سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  جمعه 21 دی 1397  ::  20:51   

در پی درخواست برهم صالح؛

پروازهای میان سلیمانیه و ترکیه از سر گرفته می‌شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان- منبعی از دیوان ریاست جمهوری عراق اعلام کرد که در پی درخواست رئیس جمهور از کشور ترکیه، پروازهای میان فرودگاه سلیمانیه و ترکیه، تا دو هفته آینده، از سر گرفته می شود.

 

به گزارش کردپرس، منبع از دیوان ریاست جمهوری عراق که نخواست نامش فاش شود، طی گفتگو با سایت خبری خندان اعلام کرد که در پی سفر رسمی برهم صالح رئیس جمهور عراق به ترکیه و درخواست وی برای از سرگیری پروازهای میان این کشور و فرودگاه سلیمانیه، مقامات ترکیه، تاکید کرده اند که این پروازها به زودی از سر گرفته می شود.

وی افزود که این مسئله بار دیگر و به صورت رسمی در گفتگوی تلفنی میان برهم صالح و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، مطرح شده و اردوغان اعلام کرده که تا دو هفته آینده پروازهای میان ترکیه و سلیمانیه از سر گرفته خواهد شد.

در پی برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان، دولت عراق، اقدام به ممنوع ساختن کلیه پروازهای هوایی در فرودگاه های اقلیم کردستان کرد و پس از شش ماه و طی گفتگو با مقامات اقلیم این ممنوعیت را لغو کرد.

اما دولت ترکیه علیرغم ازسرگیری پروازها با اربیل، ضمن متهم ساختن مقامات اتحادیه میهنی در سلیمانیه به همکاری با پ.ک.ک، این استان را مورد تحریم قرار داده و حاضر به از سرگیری پروازها با سلیمانیه نشد.

رئیس فرودگاه سلیمانیه اعلام کرده که این اقدام ترکیه بیش از 5 میلیون دلار زیان برای فرودگاه و نیز خسارات بسیار برای سلیمانیه ، به دنبال داشته است.