انتشار:  جمعه 3 اسفند 1397  ::  12:26   

محدودیت تردد کامیون ها از مرزهای ایران و عراق برداشته شد

سرویس کردستان- مدیر کل  گمرک باشماق برداشته شدن ممنوعیت و محدودیت های اعمال شده برای تردد کامیون های ایرانی به داخل خاک از مرزهای ایران را تایید کرد.

فرید حق پناه در گفت و گو با کرد پرس با بیان اینکه این محدودیت ها به دلیل برخی اختلافات داخلی در عراق اعمال شده بود، گفت: از همان ابتدا معلوم بود این محدودیت ها مقطعی است و از روز گذشته (پنجشنبه دوم اسفند ماه) شاهد رفع این محدودیت ها هستیم و تجارت از مرز باشماق هم مانند سایر مرزهای رسمی در حال انجام است.

گفتنی است بر اساس اعلام گمرکات اقلیم کردستان عراق آن دسته از محصولات نفتی که منبع تولیدشان در کارگاه و پالایشگاه های داخل حریم کردستان عراق است و یا با حکومت قرارداد داشته و مجوز رسمی دارند می توانند ترانزیت شوند.

همچنین آن دسته از محصولات نفتی که منبع تولیدشان در استان های دیگر عراق فدرال است به شرط اینکه مجوز صادرات رسمی از وزارت نفت عراق فدرال داشته باشند و مجوز آنرا ارائه نمایند نیز مستثنی هستند.

ورود تانکرهای سوخت رسان به داخل ایران به دلیل اختلافات داخلی اقلیم کردستان با حکومت مرکزی متوقف شده بود که با رایزنی صورت گرفته و حل اختلافات از پنجشنبه شاهد از سرگیری ترانزیت سوخت از مرز رسمی پرویزخان به عنوان شاهراه اقتصادی هستیم.