انتشار:  جمعه 21 دی 1397  ::  15:05   

رئیس صنعت، معدن و تجارت شهرستان بانه:

475 پرونده برای واحد صنفی متخلف در بانه تشکیل شده است

سرویس کردستان - رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بانه گفت: امسال با همکاری و هماهنگی ادارات ذی ربط در زمینه کنترل و نظارت بر بازار درگشت ها و بازرسی های مشترک شهرستان بانه 475 پرونده برای واحدهای صنفی متخلف تشکیل شده است.

احمد رحمانی در گفت وگو با خبرنگار کرد پرس  با بیان اینکه بانه در زمینه شناسایی واحدهای متخلف صنفی و بازرسی نظارت بر قیمت کالاها دومین شهر استان بوده اظهار داشت: در 9 ماه گذشته 73 گشت مشترک و بازرسی و نظارت از واحدهای صنفی شهرستان انجام شده که 475 پرونده تخلفات صنفی تشکیل شده که 320 میلیون تومان نیز جریمه شدند.

وی اضافه کرد:پرونده های تشکیل شده واحدهای متخلف صنفی در 2 هفته بررسی شده و حکم نیز صادر شده  و تاکنون 10 هزار 221 بازرسی از واحدهای صنفی انجام شده است.

رحمانی یاد آور شد: آمار تشکیل پرونده های نشان از وجود آمار بالای تخلفات نیست بلکه نشان از نظارت و کنترل بازرسان بر بازار است احتمال دارد آمار تخلف در دیگر شهرهای استان بیشتر از بانه باشد.

وی افزود: کالاهای که برچسب قیمت دارند باید با همان قیمت به دست مصرف کنند برسد و ما نمی توانیم در قیمت گذاری این کالاها دخالت کنیم اما در صورتی که واحدهای صنفی کالا را بیشتر از قیمت برچسب به مصرف کننده بدهند ما شکایت مردمی را در این زمینه پیگیری می کنیم.

وی با بیان اینکه پروانه کسب باطله و صادر در هر ماه باهم برابر است، گفت: با توجه به رکود بازار و بسته شدن مرزهای موقت غیر رسمی امسال 2 هزار واحد صنفی در بانه تعطیل شده و پروانه کسب خود را باطل کردند و پروانه کسب باطله یک هزار 700 نفر که نیاز به تمدید داشته تاکنون اقدام به تمدید پروانه کسب خود نکردند.

رحمانی اضافه کرد: به طور متوسط در هر ماه حدود 30 پروانه کسب باطل می شود که در سال جاری 300 پروانه کسب باطل شده و به طور متوسط 800 پروانه کسب نیز صادر می شود.

وی اظهار داشت: طبقات دوم و سوم مجتمع های تجاری بانه خالی شده و یا به انبار تبدیل شده که امیداوریم با تلاش سرمایه گذاران این مجتمع های تجاری بار دیگر رونق بگیرند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بانه تاکید کرد: در بانه تاکنون هیچگونه انبار احتکار کالا شناسایی نشده و با توجه به اشباع بازار برخی از کالاهای موجود در انبارها مشتری ندارند

وی اظهار داشت: در بخش های تابعه شهرستان نیز بنا به درخواست بخشداران گشت های بازرسی از واحدهای صنفی انجام می شود و گشت های مشترک از همه بخش ها با همکاری بخش دارن انجام شده و واحداهای متخلف نیز شناسایی شده است.

طبق قانون اتاق اصناف و اتحادیه ها واحدهای متخلف را شناسایی بر اساس ماده 27 قانون نظام صنفی اداره اماکن واحدهای بدون پروانه را پلمپ می کند.

گشت های مشترک بازرسی با همکاری اداره تعزیرات حکومتی، اداره صنعت معدن تجارت، اتاق اصناف، نماینده فرمانداری و بهداشت درمان انجام می شود.

سامانه 124- 10720 برای ثبت شکایت مردمی به صورت شبانه روزی فعال است و تمام شکایت های مردمی در زمینه تخلفات واحدهای صنفی بررسی می شود.