت روابط دو کشور در زمینه های مختلف ابراز خرسندی و آمادگی جمهوری اسلامی برای تقویت آن را اعلام کرد.

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران پس از دیدار با رئیس جمهوری عراق و پایان برنامه سفر رسمی یک روزه خود، دقایقی پیش بغداد را به مقصد تهران ترک کرد.

این دیدار با حضور  ایرج مسجدی  سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد و هیئت همراه وزیر نفت ایران برگزار شد.

زنگنه صبح پنجشنبه در رأس هیئتی برای یک سفر رسمی وارد بغداد پایتخت عراق شد و مورد استقبال  ثامر الغضبان  همتای عراقی خود قرار گرفت.

وی سپس به دیدار  عادل عبدالمهدی  نخست وزیر عراق رفت و با وی درباره روابط دو جانبه و مسائل مورد علاقه دو کشور گفتگو کرد.

زنگنه و هیئت همراه در این سفر مذاکراتی را با هیئتی متشکل از مدیران ارشد وزارتخانه های نفت و برق عراق با حضور ثامر الغضبان وزیر نفت و  لوی الخطیب  وزیر برق عراق جهت توسعه همکاری ها انجام داد.

وزیر نفت همچنین به‌طور جداگانه با  فؤاد حسین  وزیر دارایی این کشور دیدار و گفتگو کرد.

ایران و عراق در حال حاضر در بخش انرژی همکاری های خوبی دارند و بر اساس آخرین آمارها ایران 1350مگاوات برق از طریق سه خط انتقالی در بصره، دیاله و عماره به عراق صادر می کند.

صادرات گاز ایران به عراق نیز هم اکنون حدود 15 میلیون مترمکعب است که در صورت عملیاتی شدن همه طرح های صادراتی، میزان صادرات به حدود 40 میلیون مترمکعب در روز افزایش خواهد یافت.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان