انتشار:  یک‌شنبه 28 بهمن 1397  ::  16:20   

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی:

اختلاف اصلی اتحادیه میهنی و حزب دمکرات بر سر کرکوک است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان اعلام کرد که اختلاف اصلی میان اتحادیه میهنی و حزب دمکرات بر سر کرکوک است و این حزب به منظور رفع این اختلاف، برای تعویق نشست پارلمان کردستان تلاش می کند.

به گزارش کردپرس، بلیسا جبار فرمان در گفتگو با شبکه تلویزیونی کردستان24 اعلام کرد که امروز یک شنبه 28 بهمن/17 فوریه، گفتگوهای میان احزاب اقلیم کردستان در مورد تشکیل دولت جدید اقلیم ادامه دارد و به همین دلیل اتحادیه میهنی در تلاش است که نشست فردای پارلمان کردستان که قرار است برای تعیین هیئت رئیسه برگزار شود، به تعویق بیافتد.

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان افزود که هدف این حزب از تعویق نشست پارلمان کردستان، توافق بر سر پیش نویسی است که از سوی این حزب در مورد کرکوک و تشکیل دولت اقلیم به حزب دمکرات ارائه شده است.

وی خاطر نشان ساخت که اختلاف اصلی میان اتحادیه میهنی و حزب دمکرات بر سر کرکوک است و در حالی که اتحادیه میهنی تاکید می کند که حل مسائل مربوط بەکرکوک، دولت اقلیم روابط با بغداد و مسائل فیمابین با حزب دمکرات، باید طی یک بسته واحد توافقی حل شود، حزب دمکرات با این خواسته مخالفت می کند.

از سوی دیگر سعید هرکی نماینده حزب دمکرات در پارلمان کردستان نیز تأکید کرد که نشست پارلمان بدون حضور اتحادیه میهنی هم برگزار می شود و حزب دمکرات به همراه دیگر احزاب، اعضای هیئت رئیسه پارلمان را انتخاب خواهد کرد.

پیشتر اتحادیه میهنی و حزب دمکرات در نشستی دیگر که در ابتدای ماه جاری میلادی برگزار شد؛  توافق کردند که در تاریخ 18 فوریه جاری نشست پارلمان کردستان را برای تعیین هیئت رئیسه جدید پارلمان و آغاز روند‌ تشکیل کابینه جدید دولت برگزار کرده و همچنین اعلام کردند که در این تاریخ نشست شورای استانی کرکوک برای عادی سازی وضعیت آن و تعیین استاندار جدید انجام می شود.

از سوی دیگر؛ دو حزب نشست جداگانه ای را روز جمعه گذشته برگزار کرده و پس از پایان این نشست، اعلام کردند که بر سر حل مسائل و اختلافات میان خود در مورد تعیین استاندار کرکوک، تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان و فعال سازی منصب ریاست اقلیم به توافق دست یافته اند.

حزب دمکرات در انتخابات دوره پنجم پارلمان کردستان 45 کرسی و اتحادیه میهنی 21 کرسی و جنبش تغییر نیز 12 کرسی را کسب کرده اند.