سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 21 دی 1397  ::  18:53   

تاکید روسیه بر مذاکره میان کُردها و دولت دمشق

سرویس جهان- روسیه معتقد است همزمان با خروج نیروهای آمریکا از سوریه، لازم است کردهای این کشور و دولت مرکزی با هم مذاکره کنند.

 

به گزارش کردپرس به نقل از رویترز، همزمان با آغاز خروج نیروهای آمریکا از سوریه، دولت روسیه تاکید کرده است کردهای سوریه و دولت مرکزی این کشور باید با هم مذاکره کنند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز اعلام کرد مناطقی از سوریه که تحت کنترل آمریکا قرار داشت، باید به دولت سوریه واگذار شود. آمریکا در بیشتر مناطق تحت کنترل کردهای سوریه که یک چهارم خاک این کشور است، نیرو و پایگاه نظامی دارد.

زاخارووا تاکید کرد کُردها بخشی از جامعه سوریه هستند و گفتگو میان آنها و دولت مرکزی سوریه اهمیت دارد.

وی همچنین بر تعهد روسیه به توافق با ترکیه در مورد ایجاد مناطق عاری از منازعه تاکید کرد.

مقامات کرد سوریه می گویند که پیشنهادی به روسیه ارائه داده اند که بر اساس آن، نیروهای دولتی سوریه در مرز سوریه با ترکیه مستقر می شوند تا از حمله این کشور به کردها جلوگیری شود. کردها در مقابل حق داشته باشند درجه ای از خودمختاری ایجاد شده در مناطق تحت کنترل خود را حفظ کنند.

مقامات کرد سوریه می گویند هنوز تصمیمی قطعی در این باره گرفته نشده است. آمریکا که با خروج خود کردها را در معرض خطر حمله ترکیه قرار داده و آنها را ناچار کرده با مذاکره با دولت سوریه روی بیاورند، از مذاکره کردها با روسیه و دولت مرکزی سوریه ابراز نگرانی کرده است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#روسیه
#بشار اسد
#دمشق