سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 30 بهمن 1397  ::  20:08   

کردپرس گزارش می دهد؛

کمربندی «دارلک» مهاباد تا سال آینده اصلاح می شود

سرویس آذربایجان غربی- نماینده مهاباد از اصلاح و ایمنی سازی کمربندی «دارلک» این شهرستان خبر داد و گفت: در صورت تامین اعتبار عملیات اجرایی از سال آینده آغاز می شود.

به گزارش کردپرس، کمربندی «دارلک» به طول 20 کیلومتر در مسیر ارومیه - میاندوآب قرار دارد، این محور یکی از مسیرهای پرتردد و حادثه خیز آذربایجان غربی به شمار می رود و آمار تصادفات در این نقطه بسیار بالا است به نحوی که تنها در یک هفته از بهمن ماه سال جاری 3 تصادف شدید رخ داد و 5 نفر جان خود را از دست دادند.

تا یکسال گذشته هیچ برنامه ایی برای اصلاح و ایمنی سازی این جاده در دستور کار قرار نداشت اما با سفر معاون وزیر راه و شهرسازی و بازدید از جاده در سال جاری مقرر شد تا مطالعاتی در خصوص رفع مشکلات این جاده انجام بگیرد و برای کاهش آمار تصادفات جاده ایی مسیر سه راه ترشکان به مهاباد در مسیر کریدورهای غرب کشور قرار بگیرد.

در یک هفته 5 نفر در تصادفات سه راه دارلک مهاباد جان باختند/ 17 نفر مصدوم شدند

  • 10 بهمن ماه بر اثر تصادف یک دستگاه پراید با اتوبوس در سه راهدارلک مهاباد یک نفر کشته و یک نفر نیز مصدوم شد.

این تصادف در نزدیکی سه راهی دارلک مهاباد اتفاق افتاد و به علت شدت برخورد، راننده خودرو سواری پراید در دم فوت کرد و دیگر سرنشین آن نیز که مصدوم شد. فرماندهی پلیس راه نقده، سرعت غیر مجاز خودرو پراید و لغزندگی جاده علت اصلی این تصادف گزارش کرد.

  • چهارشنبه 17 بهمن بر اثر سانحه دلخراش تصادف در محور ارومیه- مهاباد- میاندوآب واقع در سه راهی ترشکان۸ نفر  توسط نیروهای اورژانس ۱۱۵ و هلال احمر به بیمارستان امام خمینی مهاباد منتقل شدند. در این تصادف که بر اثر برخورد یک دستگاه پراید با یک خودرو پیکان در کمربندی «دارلک» این شهرستان، اتفاق افتاده بود، 2 نفر کشته و 6 نفر نیز مصدوم شدند.

روز بعد یکی دیگر از مصدومان این تصادف دلخراش فوت کرد تا مجموع فوتی های این حادثه به 3 نفر رسید و نفر چهارم هم کی یک کودک۴ ساله بود به دلیل ضربه مغزی و مولتی تروما به کما رفت. علت این حادثه انحراف به چپ خودروی پراید اعلام شد.

  • فردای همان روز در 18 بهمن تصادف دیگری در سه راه دارلک مهاباد اتفاق افتاد و یک کشته و ۱۱ مصدوم بر جای گذاشت. در این حادثه ی دستگاه تریلی در تصادفی شدید با ۵ دستگاه خودروی سواری در سه راهی دارلک مهاباد برخورد کرد و باعث مرگ یک نفر و مجروح شدن ۱۱ نفر دیگر شد.

اتصال جاده سه راه ترشکان به مهاباد به کریدورهای غرب کشور/ پروژه روگذر در سه راهی دارلک

نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی در این خصوص و در گفت و گو با خبرنگار کردپرس اظهار داشت: سه راه دارلک یکی از نقاط حادثه خیز در استان آذربایجان غربی است متاسفانه تا سال گذشته برنامه ای برای ایمن سازی این جاده در دستور کار قرار نداشت اما در سفر معاون وزیر راه و شهرسازی به مهاباد دستور داده شد تا در خصوص سه راهی دارلک اقداماتی صورت بگیرد که انجام مطالعات کوتاه مدت و میان مدت این جاده توسط راهداری و راه و شهرسازی مهاباد خواهد بود.

جلال محمودزاده افزود: مطالعات به پایان رسیده و پروژه ها جهت تامین اعتبار به تهران ارسال شده اند. در اقدامات کوتاه‌مدت راهداری مهاباد دو هفته قبل اقدام به نصب تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی کرد و مطالعات مدیریت ترافیک این نقطه  نیز باید انجام بگیرد.

نماینده مهاباد گفت: زمانی که مسیر چهار بانده مهاباد به میاندوآب به سه راهی دارلک افتتاح شد سرعت رانندگی هم در این مسیر افزایش یافت، در نتیجه ماشین هایی که با سرعت زیاد از سمت میاندوآب به سه راه دارلک می‌رسیدند با احتمال تصادفات رو به رو می شدند.

محمودزاده با اشاره به پروژه  راه و شهرسازی مهاباد در خصوص ایمنی سازی سه راه دارلک اظهار داشت: انجام یک پروژه روگذر چپ گردان توسط راه و شهرسازی مهاباد تعریف شده که مطالعات آن به پایان رسیده و پروژه در حال تامین اعتبار است. این رو گذر به ۷ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. پیش بینی می‌شود که در صورت تامین اعتبار از سال آینده پیمانکار آغاز به کار نماید.

وی ادامه داد: همچنین مسیر سه راه ترشکان به سمت روستای گوگ تپه در مهاباد در مسیر کریدورهای غرب کشور قرار نداشت. در نشستی که با معاون وزیر راه و شهرسازی داشتیم مقرر شد تا در اواخر امسال یا اوایل سال آینده حدود ۵ کیلومتر از این جاده نیز چهار بانده شود و اصلاحات لازم در خصوص آن صورت بگیرد. مابقی جاده نیز طی سال‌های آتی اصلاح خواهد شد به کریدور غرب کشور متصل می‌شود.

نماینده مهاباد در پایان گفت: در مجموع با این اقدامات راهداری و راه و شهرسازی مهاباد می‌توان امیدوار بود که تعداد تصادفات در این مسیر کاهش چشمگیری داشته باشد.