انتشار:  جمعه 3 اسفند 1397  ::  14:47   

دیدار سفیر ترکیه در عراق از کرکوک و خورماتو

سرویس عراق و اقلیم کردستان- سفیر ترکیه در عراق، از دو شهر کرکوک و توزخورماتو در این کشور دیدار کرده و اعلام کرد که ترکیه در این شهرها پروژه های عمرانی را اجرا می کند.

به گزارش کردپرس، فاتح یلدیز سفیر ترکیه در عراق به شهر کرکوک سفر کرده و به همراه راکان سعید جبوری سرپرست استانداری کرکوک و مقامات ترکمانی این استان، از پروژه بازسازی بازار تاریخی کرکوک که چند ماه پیش در آتش سوخت، بازدید کرد.

لازم به ذکر است که دولت ترکیه مسئولیت بازسازی بازار کرکوک را بر عهده گرفته و یلدیز در سفر پیشین خود به کرکوک، پروژه بازسازی این بازار تاریخی را به شرکت ترکی تیکا سپرد.

یلدیز در این سفر از سربازخانه تاریخی در کرکوک که محل استقرار نیروهای امپراطوری عثمانی بوده، دیدار کرده و گفت که این محل از لحاظ تاریخی دارای اهمیتی ویژه است و به دلیل توجه ویژه ای که  ترکیه به کرکوک می دهد، مسئولیت بازسازی و مرمت این بنای تاریخی را که به دلیل عوامل محیطی و جوی آسیب دیده، بر عهده می گیرد.

همچنین تأکید کرد که ترکیه کمک های خود به کرکوک را نیز ادامه می دهد.

وی پیش از سفر به کرکوک به همراه رئیس شرکت تیکا، از شهر دوزخورماتو از توابع استان صلاح الدین عراق، دیدار کرده و اعلام کرد که این شرکت در خورماتو چندین پروژه عمرانی و خدمات رسانی را انجام می دهد.

شرکت تیکا از سال 1992 تأسیس شده و مستیقما تحت نظر نهاد نخست وزیری ترکیه اداره می شود و در کشورهایی که دارای جمعیت ساکن ترکمان هستند به فعالیت برای کمک به ترکمان ها و بسط نفوذ ترکیه می پردازد.

حسن زین العابدین فرماندار خورماتو در این مورد به سایت خبری روژنیوز اعلام کرد که یلدیز و رئیس شرکت تیکا با اعضای کرد، عرب و ترکمان شورای محلی خورماتو دیدار کرده و در مورد کمک به پروژه های عمرانی خورماتو گفتگو کردند.

وی افزود که شرکت تیکا در خورماتو سه پروژە و طرح عمرانی و رفاهی از جمله تأمین زیرساخت ها و روشنایی معابر و خیابان های خورماتو، خیابان کشی در چند قسمت این منطقه و ساخت پارک بزرگ تفریحی در خورماتو را اجرا می کند.

فرماندار خورماتو انجام این اقدامات را در راستای بسط نفوذ ترکیه در عراق و اقلیم کردستان توصیف کرد.