انتشار:  شنبه 27 بهمن 1397  ::  20:58   

اردوغان:

ترکیه اجازه نمی دهد منطقه امن سپر دفاعی YPG-PYD شود

سرویس ترکیه - رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در بازگشت از سوچی به خبرنگاران گفت: به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم منطقه امن به عنوان سپر دفاعی YPG-PYD عمل کند.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه NTV، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در بازگشت از سوچی در مصاحبه مطبوعاتی که در هواپیمای شخصی خود برگزار کرده بود، در اظهاراتی با اشاره به تأسیس منطقه امن در شمال سوریه گفت: ما در روند بحران سوریه یک سری موضوعات بسیار حساس را در نظر گرفته ایم. یکی از این ها منطقه امن است. ما این موضوع را در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما همواره مطرح کردیم. کنترل منطقه امن باید در اختیار ترکیه باشد. اگر نباشد این بدین معنی است که ما به عنوان ترکیه باز هم امنیتمان هر لحظه مورد تهدید واقع خواهد شد. دوم این که به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم منطقه امن به عنوان سپر دفاعی YPG-PYD عمل کند. در این خصوص بیش از اندازه مصمم هستیم. در خصوص تأمین امنیت کردهای سوریه نیز به این مسئله نیاز هست. چیزی که ما را در این مسئله ناراحت می کند این است که دائماً مسئله ترک ها و کردها را مطرح می کنند. دائماً از حقوق کردها صحبت می کنند. آیا تا امروز YPG-PYD از حقوق کردها محافظت کرده است؟ این YPG-PYD کجا بود؟ عمر این ها چقدر است؟ در زمانی که روابط ترکیه با دولت مرکزی سوریه خوب بود، این ما بودیم که از حقوق کردهای سوریه دفاع می کردیم. در کشور من هم کردها وجود دارند. مگر در کشور من علیه برادران کردمان یک موضوع منفی وجود دارد؟ ما از تمام حقوق و شرایط زندگی آنان به بهترین شکل محافظت می کنیم. توصیه من به شما این است که اگر در این اواخر به شهرهایی مانند حکاری، شرناخ و دیاربکر سفر نکرده اید، سفر کنید و شرایط را در آنجا از نزدیک ببینید. هیچ تفاوتی با شهرهای غرب ترکیه ندارند. ما منطقه امن را در چارچوب تمامیت ارضی سوریه مطرح می کنیم. روس ها نیز به این مسئله مثبت نگاه می کنند.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: مسئله مهم دیگر نقشه راه منبج است. تأخیری در این موضوع رخ داده است. گفته بودند 90 روز. تقریباً به یک سال نزدیک شده است. هنوز می گویند انجام خواهیم داد. شرق فرات باید از تروریست ها پاکسازی شود. ما در روند مذاکرات آستانه باید به متفق های خود اعتماد کنیم. مجبوریم اعتماد کنیم. در سایه این مذاکرات در شمال سوریه و مرزهای جنوبی خود اقدامات زیادی انجام داده و نتایجی را نیز به دست آورده ایم. در وضعیتی هستیم که کریدور ترور را از میان برداشته ایم. بعد از این باید بر توافقنامه 1998 آدانا تأکید کنیم. جناب پوتین یک بار دیگر توافقنامه آدانا را برایمان طرح کرد. در این توافقنامه ماده ای وجود دارد که مبارزه با تروریسم را مطرح می کند.

رئیس جمهور ترکیه در خصوص مسئله خرید سامانه دفاع موشکی S-400 از روسیه نیز گفت: ما توافقنامه S-400 را با روسیه به انجام رسانده ایم. بنابراین پا پس کشیدن از این توافقنامه به هیچ عنوان مطرح نیست. در خصوص پاتریوت نیز باید عنوان کرد که ما از خرید این سامانه هم استقبال می کنیم. ولی خرید این سامانه باید در راستای منافع کشور باشد. در این خصوص نیز تولید مشترک، وام و تحویل فوری بسیار مهم و ضروری است. اگرچه دولت آمریکا در خصوص تحویل فوری نظر مثبتی دارد ولی در خصوص تولید مشترک و اعطای وام چیزی نمی گویند.

 

کد خبرنگار: 30102

 

بیشتر بخوانید:

وزیر امور خارجه ترکیه: YPG و PKK را در آن سوی مرزها پاکسازی خواهیم کرد

وزیر دفاع ترکیه:در منطقه امن شمال سوریه باید تنها ترکیه حضور داشته باشد

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#آمریکا