سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 23 بهمن 1397  ::  22:17   

نخست‌وزیر عراق و سرپرست وزارت دفاع آمریکا:

ماموریت نیروهای آمریکایی تنها مبارزه با داعش و آموزش نیروهای عراقی است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - در حالی که نخست وزیر عراق بر مخالفت خود با وجود هر گونه پایگاه نظامی خارجی در خاک کشورش تاکید کرد، سرپرست وزارت دفاع آمریکا خاطر نشان ساخت که ماموریت نیروهای این کشور در مبارزه با داعش و آموزش نیروهای عراقی خلاصه می شود.

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، دفتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق شامگاه امروز (سه شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که وی در شهر بغداد از پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) استقبال کرده و در دیدار دو طرف نیز تقویت روابط میان دو کشور، جنگ با تروریسم و تحولات اوضاع در منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، عبدالمهدی در دیدار با شاناهان ضمن تاکید بر این که عراق خواهان روابط مناسب با آمریکا به عنوان یکی از کشورهای سهیم در مبارزه با تروریسم و داعش است، خاطر نشان ساخت که باید به توافق های اساسی میان دو کشور که تنها در زمینه مبارزه با تروریسم و آموزش نیروهای عراقی است، پایبند ماند.

نخست وزیر عراق ضمن تاکید بر عدم پذیرش هر گونه پایگاه نظامی خارجی در خاک کشورش، پشتیبانی از تلاش های در جریان برای برقراری ثبات، بازسازی کشور و توسعه اقتصاد را خواستار شد.

عبدالمهدی در این دیدار همچنین اظهار داشت: عراق موفقیت های روشنی را رقم زده و به دنبال شکست گروه تروریستی داعش با فداکاری و جانفشانی فرزندان خود، انسجام اجتماعی و اتحاد طیف های ملت، در حال حاضر شاهد ثبات است و زندگی در شهرهای کشور از جمله پایتخت نیز بهتر از قبل است.

نخست وزیر عراق در این باره افزود: تصمیم عراق مستقل است و تحت تاثیر هیچ گونه نفوذ و دیکته دیگران قرار نمی گیرد؛ عراق آغوش خود را به روی کشورهای منطقه و جهان عرب گشوده و خواهان برقراری روابط همکاری در راستای منافع شهروندان خود و تقویت فرصت های توسعه و ثبات برای ملت های منطقه می باشد.

دفتر عبدالمهدی در بیانیه خود همچنین آورده که سرپرست وزارت دفاع آمریکا نیز در این دیدار هدف از سفر کنونی خود را شنیدن دیدگاه دولت عراق در رابطه با ماهیت و آینده روابط میان دو کشور به صورت مستقیم عنوان کرده و خاطر نشان ساخته که واشنگتن به روابط همکاری با بغداد افتخار می کند و از برقراری امنیت و ثبات در عراق نیز احساس رضایت دارد.

شاناهان ضمن تمجید از تلاش و تمایل دولت عراق برای خدمت رسانی به طیف های مختلف مردم این کشور، تاکید کرد که ماموریت نیروهای آمریکایی در عراق مبارزه با داعش، آموزش نیروهای این کشور و پشتیبانی از آنها برای نابودی عناصر باقی مانده این گروه تروریستی می باشد.

این در حالی است که سرپرست وزارت دفاع آمریکا در نخستین سفر خود به عراق از زمان تصدی این منصب، پیش از ظهر امروز وارد شهر بغداد شده و در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرد که هدف وی از این سفر از پیش اعلام نشده، تاکید بر اهمیت حاکمیت عراق و بررسی آینده نیروهای آمریکایی در این کشور است.

یادآور می شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در این اواخر یکی از اهداف اصلی حضور نیروهای کشورش در عراق را زیر نظر گرفتن ایران عنوان کرده بود، اقدامی که فراتر از توافقنامه های میان واشنگتن و بغداد و وظایف نیروهای ائتلاف بین المللی ضد داعش می باشد و به همین دلیل نیز اظهارات وی با مخالفت و انتقاد شدید مقامات بلندپایه و جریان های سیاسی عراق روبرو شد.