سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 30 بهمن 1397  ::  18:06   

رییس دامپزشکی آذربایجان غربی در گفت و گو با کردپرس؛

قاچاق دام در آذربایجان غربی به صفر رسیده است/ قیمت گوشت قرمز کاهش می یابد

سرویس آذربایجان غربی- رییس دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: موضوع قاچاق دام از سه ماه گذشته در آذربایجان غربی کاملا کنترل شده و این مورد قطعا در کاهش قیمت گوشت تاثیرگذار خواهد بود.

کامیار داهیم سه شنبه (30 بهمن ) در گفت و گو با خبرنگار کردپرس اظهار داشت: شرایط اقلیمی در مناطق کوهستانی یکی از دلایل کاهش قاچاق شده است به نحوی که این پدیده که در استان های غربی کشور گسترش یافته بود در دو سه ماه اخیر صفر شده است.

 وی افزود: از سوی دیگر بخشنامه کمیسیون قاچاق کشور جابجایی دام از استان های عمقی به استان های مرزی را ممنوع اعلام کرده است و اگر از یک استان عمقی دامی به استان آذربایجان غربی و یا سایر استان‌های مرزی انتقال داده شود این دام به عنوان دام کشتاری و قابل ذبح تلقی می شود و سریعا باید به کشتارگاه انتقال یابد و گوشت توزیع و مورد مصرف واقع شود.

داهیم ادامه داد: در غیر این صورت به هیچ عنوان اجازه ورود دام زنده که شائبه قاچاق بودن را داشته باشد به استان نخواهیم داد.

وی در خصوص جابجایی دام در داخل استان گفت: این مورد از جابجایی برای تامین گوشت اشکالی ندارد، البته ادارات عشایر استان ها موظف شدند که دام های مناطق عشایری را در مرز پلاک کوبی بکنند تا دامها شناسه دار باشند و به این شیوه تفکیک، از شائبه قاچاق بودن محفوظ بمانند.

رییس دامپزشکی آذربایجان غربی با اشاره به پیش بینی کاهش قیمت گوشت قرمز اظهار داشت: جمعیت دامی استان های کشور در حال حاضر رو به افزایش است. علاوه بر آن برنامه های تنظیم بازار شب عید در خصوص تامین گوشت قرمز توسط وزارت جهاد کشاورزی نیز انجام می گیرد و در کنار برنامه واردات دام سبک، تخصیص مجوز برای شرکت هایی که به واردات گوشت و دام زنده مشغول هستند، صورت گرفته است، که این مجموعه اقدامات می‌تواند در کاهش قیمت گوشت قرمز موثر باشد.

 داهیم افزود: در آذربایجان غربی پیش بینی می شود که روزانه ۱۵ تا ۲۰ تن گوشت از طریق واردات تامین نماییم  و قطعاً بازار با این مجموعه اقدامات به تعادل خواهد رسید.

وی گفت: منطقه آزاد ماکو با داشتن دو گمرک بازرگان و پلدشت آمادگی لازم را برای ورود دام زنده دارند به ویژه گمرک بازرگان که مسیر سبز برای وارد کردن دام از مرز زمینی آن تعریف شده و در نزدیک ترین کشتارگاه های  ورودی کشور دام ها ذبح می‌شوند.

رییس دامپزشکی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در بحث مجوز ورود دام زنده استان آذربایجان غربی به عنوان استان معین برای استان‌های همجوار محسوب می شود، ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت کشتارگاه های آذربایجان غربی توسعه یافته اند. روزانه ۶ هزار راس دام سبک، ۶۵۰راس  دام سنگین آماده است و روزانه در این استان به طور متوسط تا ۱۰۰ تن گوشت استحصال می‌شود که از این میزان ۲۰ تا ۲۵ تن برای مصرف داخلی آذربایجان غربی است و باقیمانده آن به استان‌های همجوار انتقال داده می شود.

وی افزود: مجوز ورود دام زنده گوسفند از کشور رومانی و ورود دامهای سبک با قیمت مناسب از کشورهای دیگر مانند ترکیه، اسپانیا، کشورهای آسیای میانه همانند قزاقستان، قرقیزستان که دارای دام‌های سالم و بهداشتی هستند وارد کشور خواهد شد و در طول هفت ماه آینده حدود یک میلیون راس دام وارد کشور می شود.

داهیم تاکید کرد: با ورود دام های وارداتی تا پایان اسفند ماه نگرانی ها از بابت تامین گوشت شب عید در کشور برطرف خواهد شد. هزینه حمل دام از طریق مرز زمینی مقرون به صرفه تر است به ویژه در گمرک بازرگان که به صورت شبانه روزی فعال است و شرایط و تمهیدات لازم را از لحاظ انتقال سریع به کشتارگاه را هم داراست.