سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  جمعه 3 اسفند 1397  ::  17:21   

فرمانده کل نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه در گفتگو با خبرگزاری Mezopotamya:

بعد از اتمام داعش بزرگترین مشکل سوریه حضور ترکیه در این کشور خواهد بود

سرویس سوریه - فرمانده کل نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه در گفتگو با خبرگزاری Mezopotamya در اظهاراتی با اشاره به آخرین عملیات این نیروها علیه داعش عنوان کرد: بعد از اتمام داعش بزرگترین مشکل سوریه حضور ترکیه در این کشور خواهد بود.

به گزارش کردپرس، مظلوم عبدی، فرمانده کل نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه در گفتگو با خبرگزاری Mezopotamya در اظهاراتی با اشاره به آخرین عملیات این نیروها علیه داعش در منطقه باغوز عنوان کرد: به دلیل استفاده داعش از شهروندان عادی به عنوان سپر انسانی، حرکت به آرامی ادامه دارد. داعش حتی اگر از لحاظ کنترل سرزمینی هم به پایان برسد ولی ذهنیت و ایدئولوژی این گروه تروریستی موجودیت خود را حفظ کرده است. در این میان سازماندهی سربازان مخفی داعش هم مطرح است. با شکست داعش در باغوز می توانیم از اتمام عملیات میدانی علیه داعش صحبت کنیم. خلافتی که پنج سال است داعش آن را اعلام کرده و تمام جهان را تهدید کرده است امروز به اتمام می رسد. موجودیت نظامی داعش به اتمام می رسد. ولی این به معنی پایان سازماندهی نظامی داعش نخواهد بود. به همین دلیل همزمان با اتمام داعش یک استراتژی جدید تعیین کرده ایم. این استراتژی را به صورت دو مرحله ای پیش خواهیم برد. در اولین مرحله جبهه فکری داعش مطرح خواهد شد. در منطقه شمال و شرق سوریه هنوز هزاران داعشی وجود دارند. با سیستم شبکه ای و حفره ای به تمام مناطق پراکنده شده اند.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: داعشی ها هنوز در منطقه فرات، خط آبی خابور و مرزهای سوریه – عراق دست به اقدامات نظامی می زنند و به مردم حمله می کنند. اولویت ما عملیات های امنیتی گسترده در این مناطق است. این نیز مرحله به مرحله انجام خواهد پذیرفت. این عملیات ها را نیز با ائتلاف بین المللی پیش خواهیم برد. دومین مرحله از استراتژی یک محدوده زمانی بیشتر را در برمی گیرد. ویژگی های متفاوتی هم دارد. داعش در محدوده های تحت اشغال خود یک اصول اساسی اجتماعی ایجاد کرده است. انسان هایی وجود دارند که تحت تأثیر تفکرات داعش هستند. برای زدودن این موضوع از جامعه به یک عملیات بزرگتر نیاز است. دومین مرحله در این راستا خواهد بود. برای ایجاد یک جامعه دموکرات با تمام قوا مبارزه خواهیم کرد.

عبدی در خصوص خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نیز خاطرنشان کرد: تا کنون تقویمی مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ارائه نشده است. در این خصوص تا این لحظه تصمیم جدیدی هم وجود ندارد. ولی بعد از آن که عملیات های جبهه ای علیه داعش به اتمام رسید تصمیم خروج نیروهای آمریکایی از سوریه وارد فاز عملیاتی خواهد شد. نیروهای خود را کاهش خواهند داد. ولی برنامه ای که برای مبارزه با داعش طراحی کرده ایم ادامه خواهد داشت. علیه داعش و اقدامات دولت مرکزی سوریه و همچنین برای مقابله با تهدیدات ترکیه در خصوص منبج نیروهای ائتلاف بین المللی به حضور خود ادامه خواهند داد.

فرمانده ارتش دموکراتیک سوریه در خصوص حضور نظامی ترکیه در خاک سوریه با تاکید بر این که این حضور نظامی باعث ناراحتی تمام طرف ها در سوریه شده است؛ گفت: ترکیه در گذشته با این راه اسکندرون را به خاک خود ضمیمه کرده است. دیگر در سوریه وضعیتی مشابه به این را قبول نخواهیم کرد. مطمئن هستم که بعد از عملیات های داعش در سوریه بزرگترین مشکل در سوریه حضور ترکیه در این کشور خواهد بود. این معضل باید حل و فصل شود. میان ترکیه – ایران – روسیه مذاکرات سوچی و آستانه برگزار شده است ولی تا کنون نه روسیه و نه ایران ماندگار شدن ترکیه در سرزمین های سوریه را قبول نکرده اند. ما با ترکیه مشکلی نداریم. آنان با ما مشکل دارند. از همین رو می خواهیم ترکیه این مشکل را نه از راه جنگ بلکه از راه توافقات حل و فصل کند. در این چارچوب به خصوص بعد از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه تهدیدات نظامی ترکیه افزایش هم پیدا کرده است. حمله ترکیه به شمال و شرق سوریه تحولات بسیار متفاوتی را به همراه خواهد داشت. در این راستا بود که مسئله تاسیس منطقه امن مطرح شد. ما نیز در ارتباط با این موضوع شرایط خود را اعلام کرده و آمادگی خود برای حضور در این پروژه را اعلام کردیم. ولی در این خصوص ترکیه در نظر دارد تا وارد منطقه شده و کنترل را به دست بگیرد که این موضوع غیرممکن است.

مظلوم عبدی در خصوص دیدار با دولت مرکزی سوریه نیز تأکید کرد: دیدارها ادامه دارد. ما خواستار ایجاد یک راه حل با دولت مرکزی سوریه هستیم. شمال و شرق سوریه یک بخش از سوریه است. راه حل در نهایت با دمشق تحقق پیدا خواهد کرد. البته اگر این راه حل قرار باشد به وجود آید ما نیز مطالباتی خواهیم داشت. هشت سال است که در یک جنگ بسیار بزرگ هستیم. این راه حل نیز باید در راستای مطالبات و خواسته های مردم باشد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#نیروهای کرد سوریه
#داعش