انتشار:  دوشنبه 29 بهمن 1397  ::  14:30   

فیروز زارعی رایزن اقتصادی ایران در اربیل در گفتگو با کردپرس اعلام کرد:

بغداد در توقف صادرات نفت اقلیم کردستان به‌ ایران دخیل نیست

سرویس عراق و اقلیم کردستان – فیروز زارعی رایزن اقتصادی ایران در اربیل اعلام کرد که‌ هنوز پاسخ قانع کننده‌ ای که‌ دلیل صدور بخشنامه‌ توقف صادرات نفت اقلیم کردستان به‌ ایران را مشخص کند به‌ طرف ایرانی داده‌ نشده‌ است.
 

کردپرس: فیروز زارعی رایزن اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در اربیل درباره‌ توقف صادرات نفت و مشتقات آن از اقلیم کردستان به‌ ایران به‌ کردپرس، گفت: وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق روز پنجشنبه‌ 25 بهمن ماه‌ 1397 طی بخشنامه‌ ای خطاب به مدیریت گذرگاه های مرزی مشترک با ایران، شامل: باشماق، حاجی عمران و پرویز خان، صادرات کلیه مواد و تولیدات نفتی از جمله نفت خام، نفتا، کندانست و ... را از اقلیم کردستان به‌ ایران که پیشتر توسط شرکت های انتقال مواد نفتی از این گذرگاه ها صورت می گرفت، ممنوع اعلام کرد. جالب اینجاست که‌ ذیل این بخشنامه‌ امضای وزیر منابع طبیعی نیست و یکی از معاونان آن را امضا کرده‌ است. این بخشنامه‌، بخشنامه‌ ای داخلی و مربوط به‌ اقلیم کردستان است و دولت مرکزی عراق هم در جریان نیست و در این قضیه‌ نقشی ندارد.

رایزنی اقتصادی ایران در اربیل از گفتگو و رایزنی سرکنسولگری جمهور اسلامی ایران با نهادهای مرتبط در دولت اقلیم کردستان به‌ ویژه‌ گمرک و وزارت دارایی در خصوص این موضوع خبر داد و گفت: هنوز پاسخ قانع کننده‌ ای که‌ دلیل صدور این بخشنامه‌ را مشخص کند، به‌ ما داده‌ نشده‌ است. برخی ها موضوع را به‌ تحریم های علیه‌ ایران مرتبط می دانند. برخی هم دلیل آن را ساماندهی صادرات نفت و مشتقات آن و جلوگیری از قاچاق سوخت اعلام کرده‌ اند و برخی هم موضوع را به‌ ساماندهی گمرکات از سوی دولت عراق و اقلیم کردستان ربط می دهند.

وی، خاطرنشان ساخت: صدور این بخشنامه‌، از لحاظ قانونی ایراد دارد، به‌ گونه‌ ای که‌ حتی هیئت وزیران  اقلیم کردستان نیز در جریان آن نبوده‌ است و علیرغم پیگیری های جدی ما، مشخص نشد که‌ این بخشنامه‌ از کجا صادر شده‌ است.

رایزن اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در اربیل، افزود: تاکنون درباره‌ صدور فرمان توقف صادرات نفت و مواد نفتی از اقلیم کردستان به‌ ایران به‌ صورت رسمی چیزی به‌ ما اعلام نشده‌ است. هم اکنون کنترل و اداره‌ مرزها با دولت مرکزی عراق هماهنگ شده‌ است و این دستور از سوی بغداد صادر نشده‌ است و مربوط به‌ امور داخلی اقلیم کردستان و به‌ ویژه‌ وزارت منابع طبیعی اقلیم است.

زارعی در خصوص احتمال لغو این بخشنامه‌ و آغاز دوباره‌ صادرات نفت و مواد نفتی از اقلیم کردستان به‌ ایران، اشاره‌ کرد: در صورتی که‌ ریشه‌ صدور این بخشنامه‌ یعنی ممنوعیت صادرات نفت و مواد نفتی از اقلیم کردستان به‌ ایران، تحریم های آمریکا علیه‌ ایران نبودە و دولت مرکزی عراق در این مسئله‌ دخیل نباشد، طی روزهای آینده‌ مشکل مرتفع خواهد شد.

وی درباره‌ احتمال اقدام یکجانبه‌ اقلیم کردستان در پایبندی به‌ تحریم ها علیه‌ ایران، گفت: مقامات و نهادهای رسمی اقلیم کردستان قبلا اعلام کرده‌ اند که‌ تمامی دستورات و هماهنگی ها را از بغداد و دولت مرکزی عراق خواهیم گرفت و بغداد هم تاکنون در این باره‌ چیزی به‌ ما اعلام نکرده‌ است. اما این که‌ اقلیم کردستان به‌ صورت یکجانبه‌ دست به‌ چنین اقدامی زده‌ است برای ما جای سوال دارد و در حال پیگیری موضوع برای روشن شدن جوانب آن هستیم، زیرا بغداد در این مسئله‌ دخیل نیست.

وی، خاطرنشان ساخت: اگر مسئله‌ به‌ تحریم های اعمال شده‌ از سوی آمریکا علیه‌ ایران مربوط باشد باید دو طرفه‌ می بود. این در حالی است که‌ هم اکنون واردات ما مشکلی ندارد و برای روند صادرات سوخت از ایران نیز  مشکلی پیش نیامده‌ است. 

 رایزن اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در اربیل درباره‌ احتمال تدوام وضعیت موجود و توقف صادرات نفت و مواد نفتی از اقلیم کردستان به‌ ایران و راهکارهای نمایندگی ایران در اربیل برای این موضوع، گفت: اگر ممنوعیت صادرات نفت  از سوی اقلیم کردستان به‌ ایران ادامه‌ یابد، اتخاذ تصمیم در خصوص این مسئله‌ بر عهده‌ مقامات مسئول در ایران می باشد. هم اکنون به‌ عنوان نمایندگی ایران در اربیل برای انجام اقدامات و تصمیمات جدید باید از وزارت خارجه‌ جمهوری اسلامی ایران کسب تکلیف کنیم.

زارعی در پایان اعلام کرد : در حوزه‌ های دیگر، صادارت از سوی ایران به‌ اقلیم کردستان و بالعکس ادامه‌ دارد و مشکلی در روند ایجاد نشده‌ است و حتی افزایش آمار داریم و فقط مورد مذکور و آن هم به‌ صورت غیرمنتظره‌ پیش آمده‌ است و از قبل به‌ ما اعلام نشده‌ بود و بخشنامه‌ مربوط به‌ وزارت منابع طبیعی است که‌ حتی از سوی شخص وزیر صادر نشدە و این هم جای سوال است. شرایط موجود هم به‌ ضرور ما نیست و در کل صادرات نفت و مشتقات از اقلیم به ایران مصرف داخلی درایران ندارد، اما این روند به نفع ایران است؛ چراکه  تجار و بازرگانان پاکستان و افغانستان برای خرید این مواد را از ایران تهیه میکنند.  

* حسن صالحی – سرویس عراق و اقلیم کردستان