سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  دوشنبه 1 بهمن 1397  ::  08:53   

اختصاصی کردپرس:

۲۳ ژانویه؛ روزی حساس برای روابط آنکارا – مسکو، شمال سوریه و منطقه

سرویس ترکیه - رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه ۲۳ ژانویه به منظور دیدار با ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به مسکو سفر می کند. این سفر برای روابط دوجانبه آنکارا – مسکو، شمال سوریه و منطقه مهم و تعیین کننده خواهد بود.

به گزارش کردپرس، در پی اعلام تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه و تحولات اخیری که در این کشور رخ داده است، روز چهارشنبه ۲۳ ژانویه ۲۰۱۹ میلادی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به منظور دیدار با ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به مسکو سفر می کند. این سفر از چند منظر حائز اهمیت است و این روز، روزی حساس برای روابط ترکیه – روسیه خواهد بود.

نخست، این که بعد از تحولات اخیر در شمال سوریه که با اعزام تجهیزات و نیروهای گسترده ارتش ترکیه به مرزهای شمال سوریه آغاز شده و با اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه به اوج خود رسیده و با ورود نیروهای ارتش سوریه و آغاز فعالیت نیروهای روسیه در منبج ادامه پیدا کرده است، اردوغان با همتای روسی خود دیدار و گفتگو خواهد کرد. چیزی که آشکار و مسلم است تحولات  اخیر در شمال سوریه روابط آنکارا – مسکو را تحت تأثیر گذاشته و حتی سفر هیئت بلند پایه ترکیه به مسکو و دیدار با مقامات روسی نتوانست تنش های پنهانی را که در روابط دو کشور به وجود آمده است خنثی کند و حتی پوتین با این که اردوغان رسماً قرار تماس تلفنی با وی را اعلام کرده بود، از این تماس صرف نظر کرد. از آغاز روند اخیر در سوریه اردوغان و پوتین که در سال ۲۰۱۸ بیشترین مذاکرات و گفتگوهای تلفنی و حضوری را با یکدیگر داشته اند، هیچ تماسی با یکدیگر نداشته و دیدار ۲۳ ژانویه از این حیث بسیار مهم خواهد بود.

مسئله دوم که این دیدار را بسیار حساس می کند آغاز گشت زنی های مشترک نیروهای سوریه – YPG در محدوده منبج است. ترکیه برای آغاز عملیات نظامی در منبج دست به بزرگترین لشکرکشی تاریخ خود زده است. شکست مذاکرات هیئت بلند پایه ترکیه در مسکو در راستای جلب نظر مقامات روسی به عملیات منبج و ورود نیروهای ارتش سوریه به منبج در واقع به عنوان یک سد مهم در پیش روی ترکیه برای آغاز این حمله نظامی عمل می کند. اردوغان در این سفر تلاش خواهد کرد تا پوتین را به اتخاذ رفتاری مشابه با رفتاری که در عملیات سال گذشته در عفرین در پیش گرفته بود، راضی کند. چراغ سبز و سکوت مسکو در حمله نظامی ترکیه به منبج برای این کشور بسیار مهم است و بدون شک یکی از موضوعاتی است که در گفتگوی پوتین – اردوغان مطرح خواهد شد.

یکی دیگر از موضوعات مهم دیگر که مطرح خواهد شد مسئله سامانه دفاع موشکی S-400 و پیشنهاد آمریکا برای جایگزینی آن با پاتریوت خواهد بود. آمریکا برای جلوگیری از خرید سامانه روسی توسط ترک ها پیشنهادی را که آنکارا سال ها منتظر آن بود به ترکیه ارائه داده و با پاسخ مثبت هم روبه رو شده است. اگرچه وزیر امور خارجه ترکیه تأکید کرده است کشورش از خرید سامانه دفاع موشکی S-400 صرف نظر نخواهد کرد، اما از خرید پاتریوت نیز استقبال کرده است. این موضوع به یکی از نگرانی های طرف های روسی تبدیل شده است به خصوص این که برخی تحلیل گران احتمال فسخ قرارداد خرید سامانه دفاع موشکی S-400 روسی را نیز بالا ارزیابی می کنند.

منطقه امن در شمال سوریه از دیگر موضوعات مهم در این دیدار خواهد بود. علاوه بر آمریکا و ترکیه، روسیه و ایران نیز در سوریه از بازیگران مهم به حساب آمده و یک منطقه امن بدون تأیید روسیه در شمال سوریه نخواهد توانست موفقیت آمیز باشد.

سرفصل مهم دیگری که در این دیدار مطرح خواهد شد بدون شک مسئله ادلب است. بعد از آن که تمام توجه ها به مسئله منبج، شرق فرات و خروج نیروهای آمریکایی از سوریه جلب شد، توافقنامه ترکیه – روسیه در خصوص ادلب وارد فازی با ریسک پذیری بالا شده است. افزایش تحرکات گروه تروریستی تحریرالشام در ادلب، درگیری های مختلف میان گروهای معارض با نیروهای ارتش سوریه و نقض توافق نامه سوچی در ادلب اخباری است که هر روز از این منطقه به گوش می رسد. ترکیه که برای توافق نامه سوچی تلاش زیادی کرده است به این سادگی حاضر نخواهد بود این توافق را به خطر بیاندازد. به خصوص یک ادلب پرتنش برای ترکیه در آستانه انجام عملیات منبج و شرق فرات به یک نگرانی عمیق تبدیل خواهد شد. علاوه بر این، ادلب برای کنترل عفرین توسط ارتش آزاد سوریه نیز بسیار مهم است و افزایش درگیری ها و تنش ها در ادلب، عفرین را نیز بسیار متشنج خواهد کرد.

تمامی این موضوعات و تحولاتی که در دو ماه اخیر صورت گرفته است باعث شده است تا دیدار روز چهارشنبه پوتین – اردوغان به یک دیدار بسیار حساس تبدیل شود که روند آینده شمال سوریه را شکل خواهد داد.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه/ محمد شریفی کرجان

برچسب‌ها:
#ترکیه
#روسیه