سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 21 بهمن 1397  ::  11:10   

اندیشکده نشنال اینترست؛

بررسی سه گزینه برای حمایت از کُردهای سوریه

سرویس جهان- به نوشته نشنال اینترست، سه گزینه برای حمایت از کردهای سوریه وجود دارد که عملی ترین آن ایجاد منطقه پرواز ممنوع است.

 

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه پس از تغییر نوک پیکان هجوم داعش به سمت مناطق کردنشین سوریه، با مقاومت خود نشان دادند که ائتلاف بین المللی ضدداعش می تواند با اتکا به آنها داعش را در سوریه زمین گیر کند.

انتخاب کردها از سوی ائتلاف به رهبری آمریکا و متحد شدن آنها با کردهای سوریه نشان داد که کردها بهترین گزینه برای ائتلاف در مقابله با داعش بوده و نتیجه این همپیمانی شکست داعش در بخش های شمال و شمال شرق سوریه و بیرون رانده شدن این گروه ترویستی از این مناطق بود.

اما شکست داعش توسط ائتلاف و کردهای سوریه به معنی رفع تهدید علیه کردها نیست. اکنون ترکیه با فراهم کردن تجهیزات و نیروی فراوان در مرز خود با سوریه هر آن ممکن است به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه که 25 درصد خاک سوریه را تشکیل می دهد، حمله کند. این در حالی است که آمریکا اعلام کرده است ظرف مدت کوتاهی نیروهای خود را از مناطق کردنشین سوریه بیرون می برد و کردها را در برابر تهدید ترکیه تنها می گذارد.

اندیشکده نشنال اینترست آمریکا گزینه های موجود برای دفاع از کردهای سوریه در برابر تهدید ترکیه را بررسی کرده است. از نظر این اندیکشده می توان از سه طریق از کردهای سوریه در برابر تهدیدات موجود حمایت کرد که عبارتند از: منصرف کردن آمریکا از خروج از سوریه، حمایت از کشورهای اروپایی برای ایجاد منطقه امن میان ترکیه و کردهای سوریه و در نهایت ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه برای جلوگیری از حملات هوایی ترکیه.

بر اساس تحلیل این اندیشکده، بعید است آمریکا تصمیم خود را برای خروج 2000 نیروی نظامی این کشور از سوریه لغو کند. از طرفی، به دلیل این که ترکیه اصرار دارد نیروهای این کشور در منطقه امن میان ترکیه و سوریه حضور داشته باشند امکان حضور نیروهای اروپایی در منطقه امن مذکور وجود ندارد. بنابراین، بهترین راه ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه است.

اندیشکده نشنال اینترست در ادامه تحلیل خود بهترین راه برای دفاع از کردهای سوریه در برابر تهاجم احتمالی ترکیه را ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه دانسته است چرا که این راه پیشتر امتحان شده و در دهه 1990 در شمال عراق و به منظور محافظت از کردهای عراق در برابر حمله هوایی رژیم بعث اجرا شده است.

بر اساس تحلیل این اندیشکده آمریکایی، عملیات ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال عراق و بدون پیاده کردن نیروی نظامی و با همکاری سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلیس به صورت کاملا موفقیت آمیزی اجرا شد و کردها را در برابر حملات هوایی صدام ایمن ساخت که در نهایت به تاسیس اقلیم کردستان عراق منجر شد.

بر این اساس، کردهای سوریه در مقام برگزاری انتخابات محلی و رعایت حقوق اقلیت ها نسبت به برادران کرد خود در عراق سابقه بهتری دارند و ایجاد منطقه پرواز ممنوع می تواند یه ایجاد منطقه امن که نشان داده می تواند بهترین متحد غرب باشد کمک کند.

به باور نشنال اینترست، یکی از مزیت های ایجاد منطقه پرواز ممنوع این است که آمریکا می تواند همزمان نیروهای خود را از سوریه بیرون ببرد و به جای آن نیروهای فرانسه و انگلیس همچنان در مناطق تحت کنترل کُردهای سوریه حضور داشته باشند. و اما مهم ترین مزیت این اقدام حفاظت از جان کردهای سوریه در برابر تهدید ترکیه است و آمریکا هم در عین حال میتواند به قول خود منی بر خروج نیروهای از سوریه اقدام کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#اقلیم کردستان
#عراق
#منطقه پرواز ممنوع