انتشار:  شنبه 27 بهمن 1397  ::  20:04   

پافشاری اتحادیه میهنی بر شروط خود برای توافق با حزب دمکرات کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- شورای رهبری حزب اتحادیه میهنی کردستان امروز در نشستی بار دیگر تاکید کرد که توافق این حزب با حزب دمکرات کردستان برای تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان، منوط به امضای بسته توافقی بر سر مسائل استاندار کرکوک، تقسیم مناصب و روابط با بغداد است.

به گزارش کردپرس، امروز شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان، نشستی را به سرپرستی کوسرت رسول علی معاون اول دبیر کل فقید حزب و برهم صالح معاون دوم حزب( رئیس جمهور فعلی عراق) در مورد توافق با حزب دمکرات بر سر تشکیل دولت جدید اقلیم برگزار کرد.

طبق اطلاعیه پایانی این نشست؛ اتحادیه میهنی خود را ملزم به اجرای توافق با اتحادیه میهنی برای برگزاری نشست انتخاب استاندار کرکوک و عادی سازی وضعیت این استان و همچنین برگزاری نشست پارلمان کردستان برای انتخاب هیئت رئیسه پارلمان، می داند.

 اتحادیه میهنی بار دیگر تاکید کرده که برای حصول توافق نهایی با حزب دمکرات باید توافقی جامع و کلی میان دو طرف در یک بسته توافقی بر سر مسائل کرکوک(انتخاب استاندار)  تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان و روابط با بغداد صورت گیرد به نحوی که منافع مردم اقلیم را تامین کرده و شرکت واقعی در دولت را برای همه جریان ها محقق سازد.

همچنین اعلام شده که هر اقدامی در راستای تشکیل دولت جدید اقلیم و حل مشکلات کرکوک، بدون توافق این دو حزب، نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت.

این در حالی است که این دو حزب روز گذشته نیز نشستی مشترک را انجام داده و اعلام کردند که بر سر حل مسائل و اختلافات میان خود در مورد تعیین استاندار کرکوک، تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان و فعال سازی منصب ریاست اقلیم به توافق دست یافته اند.

پیشتر اتحادیه میهنی و حزب دمکرات در نشستی دیگر که در ابتدای ماه جاری میلادی برگزار شد؛  توافق کردند که در تاریخ 18 فوریه جاری نشست پارلمان کردستان را برای تعیین هیئت رئیسه جدید پارلمان و آغاز روند‌ تشکیل کابینه جدید دولت برگزار کرده و همچنین اعلام کردند که در این تاریخ نشست شورای استانی کرکوک برای عادی سازی وضعیت آن و تعیین استاندار جدید انجام می شود.

با این وجود دفتر سیاسی اتحادیه میهنی به صورت رسمی اعلام کرد که حضور این حزب در نشست های مذکور، منوط به حصول و امضای بسته توافقی با حزب دمکرات در مورد مسائل کرکوک، تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان و روابط اربیل و بغداد است.

 

 

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان