سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 23 دی 1397  ::  08:53   

سعدالله‌ مسعودیان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه در گفتگو با کردپرس تشریح کرد؛

جزئیات برنامه‌ های ظریف در سفر به‌ اقلیم کردستان / مواضع تهران در خصوص روابط بغداد - اربیل

سرویس عراق و اقلیم کردستان – سعدالله‌ مسعودیان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه‌ اقلیم کردستان عراق در گفتگو با کردپرس، دیدار و گفتگو با رهبران دولتی و احزاب سیاسی و شرکت در "همایش اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق" در سلیمانیه‌ را مهم ترین برنامه‌ های محمد جواد ظریف وزیر خارجه‌ ایران در سفر به‌ اقلیم کردستان عنوان کرد.

کردپرس: سعدالله‌ مسعودیان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه‌ اقلیم کردستان عراق در گفتگو با کردپرس، اعلام کرد: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه‌ جمهوری اسلامی ایران امروز یکشنبه (23 دی ماه)‌ به‌ عراق سفر خواهند کرد و در این سفر، ضمن دیدار و گفتگو با مقامات دولت مرکزی عراق در بغداد، از پنج شهراین کشور که‌ ایران دارای کنسولگری است، از جمله‌ اربیل و سلیمانیه‌ در اقلیم کردستان، دیدار خواهند داشت.

مسعودیان در خصوص برنامه‌ های وزیر خارجه‌ ایران در سفر به‌ اقلیم کردستان، گفت: وزیر خارجه‌ ایران روز سه شنبه وارد اقلیم کردستان می شود و در اربیل و سلیمانیه‌ با مقامات عالی رتبه‌ سیاسی دیدار و گفتگو خواهند داشت و دیدار با رهبران احزاب سیاسی مطرح اقلیم کردستان نیز در دستور کار ایشان می باشد.

وی شرکت در همایش "بزرگ اقتصادی ایران و اقلیم کردستان" در "سلیمانیه‌" را از دیگر برنامه‌ های مهم ظریف در جریان این سفر اعلام کرد و گفت: قرار است همایشی تحت عنوان "همایش اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق" در "هتل میلینیوم" شهر "سلیمانیه"‌ با حضور صدها نفر از تجار شهرهای مختلف شمال عراق از استان های الانبار، نینوا، صلاح الدین، اربیل، دهوک، سلیمانیه‌ و کرکوک برگزار شود.

سرکنوسل ایران در سلیمانیه‌ اشاره‌ نمود که‌ تمامی تجار فعال و موثر در روابط تجاری میان ایران و اقلیم کردستان در این همایش که‌ با حضور وزیر خارجه‌ ایران برگزار می شود، حضور خواهند داشت.

مسعودیان، حضور بر سر مزار جلال طالبانی رئیس جمهور اسبق عراق و بناینگذار و رهبر فقید اتحادیه‌ میهنی در سلیمانیه‌ و ضیافت شام با حضور مقامات سیاسی و اقتصادی اقلیم کردستان را از دیگر برنامه‌ های محمد جواد ظریف در سفر به‌ اقلیم کردستان دانست.

سرکنسول ایران در سلیمانیه‌ برگزاری همایش اقتصادی ایران و اقلیم کردستان در سلیمانیه‌ را ادامه‌ و مکمل همایش فرصت‌های اقتصادی ایران و اقلیم کردستان عراق 12 و 13 اردیبهشت سال جاری در اربیل مرکز اقلیم کردستان دانست که‌ با حضور نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق، ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، حسن دانایی فر، مشاور معاون اول رئیس جمهوری و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق ، محمد شریعتمداری وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران، سفیر ایران در عراق، دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق، استانداران غرب کشور، وزیر صنعت عراق و اتاق های بازرگانی ایران و عراق برگزار شد.

مسعودیان ضمن اشاره‌ به‌ این که‌ سلیمانیه‌ بیش از 75 درصد ظرفیت مبادلات تجاری اقلیم کردستان با ایران را بر دوش دارد گفت که‌ این حجم از مبادلات تجاری، اهمیت این استان را برای تجار ایران و اقلیم کردستان، دو چندان و ویژه‌ کرده‌ است و به‌ همین دلیل جناب دکتر ظریف تشخیص داده‌ اند که‌  این بار علیرغم این که‌ با همه‌ تجار اقلیم کردستان و استان های شمالی عراق دیدار خواهند داشت، همایش و دیدارهای تجاری در سلیمانیه‌ انجام گیرد.

وی در خصوص ظرفیت دروازه‌ های مرزی میان ایران و اقلیم کردستان در راستای گسترش و تعمیق روابط و افزایش حجم مبادلات تجاری میان طرفین گفت: برخی از مشکلات مربوط به‌ پاره‌ ای از ناهماهمنگی میان گمرکات ایران و اقلیم کردستان در دو طرف مرزهای پرویز خان و باشماق بود، اولین اقدام که‌ برای رفع این ناهماهنگی ها انجام شد، برگزاری چند جلسه‌ دوره‌ ای منظم برای رسیدگی به‌ امور فنی دو طرف مرزها در بخش گمرکی بین مدیران کل استان ها و روسای گمرکات دو کشور برگزار کردیم، از جمله‌ می توان اشاره‌ کرد که‌ بر اساس تصمیم های اتخاذ شده‌ مشترک از این پس سیستم ایکس ری و شناسایی بار با مشارکت، هماهنگی و همکاری دو طرف انجام خواهد شد و دیگر مستقل از هم نخواهند بود که‌ اتخاذ چنین تصمیم هایی انجام  دادن مبادلات تجاری را آسان تر و روند را سریع و پربازده‌ تر خواهد کرد.

مسعودیان در همین رابطه‌ افزود: هم اکنون در تلاشیم شرکتی که‌ مورد تایید دولت عراق نیز می باشد؛ موضوع حمل یکسره‌ کالاها به‌ عراق را پیگیری و ساماندهی نماید و  اگر این کار اتفاق بیفتد؛ سرعت حمل و نقل کالاها تا 30 درصد افزایش می یابد و  ضمن کاهش چشمگیر ضریب آسیب پذیری کالا در جریان حمل و نقل، قیمت کالاهای صادراتی ایران در عراق نیز بین 5 تا 10 درصد، کاهش خواهد یافت.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اوضاع سیاسی در عراق و اقلیم کردستان به‌ ویژه‌ تشکیل دولت جدید عراق و دولت اقلیم کردستان گفت: جمهوری اسلامی به‌ هیچ عنوان قصد دخالت در امور عراق را ندارد و در هر مقطع و هر جایی هم که‌ وارد عراق شده‌ است بنا به‌ درخواست رسمی و برای مشاوره‌ و کمک به‌ دولت عراق در تنگناها بوده‌ است. موضوع تشکیل دولت در عراق و اقلیم کردستان که‌ همزمان شده‌ اند، کاملا موضوعات سیاسی داخلی عراقی است و ما در همه‌ موارد اصرار داشته‌ ایم که‌ در ارتباط با موضوعات بین اقلیم کردستان و بغداد نقشی در راستای نزدیک کردن آرا و نظرات طرفین را ایفا نماییم و خوشبختانه‌ در این امر موفق بوده‌ ایم که‌ می توان برای نمونه‌ به‌ سفر جناب مسعود بارزانی به‌ بغداد اشاره‌ کرد که‌ برخی هماهنگی ها که‌ امروز نشان از کاهش تنش ها بین اقلیم کردستان و بغداد و افزایش همسویی ها و هم افزایی ها است  نتیجه‌ برخی از تلاش های جمهوری اسلامی ایران می باشد.

مسعودیان در ادامه‌ افزود: در ارتباط با کابینه‌ جدید دولت عراق و اختلاف نظر ها بر سر چند وزارتخانه‌ اصلی، توصیه‌ ایران به‌ طرف های عراقی این بوده‌ است که‌ در اسرع وقت به‌ اتفاق نظر دست یابند و کشور را از بلاتکلیفی خارج سازند. ایران نظر خاصی به‌ شخصی برای وزارتخانه‌ های مورد اختلاف احزاب و ائتلاف های سیاسی عراقی نداشته‌ است.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه‌ در پایان خاطرنشان ساخت: ایران تصمیمات اتخاذ شده‌ در روند تشکیل دولت اقلیم کردستان  که‌ مردم نیز از آن ها اطلاع دارند را مبارک می داند و ان شا الله‌ دولت آینده‌ با قدرت زیاد بر سر کار آید و مشکلات و مسائلی را که‌ مردم اقلیم کردستان هم اکنون با آن ها دست به‌ گریبان هستند حل و فصل نماید؛ زیرا زمینه‌ های حل آن ها به‌ دلیل نزدیکی و دوستی نخست وزیر جدید عراق   با کردها فراهم می باشد.  

 *مصاحبه : حسن صالحی – سرویس عراق و اقلیم کردستان خبرگزاری کردپرس