سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  شنبه 4 اسفند 1397  ::  11:34   

لطیف شیخ عمر سخنگوی اتحادیه میهنی کردستان در مصاحبه با کردپرس تشریح کرد:

"کرکوک" گره کور در روابط یکیتی و پارتی و بن بست تشکیل دولت اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان -  سخنگوی اتحادیه میهنی کردستان در مصاحبه با کردپرس تصریح کرد: "حاکمیت بر منطقه‌ سلیمانیه‌ و حلبچه‌ بدون حضور اتحادیه‌ میهنی، حاکمیتی با ثبات و خدمتگذار و تبلور خواست و اراده‌ شهروندان نخواهد بود."

کردپرس: نشست پارلمان کردستان عراق در روز دوشنبه 29 بهمن 1397 تابلویی تمام نما از تنش ها و اختلافات سیاسی در اقلیمی است که پس از نزدیک به 5 ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی، هنوز هیچ نشانه امیدوار کننده ای از تشکیل دولت جدید در روزها و هفته های آینده در آن دیده نمی شود. نمود عینی این نا امیدی، بی اعتنایی حزب دمکرات کردستان به درخواست های اتحادیه میهنی کردستان برای تعویق نشست پارلمان به بعد از امضای توافقنامه فی مابین برای تشکیل دولت بود. نه تنها نشست برگزار شد، بلکه هیئت رئیسه هم بدون اتحادیه میهنی انتخاب و کرسی ریاست پارلمان از سوی یکی از نمایندگان زن فراکسیون حزب دمکرات پُر و پارتی حتی اجازه نداد یکیتی افتخار تعیین اولین رئیس زن پارلمان را به نام خود سند بزند. هر چند هیمن هورامی معاون اول رئیس پارلمان کردستان از فراکسیون پارتی و سرلیست این حزب در انتخابات پارلمانی تاکید کرد که منصب ریاست، حق یکیتی است و در نهایت به این حزب تعلق می گیرد، اما صرف انتخاب ریاست پارلمان از سوی پارتی علیرغم بایکوت نشست پارلمان از سوی یکیتی و ادامه اظهارات هورامی که از وجود اختلافات میان جناح های داخلی یکیتی گفت و دلیل عدم شرکت در نشست پارلمان را این اختلافات بر سر تقسیم مناصب دانست، خود گویای تلاش برای هر چه بیشتر تضعیف کردن و به حاشیه راندن یکیتی از سوی پارتی است و ارسال این پیام که بدون حضور این حزب هم روند سیاسی متوقف نخواهد شد و دولت تشکیل خواهد شد، رویدادی که وقوع آن در دوره های گذشته نزدیک به محال بود.

خبرگزاری کردپرس در مصاحبه ای تفصیلی با  لطیف شیخ عمر، سخنگوی رسمی جدید حزب اتحادیه میهنی، اختلافات میان این حزب و حزب دمکرات، نشست پارلمان برای انتخاب هیئت ریاست پارلمان بدون حضور یکیتی، مسئله کرکوک و گزارش ها مبنی بر اختلافات داخلی در حزب و احتمال تشکیل دولت بدون حضور یکیتی از سوی پارتی  را مورد بررسی و تحلیل قرار داد.

مشروح مصاحبه کردپرس با لطیف شیخ عمر سخنگوی رسمی اتحادیه میهنی کردستان:

کردپرس: گفتگوهای میان اتحادیه میهنی کردستان و حزب دمکرات کردستان در راستای تشکیل دولت به پیش نویس توافقنامه ای 18 ماده ای انجامید؛ ارکان اصلی این پیش نویس چیست و اتحادیه میهنی در حصول چنین توافقی چه اهدافی را پیگیری می کند؟

لطیف شیخ عمر: پس از برگزاری چندین نشست میان هیئت مذاکره کننده اتحادیه میهنی و حزب دمکرات، پیش نویس توافقنامه 18 ماده ای تدوین گردید، اما طرفین بر سر آن به توافق نهایی دست نیافتند. دلیل این امر نیز وجود اختلاف رأی بر سر برخی مواد آن بود. اتحادیه میهنی پیش نویس پروژه ای سیاسی را تقدیم حزب دمکرات کرد. این پروژه، نظام سیاسی و حاکمیتی در اقلیم کردستان، سیاست کردها در مناطق مورد مناقشه و روابط اقلیم کردستان با دولت مرکزی عراق را به عنوان سه پرونده جداگانه و البته مکمل یکدیگر شامل می شود. حزب دمکرات نیز پروژه خود را در نشست ها به ما ارائه داد. کمیته مشترکی میان دو حزب برای بررسی و تحلیل دو پروژه مذکور تشکیل گردید.  موضوع اصلی مورد اختلاف میان طرفین مسئله کرکوک بود و همین مسئله‌ بود که‌ موجب مشکلات و اختلافات اخیر شد.

اتحادیه‌ میهنی خواستار پایان دادن به‌ وضعیت غیرطبیعی کنونی در کرکوک است و همچنین بر این امر تأکید دارد که‌ بر اساس استحقاق انتخاباتی  استاندار از میان کردها و در این میان اتحادیه‌ میهنی انتخاب گردد و بدین نحو وضعیت جدید بر آن حاکم شود، اما متأسفانه‌ حزب دمکرات کردستان حاضر به‌ پذیرش این امر و دادن تضمین برای این تغییر نشد و این نیز به‌ اختلاف انجامید و مشکلات اخیر را به‌ دنبال داشت و در نهایت اتحادیه‌ تصمیم به‌ عدم مشارکت در نشست پارلمان کردستان برای انتخاب هیئت رئیسه‌ شد.

کردپرس: اتحادیه‌ میهنی کردستان مسائل مربوط به‌ اقلیم کردستان، استان کرکوک و روابط با دولت مرکزی را در یک پروژه‌ تعریف می کند، اما حزب دمکرات حاضر به‌ پذیرش این پیشنهاد نیست، با توجه‌ به‌ نشست هایی که‌ با حزب دمکرات داشته‌ اید، مشکل اصلی این حزب با این پروژه‌ و عوامل اصلی مخالفت ها با آن چیست؟

لطیف شیخ عمر: سیاست و رویکرد حزب دمکرات کردستان برای آن چه‌ عادی سازی اوضاع استان کرکوک می نامند با ما (اتحادیه‌ میهنی) متفاوت است. حزب دمکرات کردستان از ما درخواست کرده‌ است در این موضوع منتظر تصمیم بغداد باشیم و وضعیت عادی می شود، اما ما به‌ عنوان اتحادیه‌ میهنی سیاست متفاوتی را در پیش گرفته‌ ایم و درخواست کرده‌ ایم که‌ با موافقت تمامی طیف های قومی و مذهبی به‌ ویژه‌ کردها‌، ترکمان ها و اعراب در کرکوک یک استاندار کرد تعیین شود تا روند عادی سازی وضعیت سیاسی، امنیتی و اقتصادی و معیشت مردم کرکوک آغاز گردد.

کردپرس: آیا حزب دمکرات کردستان در گفتگوهایی که‌ با اتحادیه‌ میهنی در ارتباط با کرکوک داشته‌، درخواست تصدی منصب استانداری کرکوک را مطرح کرده‌ است؟

لطیف شیخ عمر: خیر. بحث ها و مناقشات بر سر این موضوع نبوده‌ است. بحث و مناقشه‌ بر سر این مسئله‌ است که‌ حزب دمکرات کردستان در موضوع کرکوک هیچ عجله‌ ای ندارند و درخواست کرده‌ اند به‌ جای انتخاب استاندار جدید برای کرکوک شورای استانی کرکوک نشستی برگزار کرده‌ و تدابیر جدیدی در پیش بگیرد و انتخاب استاندار به‌ زمان دیگری موکول گردد. حزب دمکرات کردستان در مذاکرات انجام شده‌ اعلام کرده‌ اند که‌ با اتحادیه‌ میهنی برای انتخاب استاندار جدید برای کرکوک همکاری خواهند کرد اما هیچ تضمین مکتوبی برای پایبندی به‌ این وعده‌ نداده‌ است.

کردپرس: اشاره‌ کردید که‌ حزب دمکرات کردستان درخواست کرده‌ است که‌ اوضاع کرکوک از طریق دولت مرکزی و گفتگو با بغداد عادی گردد و پس از آن استاندار کرد انتخاب و دیگر مسائل نیز به‌ مناقشه‌ گذاشته‌ شود، آیا امیدی به‌ حل مسئله‌ کرکوک میان کردها از طریق بغداد وجود دارد؟

لطیف شیخ عمر: همگی ما این امید را داریم که‌ از هر طریقی که‌ باشد وضعیت کرکوک را عادی کنیم، وضعیت موجود بسیار طولانی شده است و نمی بایست این گونه‌ باشد. عادی سازیی وضعیت کرکوک از رهگذر انتخاب یک استاندار از میان کردها که‌ بر اساس استحقاق انتخاباتی، حق اتحادیه‌ میهنی کردستان است، می گذرد. کردها در کرکوک می توانند این قدم را بردارند و نیاز به‌ رجوع به‌ بغداد نیست و در این روند هم اگر دولت مرکزی همکار و همراه‌ ما باشد، امری پسندیده‌ است.

کردپرس: نشست پارلمان کردستان برای انتخاب هیئت رئیسه‌ همان گونه‌ که‌ اشاره‌ فرمودید علیرغم بایکوت نشست از سوی اتحادیه‌ میهنی برگزار شد، شرط فراکسیون حزب شما برای حضور در نشست های آینده‌ پارلمان و کسب استحقاق انتخاباتی در مناصب پارلمانی و دولتی چیست؟

لطیف شیخ عمر: شرط حزب اتحادیه‌ میهنی کردستان برای حضور در نشست پارلمان و روند تشکیل دولت جدید بسیار معمولی است آن هم این مهم می باشد که‌ حضور در قدرت و در دست گرفتن حاکمیت در اقلیم کردستان نیازمند توافق های سیاسی میان احزاب می باشد، زیرا احزاب هر کدام از احزاب دارای نگرش و برنامه‌ خاص خود برای اداره اقلیم کردستان است و ما هم به‌ عنوان حزب اتحادیه‌ میهنی دارای برنامه‌ خود هستیم که‌ آن را اعلام کرده‌ ایم و لازم است در این موضوع با حزب دمکرات کردستان به‌ توافق دست یابیم و هم اکنون هم درها برای حصول توافق باز است؛ توافقی که‌ ارکان سیستم حاکمیتی در اقلیم کردستان، سیاست و رویکرد کردها در کرکوک و مناطق مورد مناقشه‌ و همچنین مسائل مربوط به‌ دولت مرکزی عراق و نحوه‌ حضور در بغداد را شامل می شود. لازم است کردها در قابل مناطق مورد مناقشه‌ و بغداد دارای سیاست واحد باشند. اتحادیه‌ میهنی بر این امر تأکید دارد که‌ اتحاد و همبستگی میان کردها در عراق زمانی تحقق خواهد یافت که‌ دارای یک سیاست واحد در داخل اقلیم کردستان، مناطق مورد مناقشه‌ و بغداد و همچنین در روابط خارجی باشند.

کردپرس: مقامات و رسانه‌ های حزب دمکرات کردستان، دلیل عدم مشارکت اتحادیه‌ میهنی در نشست پارلمان کردستان برای انتخاب هیئت رئیسه‌ را  اختلاف میان جناح های داخلی اتحادیه‌ میهنی اعلام کرده‌ اند. آیا در درون اتحادیه‌ شاهد وجود جناح هایی با سیاست و رویکردها و منافع  متفاوت هستیم و این موضوع در عدم مشارکت فراکسیون حزب در نشست پارلمان کردستان تاثیرگذار بوده‌ است؟

لطیف شیخ عمر: ما نیز از این اظهارات و گزارش های رسانه‌ های حزب دمکرات اطلاع داریم. واقعیت این است که‌ این اظهارات و ادعاها از اساس کذب و به‌ دور از واقعیت است. اتحادیه‌ میهنی تاکنون بر سر مسائل مربوط به‌ تصدی مناصب و تعیین کاندید برای مناصب هیچ گفتگویی انجام نداده‌ است. زیرا بر این اعتقادیم که‌ هنوز برای پرداختن به‌ این موضوع زود است. مرحله‌ اول حصول توافق با حزب دمکرات کردستان و دیگر احزاب بر سر تشکیل دولت و ماهیت آن است و پس از آن است که‌  باید به‌ موضوع تقسیم مناصب و تعیین و اعلام کاندید برای آن ها پرداخت. وضعیت داخلی اتحادیه‌ میهنی و صفوف آن در مقطع کنونی دارای درجه‌ ای از اتحاد و هماهنگی است که‌ پیش تر سابقه‌ نداشته‌ است و نهایی کردن موضوعات مذکور به‌ عنوان مسئله‌ و مشکل مطرح نیست و شاید در بازه‌ زمانی کمتر از یک ساعت تکلیف همه‌ موارد تعیین شود.

کردپرس: نزدیک به‌ پنج ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی کردستان می گذرد، اما  هنوز دولت جدید تشکیل نشده‌ است و با وضعیت موجود افق به‌ نتیجه‌ رسیدن گفتگوهای تشکیل دولت تاریک تر شده‌ است؛ به‌ عقیده‌ شما این مهم کی تحقق خواهد یافت؟

لطیف شیخ عمر: نمی توان زمان تشکیل دولت و به‌ نتیجه‌ رسیدن گفتگوهای تشکیل دولت جدید در اقلیم کردستان را پیش بینی کرد، اما آن چه‌ مشخص و قطعی است این می باشد که‌ هیچ راهی به‌ جز دیالوگ و تفاهم و حصول توافق مسالمت آمیز و مدنی بر سر راه‌ اتحادیه‌ میهنی و حزب دمکرات و دیگر احزاب نیست.  توافق ضرورتی انکار ناپذیر است. احزاب اقلیم کردستان پیش تر مشکلات و اختلافات جدی تر و بزرگتری را از سر گذرانده‌ اند و در مسائل کنونی نیز حفظ منافع کردها در عراق و رسیدن به‌ ثبات توافقی همه‌ جانبه‌ را می طلبد و در نهایت این مهم تحقق خواهد یافت.

کردپرس: مواضع حزب دمکرات در قبال اتحادیه‌ میهنی در روند تشکیل دولت به‌ اراده‌ این حزب برای تشکیل دولت جدید حتی بدون اتحادیه‌ میهنی است و نشست پارلمان و انتخاب هیئت رئیسه‌ پارلمان نیز اشاره‌ ای به‌ این واقعیت بود، در صورت عدم توافق و تشکیل دولت جدید از سوی پارتی با مشارکت دادن دیگر احزاب و اقلیت ها در پارلمان بدون مشارکت اتحادیه‌ میهنی، موضع شما چه‌ خواهد بود؟

لطیف شیخ عمر: اتخاذ چنین تصمیمی در قبال وقوع  چنین رویدادی هرچند بعید، بر عهده‌ رهبری اتحادیه‌ میهنی است و پاسخ به‌ سؤال در خصوص چنین احتمالی نزد رهبری حزب است. اما آن چه‌ که‌ قطعی است این مهم است که‌ حاکمیت در این منطقه‌ یعنی سلیمانیه‌ و حلبچه‌ بدون حضور اتحادیه‌ میهنی در آن، حاکمیتی با ثبات و خدمتگذار و تبلور خواست و اراده‌ شهروندان نخواهد بود.

* حسن صالحی – سرویس عراق و اقلیم کردستان