سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 17 اسفند 1397  ::  18:16   

تاکید کُردهای سوریه بر ایجاد «نوار مرزی» به جای «منطقه امن»

سرویس جهان- یک مقام کرد می گوید کردهای سوریه خواستار استقرار نیروهای بین المللی در شمال سوریه و ایجاد نوار مرزی هستند اما ایجاد منطقه امن در آنجا را توسط ترکیه رد می کنند.

 

به گزارش کردپرس، فوزا یوسف، مقام ارشد کرد سوریه به رویترز گفته است اداره خودگردان کرد در شمال سوریه خواستار استقرار یک نیروی بین المللی در شمال سوریه است. مقامات کرد سوریه این خواسته را در گفتگو با مقامات آمریکایی مطرح کرده اند و همزمان بر تلاش های مشترک برای مبارزه با داعش در سوریه تاکید کرده اند.

هدف از استقرار این نیروی بین المللی جلوگیری از حمله ترکیه به کردها و تلاش این کشور برای ایجاد منطقه امن وسیعی در شمال سوریه است. استقرار نیرو در منطقه ای به طول 400 کیلومتر از شمال شرق سوریه تا منطقه منبج در غرب رود فرات صورت می گیرد.

اما ترکیه معتقد است که منطقه امن باید توسط ترکیه به عمق 30 کیلومتر ایجاد شود و این منطقه تحت کنترل ارتش این کشور و شورشیان ارتش آزاد باشد تا از حضور نیروهای کرد سوریه جلوگری کرده و نزدیک به 4 میلیون آواره سوری مستقر در خاک ترکیه را در آنجا اسکان دهند.

اما فوزا یوسف می گوید باید به جای « منطقه امن»، « نوار مرزی» در نزدیکی مرزهای ترکیه و سوریه ایجاد شود تا امنیت ترکیه و کردهای سوریه تامین شده و نیروهای بین المللی این مسئولیت را بر عهده داشته باشند. به گفته فوزا یوسف، علت مخالفت کردها با ایجاد منطقه امن توسط ترکیه، در بر گرفتن اکثر شهرها و شهرک های کردنشین شمال سوریه توسط این طرح است.

وی می گوید ایجاد نوار مرزی طرحی میانه برای رضایت دو طرف؛ هم کردها و هم دولت ترکیه خواهد بود و کردها ایده منطقه امن بزرگ توسط ترکیه را نمی پذیرند.

این مقام کرد تاکید کرده است نظر کردها بر ایجاد نوار مرزی استوار است. مقامات ترکیه و آمریکا هم این روزها مشغول گفتگو هستند اما ما از چند و چون آن اطلاع نداریم.

وی تاکید کرده است این مناطق هم اکنون هم امن است و نیاز به ایجاد منطقه امن وجود ندارد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#داعش