سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 22 بهمن 1397  ::  13:43   

مسئول امور مهاجرت و آوارگان در سلیمانیه:

آوارگان عراقی اجباری برای بازگشت به محل سکونت خود ندارند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مسئول امور مهاجرت و آوارگان در سلیمانیه، با اشاره به وجود 60 هزار آواره در سلیمانیه، تأکید کرد که این آوارگان هیچ اجباری برای بازگشت به محل سکونت خود ندارند.

 

به گزارش کردپرس، چیا حسین در گفتگو با سایت خبری اس. ان. ان، اعلام کرد که از مجموع شمار بسیار آوارگان ساکن در استان سلیمانیه، 5 هزار خانوار تاکنون به محل سکونت خود بازگشته اند و روزانه 10 الی 15 خانوار نیز اقدامات قانونی لازم را برای بازگشت به مناطق خود انجام می دهند.

مسئول امور مهاجرت و آوارگان در سلیمانیه، افزود که با این وجود هنوز 60 هزار آواره در سلیمانیه ساکن هستند و بنا به قوانین سازمان ملل، اجازه هیچ گونه اعمال فشار و اجباری به آنان برای بازگشت به مناطق محل سکونت خود داده نمی شوند و بازگشت این آوارگان اختیاری و با تصمیم خود آنان است.

همچنین گفت که بازگشت تمامی آوارگان به محل سکونت خود مستلزم اقدام و هماهنگی میان چندین وزارت خانه دولت عراق و از جمله وزارت کشور، برنامه و بودجه، بهداشت و آموزش و پرورش است.

اکثریت آوارگان ساکن در اردوگاه های اقلیم کردستان به دلیل عدم بازسازی محل های سکونت خود که به دلیل جنگ داعش دچار ویرانی و خسارت شده اند و نبود خدمات رسانی های ضروری در این مناطق، قادر به بازگشت به محل سکونت خود نیستند.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان