سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 21 بهمن 1397  ::  18:00   

استاندار کردستان عنوان کرد؛

174میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در کردستان پرداخت شد

سرویس کردستان- استاندار کردستان میزان اعتبارات جذب شده در بخش تسهیلات پایدار روستایی در استان کردستان را تا کنون 174 میلیارد تومان اعلام کرد.

به گزارش کرد پرس،   بهمن مرادنیا  در آیین بهره برداری از طرح گازرسانی به روستای نگل شهرستان سنندج با بیان اینکه این تسهیلات فرصت مناسبی برای اشتغالزایی در بخش های مختلف به ویژه کشاورزی است، گفت:  25 میلیارد  تومان  یارانه سود تسهیلات بانکی به متقاضیان اشتغال پرداخت می شود،  از این رقم 13 میلیارد تومان آن به بخش کشاورزی و بقیه به بخش صنعت پرداخت می شود.

استاندار کردستان به مشکلات بخش کلاترزان شهرستان سنندج اشاره کرد و گفت: در بحث تامین آب شرب کارهای خوبی انجام شده و در حوزه دفع فاضلاب نیز پیگیری های لازم در حال انجام است.  تا سه ماه آینده تونل هه مرو در مسیر شویشه به نگل با تامین روشنایی به بهره داری می رسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر اهمیت شرکت گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن تاکید کرد و اظهار داشت: همه باید همصدا در این راهپیمایی شرکت کرده و انزجار و نفرت خود را از دشمنان قسم خورده به ویژه آمریکا ابراز کنند.

استاندار کردستان با بیان اینکه آمریکا با اعمال تحریم ها به دنبال فشار بر مردم کشورمان است، اضافه کرد: می طلبد مسئولان اجرایی و نمایندگان مجلس در راستای رفع مشکلات و دغدغه های مردم گام بردارند.

نماینده مردم شهرستان های سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم با بیان اینکه 14 میلیارد دلار در لایحه بودجه سال آینده برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در نظرگرفته شده است، گفت: این مقدار بودجه برای تامین کالاهای اساسی و با قیمت یارانه ای اختصاص یافته است.

سیدمهدی فرشادان با اشاره به اینکه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز 30 هزار میلیارد ریال در بودجه 98 در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: 84 هزار میلیارد ریال نیز برای کمک به افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) اختصاص یافته است.

نماینده شهرهای سنندج، کامیاران و دیواندره با بیان اینکه تاکنون تصمیمی برای افزایش قیمت حامل های انرژی گرفته نشده است، افزود: با وجود تحریم ها و مشکلات اقتصادی، مجلس شورای اسلامی در بودجه 98 و کمیسیون تلفیق تلاش زیادی به کار برده که دغدغه ها و مشکلات مالی مردم به حداقل برسد.

دیگر نماینده شهرهای سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: انقلاب اسلامی علیرغم تحریم های اقتصادی در دوران چهل سال فعالیت خود اکنون از پیچ های خطرناک حوادث عبور کره است.

سیداحسن علوی با بیان اینکه اکنون ایران اسلامی به درختی تناور تبدیل شده و در دنیا مطرح است، افزود: اوایل انقلاب تولید گندم در کشور چهار میلیون تن بود اما در حال حاضر این رقم به 13 میلیون و 600 هزار تن رسیده که 9 میلیون تن آن مصرف و باقی مانده آن نیز صادر می شود.

وی توان نظامی و تسلیحاتی کشور را در مقایسه با اول انقلاب قابل تقدیر اعلام و اضافه کرد: امروز علاوه بر اینکه 90 درصد انرژی مورد نیاز کشوردر داخل تامین می شود، تولید ناخالص داخلی از 104 هزار میلیارد تومان در سال 57 به 800 هزار میلیارد تومان در حال حاضر رسیده است.

علوی با بیان اینکه ایران کشور برتر منطقه و جزو 16 کشور اول جهان در زمینه اقتصادی است، تاکید کرد: با این وجود نیاز است به معیشت مردم توجه شده و در راستای ایجاد رفاه و آسایش آنان گام برداشت.

فرماندار سنندج گفت: در 2 سال گذشته بیش از یک هزار هکتار از مراتع بخش کلاترزان سنندج درختکاری ثمردار شده تا زمینه اشتغال برای ساکنان این منطقه فراهم شود.

محمدابراهیم زارعی اظهار داشت: دولت با وجود کمبود منابع مالی کارهای بسیار خوبی در زمینه دفع فاضلاب، اجرای طرح هادی در روستاهای این شهرستان انجام داده است.

وی به وجود قرآن تاریخی نگل و مرمت آن اشاره کرد و افزود: تلاش می شود از این روستا برای ایجاد منطقه ای گردشگری مذهبی استفاده کرده و زمینه رونق هر چه بیشتر آن را فراهم کرد.

زارعی با اشاره به اینکه 28 روستا از 48 روستای بخش کلاترزان گازدار شده است، اضافه کرد: طرح هادی روستاهای بالای 20 خانوار نیز در دست اجرا است.