سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 30 بهمن 1397  ::  19:22   

مشاور بشار اسد:

ایده خودمختاری برای کُردهای سوریه مردود است

سرویس جهان- مشاور سیاسی و رسانه ای رییس جمهور سوریه تاکید کرد خودمختاری زمینه ساز تجزیه کشور است. بنابراین، سوریه هر گونه ایده خودمختاری برای کردها را رد می کند.

 

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه از آغاز بحران این کشور در سال 2011 امیدوار بودند ساختار خودمختاری در مناطق کردنشین سوریه ایجاد کنند. آنها پس از خروج مصلحتی نیروهای دولتی سوریه از مناطق کردنشین در سال 2012 و به دنبال آن هجوم داعش به این مناطق، با ایجاد همپیمانی با ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا، تاکنون توانسته اند حدود یک چهارم خاک این کشور را کنترل کنند.

کردهای سوریه که پس از اعلام خروج نیروهای آمریکا و تهدید ترکیه به تصرف مناطق تحت کنترل کردها، به مذاکره با دولت های سوریه و متحد آن روسیه روی آورده اند، امیدوار هستند منطقه خودگردان شمال سوریه را حفظ کنند و در صورت امکان آن را به کل کشور تعمیم دهند.

اما امروز بثینه شعبان، مشاور رسانه ای و سیاسی بشار اسد، رییس جمهور سوریه در حاشیه کنفرانس والادی در روسیه به رویترز گفت: خودمختاری به معنی تجزیه سوریه است و ما همچنین اجازه ای برای تجزیه سوریه نخواهیم داد.

وی ضمن این که  کردهای سوریه را بخشی بسیار با ارزش و مهم از جمعیت سوریه توصیف کرد، افزود: همه مردم سوریه در پیشگاه قوانین این کشور و قانون اساسی آن یکسان هستند.

وی در اشاره به تمایل ترکیه برای ایجاد منطقه امن در داخل سوریه گفت: ترکیه به دنبال تصرف سرزمین دیگر مردمان است و اردوغان رییس جمهور این کشور نیز رویای ایجاد دوباره امپراتوری عثمانی را در سر می پروراند. اما ما فکر می کنیم که می توانیم در مقابل آن اقدام کنیم.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#خودمختاری
#بشار اسد